• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jazda indywidualna na czas

  Przeczytaj także...
  Drużynowa jazda na czas (team-time-trial, TTT, czasówka drużynowa) - jedna z konkurencji w ramach kolarstwa szosowego, również dyscyplina olimpijska od 1912 do 1992 r. Najbardziej jednak znana z wieloetapowego wyścigu Tour de France, gdzie po raz pierwszy rozgrywana była w 1935 r. Później jednak przez długi czas (z małymi wyjątkami) w programie Tour de France nie było tej konkurencji, ponieważ krzywdziło to dobrych kolarzy, mających słabe drużyny. W 1999 r. zauważono medialność tej konkurencji i jej atrakcyjność dla telewidzów, co spowodowało jej przywrócenie na stałe na trasę TdF. Od 2004 r. istnieje tutaj nowa reguła, według której drużyna zajmująca w czasówce drużynowej 2. miejsce może stracić do pierwszej drużyny maksymalnie 30 sekund. Kolejne drużyny mogą tracić najwyżej 20 sekund na miejsce.Ivan Basso (ur. 26 listopada 1977 w Gallarate) – włoski kolarz szosowy, zawodnik grupy UCI ProTour Cannondale, dwukrotny zwycięzca Giro d’Italia.
  Lemondka - część montowana na kierownicy roweru, w kształcie dwóch prętów z podpórkami w tylnej części i rączkami w przedniej, ustawianych równolegle do kierunku jazdy. Nazwa tej części pochodzi od nazwiska kolarza - Grega LeMonda, który jako pierwszy zastosował ją w 1989 r. w wyścigu szosowym, w czasie finałowego etapu na czas w wyścigu Tour de France. Wcześniej tego typu kierownic używano jedynie w triatlonie.

  Jazda indywidualna na czas (potocznie: czasówka indywidualna) – konkurencja rozgrywana w ramach kolarstwa szosowego. Wyścig polega na jak najszybszym pokonaniu kilkudziesięciokilometrowego odcinka trasy.

  Zasady[ | edytuj kod]

  Zgodnie z zasadami UCI długość trasy wynosi od 10–80 km (w zależności od kategorii wiekowej i płci zawodników oraz charakteru zawodów). Zawodnicy startują z pozycji zatrzymanej, pojedynczo w jednakowych – jedno do trzyminutowych odstępach czasu w kolejności ustalonej uprzednio przez organizatora wyścigu zgodnie z obiektywnymi kryteriami, np. w przypadku wyścigu wieloetapowego według dotychczasowej generalnej klasyfikacji czasowej. Kolarze nie mogą korzystać z pomocy innych zawodników, a więc nie mogą jechać parami lub grupami; w przypadku gdy jeden doścignie drugiego na trasie wyścigu musi go wyprzedzić lub zachować co najmniej dwudziestopięciometrowy odstęp. Na trasie etapu jest kilka punktów mierzenia czasu, w celu aktualnego porównywania czasów jadących zawodników na trasie.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Chrono des Nations - jednodniowy wyścig kolarski zaliczany do cyklu UCI Europe Tour. Odbywa się corocznie w październiku, od 2006 roku i jest to etap jazdy indywidualnej na czas.

  Sprzęt[ | edytuj kod]

  Rower do jazdy na czas i kolarz w stroju aerodynamicznym – tutaj: Ivan Basso

  Rower stosowany w indywidualnej jeździe na czas musi być zgodny z ogólnymi zasadami UCI. W tej konkurencji kolarze korzystają ze specjalnie zaprojektowanych rowerów i ubiorów. Od kilkunastu lat powszechne jest stosowanie w rowerach czasowych kierownicy typu lemondka i pełnych kół tylnych (bez użycia szprych), co zapożyczone zostało z kolarstwa torowego. Wszystko to podporządkowane jest zmniejszeniu oporu aerodynamicznego. Ubiór kolarza podczas jazdy na czas to obecnie opływowy skafander, coraz częściej z ukrytymi szwami oraz specjalny kask o opływowym kształcie.

  Międzynarodowa Unia Kolarska (franc. Union Cycliste Internationale, UCI) - to instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich. Siedziba Unii znajduje się w Aigle, południowo zachodniej w Szwajcarii.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Podczas gdy w wyścigu ze startu wspólnego, w którym kolarze jadą wspólnie w peletonie, ze względów bezpieczeństwa zabronione jest stosowanie kół o liczbie szprych mniejszej niż 16, to w jeździe na czas dopuszczalne jest użycie przednich kół wykonanych jako skorupa z karbonu, mających tylko kilka (3 do 5) spłaszczonych poprzeczek.

  Włókno węglowe (włókno karbonizowane) – włókno powstające w wyniku kontrolowanej pirolizy poliakrylonitrylu i innych polimerów organicznych, składające się prawie wyłącznie z rozciągniętych struktur węglowych podobnych chemicznie do grafitu.Peleton (od fr. peloton – kłębek, gromada) – w kolarstwie główna, najliczniejsza grupa kolarzy, najczęściej umiejscowiona pomiędzy wyprzedzającymi ją zawodnikami z ucieczki a zawodnikami niewytrzymującymi tempa grupy zasadniczej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Medaliści olimpijscy w jeździe na czas
 • Medaliści Mistrzostw Świata w jeździe na czas
 • Jazda drużynowa na czas
 • Chrono des Nations
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.