• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaworzyńska Kopa

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Brestowa (słow. Brestová) – szczyt o wysokości 1934 m n.p.m. w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w grani głównej pomiędzy Salatyńskim Wierchem, od którego oddzielony jest Skrajną Salatyńską Przełęczą, a Zuberskim Wierchem (1753 m).
  Golica Huciańska, Golica, Holica (słow. Holica) – wybitny, lesisty szczyt w słowackich Tatrach Zachodnich, wznoszący się na wysokość 1341 m n.p.m. Znajduje się w bocznej grani odchodzącej od Jaworzyńskiej Kopy (Javorina, 1277 m) i zakończonej Ostrym Wierchem Kwaczańskim (Ostrý vrch, 1128 m). Od Jaworzyńskiej Kopy Golica oddzielona jest Jaworzyńską Przełęczą (Hutianske sedlo, sedlo Javorina, 1185 m), od Ostrego Wierchu natomiast Kwaczańską Przełęczą (Kvačianske sedlo, ok. 1070 m).

  Jaworzyńska Kopa (słow. Javorína, 1277 m n.p.m.) – szczyt w grani głównej słowackich Tatr Zachodnich, po wschodniej stronie Wyżniej Huciańskiej Przełęczy. Tuż za Jaworzyńską Kopą, we wschodnim kierunku znajduje się Mała Biała Skała. Zbocza południowe obydwu tych szczytów opadają do Doliny Suchej Sielnickiej. Jaworzyńska Kopa jest szczytem zwornikowym – w południowo-zachodnim kierunku odchodzi od niej długa boczna grań poprzez Jaworzyńską Przełęcz, Golicę Huciańską, Kwaczańską Przełęcz aż do Ostrego Wierchu Kwaczańskiego.

  Biała Skała (słow. Biela Skala, 1378 m) – skaliste wypiętrzenie na zachodnim końcu grani głównej słowackich Tatr Zachodnich.Dolina Sucha Sielnicka (słow. Suchá dolina, Suchá dolina Sielnická, Sielnická dolina, Suchá dolina Trnovecká, Trnovecká dolina) – najbardziej na zachód wysunięta dolina walna w Tatrach. Znajduje się po południowej stronie słowackich Tatr Zachodnich.

  Jaworzyńska Kopa jest zalesiona, ale od południowo-wschodniej strony jej wierzchołek tworzy wysoką i bardzo stromą wapienną ścianę sterczącą ponad lasem. Po tej ścianie szczyt Jaworzyńskiej Kopy jest łatwo rozróżnialny.

  Zwornik, punkt zwornikowy – miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form ukształtowania terenu jak: grzbiet, grań, żebro czy też filar. Najczęściej jest to wierzchołek, choć może to być też przełęcz.Grań główna Tatr – główny grzbiet Tatr ciągnący się przez 75 kilometrów od Huciańskiej Przełęczy (905 m n.p.m.) do Zdziarskiej Przełęczy (1081 m). Składa się z grani Tatr Zachodnich, grani Tatr Wysokich i części grani Tatr Bielskich.

  Szlaki turystyczne[]

  Szlak czerwony – czerwony z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy przez Białą Skałę, Siwy Wierch, Palenicę Jałowiecką i Brestową. Szlak omija wierzchołek Jaworzyńskiej Kopy, prowadzi natomiast jej północnymi, zalesionymi zboczami. Na odcinku przed Siwym Wierchem pewne trudności techniczne – 2 trudne do przejścia odcinki ubezpieczone łańcuchami.
 • Czas przejścia od szosy z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy na Białą Skałę 1:15 h, ↓ 0:45 h.
 • Czas przejścia z Białej Skały na Siwy Wierch: 1:45 h, ↓ 1:15 h
 • Bibliografia[]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Tatry Zachodnie. Mapa turystyczna 1:20 000. Warszawa: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 2005/06. ISBN 83-7329-645-X.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Kwaczańska Przełęcz (słow. Kvačianske sedlo, ok. 1070 m) – przełęcz na Słowacji pomiędzy Golicą (1341 m) a Ostrym Wierchem Kwaczańskim (1128 m). Przez przełęcz tę prowadzi droga krajowa nr 584, odcinek z Zuberca do Liptowskich Matiaszowiec. Północne stoki spod przełęczy opadają do doliny Rohaczowego Potoku, południowe do doliny Jamnik. Na przełęczy znajduje się duża polana Zawozy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mała Biała Skała (1316 m n.p.m.) – turnia w grani głównej Tatr Zachodnich, pomiędzy Jaworzyńską Kopą a Białą Skałą, od której oddzielona jest przełęczą Białe Wrótka. Znajduje się w słowackiej części Tatr Zachodnich. Nazwa turni podana jest na polskiej mapie, jednak na mapie tej błędnie zaznaczona jest przełęcz Białe Wrótka (po zachodniej stronie Małej Białej Skały). Według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej przełęcz ta znajduje się po jej wschodniej stronie, pomiędzy Małą Białą Skałą a Białą Skałą. Potwierdza to również ukształtowanie terenu i przebieg szlaku turystycznego. Błędnie podawane jest to także w źródłach słowackich, które zwykle nazwę Biała Skała błędnie przenoszą na skały po zachodniej stronie Białych Wrótek. Tak jest np. na słowackiej mapie topograficznej i satelitarnej, na której Mała Biała Skała opisana jest jako Biała Skała, ta zaś jest bez nazwy.
  Palenica Jałowiecka, Palenica (słow. Pálenica) – rozległa przełęcz na Słowacji, położona na wysokości 1570 i 1574 m n.p.m. (dwa obniżenia) w grani głównej Tatr Zachodnich, pomiędzy Siwym Wierchem (1805 m) i Zuberskim Wierchem (1753 m). Jest to najniższa przełęcz w całej grani głównej Tatr (aż do Siwego Wierchu).
  Tatry Zachodnie (514.52; słow. Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry, niem. Liptauer Alpen, Liptauer Tatra, Liptauer Hochgebirge, Arva-Liptauer Hochgebirge, Westliche Tatra, węg. Liptói-Tátra) – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868, dawniej używano także nazw: Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, Hale Liptowsko-Nowotarskie.
  Siwy Wierch (słow. Sivý vrch, 1805 m) – szczyt położony na Słowacji, w grani głównej Tatr Zachodnich w pobliżu jej zachodniego końca.
  Ostry Wierch Kwaczański (słow. Ostrý vrch) – szczyt Tatr Zachodnich o wysokości 1128 m, zwany też krótko Ostrym Wierchem.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Wyżnia Huciańska Przełęcz (słow. Vyšné Hutianske sedlo) – położona na wysokości 950 m n.p.m. przełęcz na zachodnim krańcu grani głównej Tatr Zachodnich na Słowacji. Jest to płaska i rozległa przełęcz pomiędzy Jaworzyńską Kopą (1277 m) a Huciańskim Beskidem (950 m). Przez przełęcz tę przebiega asfaltowa droga nr 584 z Trzciany do Liptowskiego Mikułasza. Przełęcz oraz grzbiet, w którym ta się znajduje, oddziela też Orawę od Liptowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.