• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaworzyna Krynicka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krzyżowa lub Uzda (812 m) – szczyt wznoszący się ponad Krynicą. Znajduje się w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego, w grzbiecie oddzielającym dolinę Kryniczanki od doliny Czarnego Potoku będącego jej dopływem. Grzbiet ten biegnie w południowo-wschodnim kierunku od Drabiakówki poprzez Przełęcz Krzyżową (ok. 770 m) i Krzyżową po Holicę (697 m). Ma dwa wierzchołki: 809 i 812 m; wyższy jest wierzchołek południowo-wschodni.Kryniczanka – potok w województwie małopolskim, powiecie nowosądeckim w gminie Krynica-Zdrój. Ma źródła na wysokości około 740 m n.p.m. powyżej Słotwin w Krynicy. Spływa w południowym kierunku przez Krynicę i uchodzi do Muszynki w Powroźniku, na wysokości około 485 m. W Krynicy Kryniczanka jest jedną z atrakcji Bulwarów Dietla (powszechnie zwanych Krynickim deptakiem). Ma długość 11 km. Główne dopływy:
  Widok na Jaworzynę ze wsi Jastrzębik
  Widok na Jaworzynę z Krzyżowej
  Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
  Widok z Jaworrzyny na wschód

  Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna (1114 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się na obszarze gminy Muszyna w pobliżu Krynicy-Zdroju, najwyższy w Paśmie Jaworzyny.

  Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej – pomnik przyrody nieożywionej na wschodnich stokach Jaworzyny Krynickiej, najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w lesie, przy czerwonym i zielonym szlaku turystycznym, które na tym odcinku biegną wspólnie narciarską trasą zjazdową. Kamień znajduje się w lesie powyżej sztucznego zbiornika z wodą. Jest to zbudowany z piaskowców ostaniec mający kształt dużego grzyba o wysokości około 5 m. Jego forma została ukształtowana przez działania erozyjne i niejednakową wytrzymałość na wietrzenie różnych składników skał.Jastrzębik – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Zagospodarowanie
 • 3 Przyroda
 • 4 Piesze szlaki turystyczne
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.
  Złockie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – schronisko turystyczne położone w Beskidzie Sądeckim, w centralnej części pasma Jaworzyny, na wysokości 1061 m n.p.m.
  Góry Leluchowskie (513.54), zwane też grupą Zimnego i Dubnego – niewielkie pasmo górskie w południowej Polsce (woj. małopolskie), na granicy ze Słowacją. Wchodzi w skład Beskidu Sądeckiego.
  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  TSR Jaworzyna Krynicka - telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 40 m, zlokalizowana na szczycie Jaworzyny Krynickiej w pobliżu Krynicy-Zdroju. Odbiór programów emitowanych z tego obiektu jest również możliwy w sąsiednich miejscowościach na Słowacji. Od 22 kwietnia 2013 roku pełni funkcję stacji głównej trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.
  Trasa narciarska – oznaczona trasa, przeznaczona do zjazdu narciarskiego (po stoku lub zboczu górskim) lub do biegu narciarskiego. Trasy narciarskie przeważnie są utrzymywane przez operatorów ośrodków narciarskich, którzy utrzymują również wyciągi narciarskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.