• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Javorník

  Przeczytaj także...
  Góry Złote (czes. Rychlebské hory, dawniej cz. Rychleby lub Rychlebské pohoří, niem. Reichensteiner Gebirge) 332.61 – pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich. W potocznym znaczeniu ciągną się od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzowskiej (czes. Ramzovské sedlo) na południowym wschodzie i przełęczy pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu. Przełęcz Różaniec (583 m n.p.m.) dzieli łańcuch ten na dwie części: północno-zachodnią niższą i południowo-wschodnią wyższą.Bolko (Bolesław) I Surowy (Srogi) lub jaworski (ur. pomiędzy 1252 a 1256, zm. 9 listopada 1301) – od 1278 roku książę jaworski, w latach 1278-1281 i od 1286 roku lwówecki, od 1291 roku świdnicki, opiekun księstwa wrocławskiego i legnickiego od 1296 roku.
  Joseph Christian Franz Ignaz Reichsfürst zu Hohenlohe-Waldenburg-Bartenstein, Książę, (ur. 6 listopada 1740 r. w Bartenstein koło Wittenbergi, zm. 21 stycznia 1817 r. w Javorníku) – niemiecki duchowny katolicki, biskup ordynariusz wrocławski w latach 1795-1817.
  Widok z zamku na miasto z kościołem
  Zamek Jánský Vrch
  Zamek Jánský Vrch

  Javorník (niem. Jauernig) – miasto w Czechach, w kraju ołomunieckim (powiat Jesionik) w cyplu jawornickim (czes. javornický výběžek), na zboczu i u podnóża Gór Złotych. Historycznie miasto leży na terenie Dolnego Śląska.

  Zálesí (do roku 1948 Valdek, niem. Waldek, Waldeck, pol. Zalesie) – wieś, część gminy Javorník, położona w kraju ołomunieckim, w powiecie Jesionik, w Czechach.Powiat Jesionik (czes. Okres Jeseník) - powiat w kraju ołomunieckim (okręg terytorialny: kraj północnomorawski) w Czechach. Jego siedzibą jest miasto Jesionik. Powierzchnia powiatu wynosi 718,94 km², zamieszkuje go 42 148 osób (gęstość zaludnienia wynosi 58,70 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 24 miejscowości, w tym 5 miast. Ziemie powiatu historycznie należą do Śląska, z wyjątkiem większej części gminy wiejskiej Ostružná (konkretnie Ostružná i Petříkov), która położona jest na Morawach. Są to południowe tereny dawnego biskupiego księstwa nyskiego, które było księstwem dolnośląskim.

  Nad miastem góruje zamek Jánský Vrch (dawniej Johannesberg), wybudowany przez piastowskiego księcia Bolka I w porozumieniu z biskupem wrocławskim Janem Romką dla strzeżenia Śląska przed czeskim królem Wacławem II i wykorzystywany później jako letnia siedziba biskupów wrocławskich. Obecnie znajduje się w nim muzeum. Na miejscowym cmentarzu pochowano w 1945 roku arcybiskupa wrocławskiego kardynała Adolfa Bertrama. Pogrzebano go w grobie biskupa Josepha Hohenlohe, a w 1991 przeniesiono do katedry we Wrocławiu.

  Bílý Potok - (niem. Weißbach, pol. Biały Potok) – wieś, część gminy Javorník, położona w kraju ołomunieckim, w powiecie Jesionik, w Czechach.Kraj ołomuniecki (czes. Olomoucký kraj) – region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, położony w środkowej i północno-zachodniej części Moraw (większość terytorium), oraz w północno-zachodniej części czeskiego Górnego Śląska oraz skrawek Dolnego Śląska (w tym cały powiat jesenicki). Na wschodzie sąsiaduje z krajem morawsko-śląskim, na południowym wschodzie z krajem zlińskim, na południowym zachodzie z krajem południowomorawskim, a na zachodzie z krajem pardubickim. Na północy graniczy z polskimi województwami dolnośląskim i opolskim. Jego obszar wchodzi w skład dwóch okręgów terytorialnych: kraj południomomorawski i kraj północnomorawski.

  Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 7 744 ha, a liczba jego mieszkańców 2 967 osób. Jest partnerem miasta Otmuchów.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa o nazwie Javorník ve Slezsku.

  Podział[]

  części gminy[]

 • Bílý Potok
 • Horní Hoštice
 • Javorník
 • Travná
 • Zálesí
 • gminy katastralne[]

 • Bílý Potok
 • Horní Hoštice
 • Hundorf
 • Javorník-město
 • Javorník-ves
 • Travná u Javorníka
 • Zálesí u Javorníka
 • czesko-niemiecko-polskie nazwy[]

  Demografia[]

  Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

  Jan z przydomkiem Romka herbu Sulima (zm. 19 listopada 1301) – biskup wrocławski od 1292 r. O jego pochodzeniu z rodu Sulimów wspomina Długosz. Należał do otoczenia biskupa Tomasza Zaremby. Po raz pierwszy w źródłach pojawia się w 1267 r. jako kapelan tegoż biskupa.Otmuchów (hist. również Odmuchów, Odmachów, łac. Otmuchovia, niem. Ottmachau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Otmuchów. Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto liczyło 5 145 mieszkańców. Miasto położone jest historycznie na Dolnym Śląsku, natomiast geograficznie na Przedgórzu Sudeckim, w Obniżeniu Otmuchowskim w południowej części województwa opolskiego nad Nysą Kłodzką między sztucznymi zbiornikami wodnymi Jeziorem Otmuchowskim i Nyskim, przy drodze krajowej nr 46, którą na tym odcinku biegnie też droga łącząca Górny Śląsk z ziemią kłodzką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego. Do roku 1975 wchodziło w skład powiatu grodkowskiego.

  Osoby urodzone w Javorníku[]

 • Liberatus Geppert (1815-1881), kompozytor
 • Adolf Paupie (1867-1942), krajoznawiec i kronikarz
 • Przypisy

  1. Artur Boguszewicz "Od Goldensteinu do Friedebergu. Zamki pogranicza śląsko-morawskiego na przełomie XIII i XIV w." w: "Klio viae et invia. (...)", 2010
  2. Geppert Liberatus – skladatel
  3. Adolf – vlastivědný pracovník; kronikář

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona miasta
 • Strona zamku
 • Jawornik w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom III (Haag – Kępy) z 1882 r.
 • Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.Javorník ve Slezsku – stacja kolejowa w Javorníku, w kraju ołomunieckim, w Czechach. Znajduje się na wysokości 275 m n.p.m. i jest stacją końcową linii kolejowej nr 295.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Adolf Bertram (ur. 14 marca 1859 w Hildesheim, Dolna Saksonia, zm. 6 lipca 1945 na zamku Jánský Vrch w Javorníku) – niemiecki duchowny katolicki, biskup Hildesheim, od 1930 arcybiskup metropolita Wrocławia, kardynał.
  Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.
  Travná, w latach 1921-1948 Krutvald, (niem. Krautenwalde) – wieś w Czechach, w kraju ołomunieckim, w Górach Złotych w pobliżu granicy z Polską. Historycznie wieś leży na terenie Dolnego Śląska. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1295. Od 1960 r. jest częścią Javorníka.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Horní Hoštice (niem. Ober-Gostitz, pol. Gościce Górne) – wieś, część gminy Javorník, położona w kraju ołomunieckim, w powiecie Jesionik, w Czechach.
  Biskupi wrocławscy − biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji, a następnie (od 1930) archidiecezji wrocławskiej.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.