• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaworzyna Krynicka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krzyżowa lub Uzda (812 m) – szczyt wznoszący się ponad Krynicą. Znajduje się w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego, w grzbiecie oddzielającym dolinę Kryniczanki od doliny Czarnego Potoku będącego jej dopływem. Grzbiet ten biegnie w południowo-wschodnim kierunku od Drabiakówki poprzez Przełęcz Krzyżową (ok. 770 m) i Krzyżową po Holicę (697 m). Ma dwa wierzchołki: 809 i 812 m; wyższy jest wierzchołek południowo-wschodni.Kamień Diabelski na Jaworzynie Krynickiej – pomnik przyrody nieożywionej na wschodnich stokach Jaworzyny Krynickiej, najwyższego szczytu w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w lesie, przy czerwonym i zielonym szlaku turystycznym, które na tym odcinku biegną wspólnie narciarską trasą zjazdową. Kamień znajduje się w lesie powyżej sztucznego zbiornika z wodą. Jest to zbudowany z piaskowców ostaniec mający kształt dużego grzyba o wysokości około 5 m. Jego forma została ukształtowana przez działania erozyjne i niejednakową wytrzymałość na wietrzenie różnych składników skał.
  Widok na Jaworzynę ze wsi Jastrzębik
  Widok na Jaworzynę z Krzyżowej
  Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

  Jaworzyna Krynicka lub Jaworzyna (1114 m) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, znajdujący się w Krynicy-Zdroju, na obszarze gminy Muszyna. Jest najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyny.

  Topografia[ | edytuj kod]

  Jaworzyna Krynicka znajduje się w grani głównej wschodniej części Pasma Jaworzyny. W północno-zachodnim kierunku do Bukowej (1077 m) grań ta jest względnie równa i niemal płaska, natomiast w południowo-wschodnim kierunku z Jaworzyny dość stromo, poprzez wierzchołki Bystrego Wierchu, Palenicy, Szczawnej Góry, Smereczyn i Jastrzębskiej Góry opada w widły Kryniczanki, Muszynki i Jastrzębika. Jaworzyna jest też zwornikiem dla dwóch bocznych grani – długiej południowej z wierzchołkiem Zaruby i krótkiej wschodniej opadającej do doliny Czarnego Potoku. Dolinami pomiędzy czterema grzbietami Jaworzyny spływają cztery potoki: Czarny Potok i jego dopływ Izwór, Jastrzębik i Szczawniczek.

  Jastrzębik – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Złockie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej – schronisko turystyczne położone w Beskidzie Sądeckim, w centralnej części pasma Jaworzyny, na wysokości 1061 m n.p.m.
  Kryniczanka (Złotniańska Rzeka) – potok, prawostronny dopływ Muszynki o długości 9,22 km i powierzchni zlewni 43,3 km².
  Góry Leluchowskie (513.54), zwane też grupą Zimnego i Dubnego – niewielkie pasmo górskie w południowej Polsce (woj. małopolskie), na granicy ze Słowacją. Wchodzi w skład Beskidu Sądeckiego.
  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  TSR Jaworzyna Krynicka - telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 40 m, zlokalizowana na szczycie Jaworzyny Krynickiej w pobliżu Krynicy-Zdroju. Odbiór programów emitowanych z tego obiektu jest również możliwy w sąsiednich miejscowościach na Słowacji. Od 22 kwietnia 2013 roku pełni funkcję stacji głównej trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.
  Trasa narciarska – oznaczona trasa, przeznaczona do zjazdu narciarskiego (po stoku lub zboczu górskim) lub do biegu narciarskiego. Trasy narciarskie przeważnie są utrzymywane przez operatorów ośrodków narciarskich, którzy utrzymują również wyciągi narciarskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.718 sek.