• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jawornik - dopływ Osławicy

  Przeczytaj także...
  Jawornik – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, obecnie obręb geodezyjny.Kamień (717 m n.p.m.) – szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego - Pasmo Bukowicy, nazywany też przez turystów Kamieniem nad Rzepedzią dla odróżnienia dwóch innych gór o tej samej nazwie w Beskidzie Niskim.
  Wahalowski Wierch (666 m n.p.m.) – wzniesienie blisko wschodniej granicy Beskidu Niskiego. Znajduje się nad wsią Komańczą.

  Jawornik – niewielki potok w południowo-wschodniej części Beskidu Niskiego, lewobrzeżny dopływ Osławicy. Długość ok. 6,2 km. Nazwa pochodzi stąd, iż jego dolinka była terenem osadniczym nieistniejącej już dziś wsi Jawornik.

  Źródła na wysokości ok. 630 m n.p.m. na południowych stokach szczytu Kamienia. Spływa generalnie w kierunku południowo-wschodnim doliną, ograniczoną po lewej (orograficznie) stronie pasemkiem Kamienia i Długiego Łazu, natomiast po prawej – odgałęzieniem wyżej wymienionego pasemka – ramieniem Hrunia i Wahalowskiego Wierchu. Na wysokości ok. 440 m n.p.m., ok. 1,5 km powyżej dawnego kombinatu drzewnego w Rzepedzi, uchodzi do Osławicy.

  Osławica – rzeka w południowo-wschodniej Polsce, lewy dopływ Osławy. Dolina Osławicy oddziela Bieszczady od Beskidu Niskiego, stanowi także granicę Beskidów Lesistych. Źródło jest położone ok. 680 m n.p.m., pod przełęczą Przysłup (689 m n.p.m.). Rzeka płynie na północ, przez miejscowości Osławica i Komańcza, a następnie w Rzepedzi uchodzi do Osławy (ok. 415 m n.p.m.).Rzepedź – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Znajduje się u zbiegu dolin Osławy i Osławicy, na południowym skraju pasma Bukowicy. Wieś lokowana na prawie wołoskim w 1517.

  Tok potoku kręty, koryto nieuregulowane. Z obu brzegów przybiera szereg drobnych dopływów. Dolina w większości zalesiona, jedynie w górnej części i na stokach Wahalowskiego Wierchu rozległe polany. W górnej części doliny, w dolince prawobrzeżnego dopływu spływającego spod szczytu wspomnianego Wahalowskiego Wierchu, ślady dawnej wsi Jawornik: nowa kaplica greckokatolicka na miejscu dawnej cerkwi i dwa cmentarze.

  Beskid Niski (513.71) – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.Długi Łaz (680 m n.p.m.) – góra na wschodnim krańcu w Beskidu Niskiego. Stanowi drugi (w kierunku na południowy wschód) segment pasemka Kamienia nad Rzepedzią i Długiego Łazu i jednocześnie ostatni element Pasma Bukowicy (w szerszym pojęciu).

  Bibliografia[]

 • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ISBN 83-89165-54-6;
 • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ISBN 83-85557-98-9; • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.