• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jawornik - Beskid Żywiecki

  Przeczytaj także...
  Góra Ludwiki – szczyt we północno-wschodniej części grupy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego w Beskidzkie Żywieckim o wysokości 653 m n.p.m. Pochodzenie nazwy nie zostało jednoznacznie wyjaśnione – być może została nadana przez właścicieli dworu w Toporzysku. Stoki Góry Ludwiki opadają: północne w kierunku wsi Toporzysko, zaś południowe – ku dolinie potoku Pożoga. Szczyt stanowi dobry punkt widokowy na Beskidy: Żywiecki (Pasmo Polic), Makowski i Wyspowy. Na początku września 1939 roku grzbietem Góry Ludwiki przebiegała linia obrony wojsk polskich.Kotlina Rabczańska (513.50) – mezoregion w Beskidach Zachodnich, graniczący od północnego wschodu z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Beskidem Makowskim, od południowego wschodu z Gorcami, od południa i zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim.
  Wysoka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Wieś położona jest na wysokości około 525 m n.p.m. na płaskim wzniesieniu w zakolu Skawy.

  Jawornik (635 m) – szczyt w północno-wschodniej części grupy Beskidu Orawsko-Podhalańskiego w Beskidzkie Żywieckim. Znajduje się w grzbiecie, który od Jordanowa ciągnie się w południowo-zachodnim kierunku przez Jawornik i Górę Ludwiki po Dział. Stoki północno-zachodnie i północne opadają do doliny rzeki Skawa, południowe na znajdujące się już w obrębie Kotliny Rabczańskiej równiny miejscowości Wysoka.

  Skawa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna. Leży między Rabką-Zdrojem i Jordanowem. Pod względem geograficznym znajduje się w Kotlinie Rabczańskiej.Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) – rzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich: przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.

  Przez Jawornik prowadzi znakowany szlak turystyczny. Szczyt Jawornika jest porośnięty lasem i pozbawiony widoków.

  Beskid Orawsko-Podhalański lub Pasmo Orawsko-Podhalańskie, (513.514) – pasmo górskie wchodzące w skład Beskidu Żywieckiego. Od wschodu graniczy z Kotliną Rabczańską i Gorcami, od zachodu z Działami Orawskimi, od północny z Pasmem Babiogórskim, od południa z Kotliną Orawsko-Nowotarską. Najwyższym wzniesieniem jest Kiełek (961 m).Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Szlaki turystyczne szlak turystyczny niebieski Sidzina-Chorążowa – Góra Ludwiki – Jawornik – Skawa

  Przypisy

  1. Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  Widok od północnej strony na miejscowość Toporzysko oraz grzbiet Jawornika i Góry Ludwiki
  Widok od północnej strony na miejscowość Toporzysko oraz grzbiet Jawornika i Góry Ludwiki
  Beskid Żywiecki (513.51) – drugie co do wysokości (po Tatrach) pasmo górskie w Polsce. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie do Beskidów Zachodnich. Przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.Jordanów – miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie suskim. Położone jest nad rzeką Skawą w Kotlinie Rabczańskiej u południowych podnóży Beskidu Makowskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.