• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jastrzębiowate

  Przeczytaj także...
  Orłosępy (Gypaetinae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych (Acciptritidae). Grupa obejmuje cztery padlinożerne gatunki ptaków, każdy gatunek w innym rodzaju. Ich cechą charakterystyczną jest nietypowy dla innych ptaków drapieżnych sposób zdobywania pokarmu. Orłosęp zrzuca kości z wysokości na skały, aby w ten sposób dostać się do szpiku kostnego. Ścierwnik potrafi rozbijać strusie jaja przy pomocy kamieni, a palmojad częściej odżywia się olejem palmowym niż padliną.Rząd (łac. ordo) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa od gromady (classis w zoologii) lub klasy (classis w botanice), a wyższa od rodziny (familia). Termin ordo został wprowadzony przez Karola Linneusza jako jedna z pięciu podstawowych kategorii w hierarchicznym systemie klasyfikacji biologicznej. Kategoriami pomocniczymi dla rzędu są nadrząd (superordo), podrząd (subordo) i infrarząd (infraordo), a w literaturze anglojęzycznej stosowane są jeszcze czasem parvorder (niższa od infrarzędu), magnorder (wyższa od nadrzędu), grandorder i mirorder (między rzędem a nadrzędem).
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Jastrzębiowate (Accipitridae) – rodzina ptaków z rzędu szponiastych (Accipitriformes).

  Występowanie[]

  Występują na całym świecie.

  Cechy charakterystyczne[]

 • zróżnicowana wielkość (od jaszczurnika, który ma 22 cm długości, po sępa kasztanowatego o długości 120 cm)
 • samice zazwyczaj większe niż samce
 • upierzenie zazwyczaj ciemne, często z podłużnym wzorem
 • u wielu gatunków występuje kilka odmian barwnych
 • odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Najczęściej polują na kręgowce, pożerają ich padlinę lub też zjadają owady
 • wyprowadzają jeden lęg w roku składający się z 1 do 6 jaj
 • wysiadywanie trwa dość długo (do 7 tygodni)
 • Systematyka[]

  Rodzinę jastrzębiowatych dzieli się na trzy podrodziny:

  Kaniuki (Elaninae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych. Obejmuje gatunki drapieżne, zamieszkujące prawie cały świat. Trzy endemiczne gatunki występują w obu Amerykach (kaniuk amerykański, jaszczurnik i jaskólak), dwa – w Australii (kaniuk australijski i kaniuk stepowy), po jednym w Afryce (kaniuk długosterny) i południowej Azji (gackożer). Jedynie kaniuk ma szerszy zasięg występowania, od Europy i Afryki do południowo-wschodniej Azji. Są to niezbyt duże ptaki o wąskich skrzydłach. Przedstawiciele rodzaju Elanus wyspecjalizowali się w polowaniu na gryzonie.Sęp kasztanowaty (Aegypius monachus) – gatunek dużego ptaka padlinożernego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący półwyspy Iberyjski i Apeniński oraz Bałkany, a także pasma górskie Azji aż po Pacyfik. Jeszcze w XIX wieku mógł się gnieździć w Tatrach, być może również na terenie dzisiejszej Polski (nie są to jednak potwierdzone informacje, a tylko przypuszczenia). Na pewno natomiast kilkunastokrotnie obserwowano osobniki zalatujące. Obecnie sporadycznie zalatuje w południowe rejony kraju.
 • Elaninae – kaniuki
 • Gypaetinae – orłosępy
 • Accipitrinae – jastrzębie
 • Przypisy

  1. Accipitridae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Accipitridae Vigors, 1824 - jastrzębiowate - Kites, Hawks and Eagles (Wersja: 2016-02-21). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-08-14].
  3. F. Gill, D. Donsker: New World vultures, Secretarybird, kites, hawks & eagles (ang.). IOC World Bird List: Version 6.3. [dostęp 2016-08-14].
  Zasięg, areał, obszar występowania – obszar, na którym regularnie występują osobniki danego taksonu (gatunku, rodzaju, rodziny itd.). Zasięg wyższej kategorii systematycznej w hierarchii systemu klasyfikacyjnego obejmuje zasięgi kategorii niższego rzędu. Także obszar występowania innych zjawisk lub tworów biologicznych (np. populacji, formacji i zespołów roślinnych). Linia ograniczająca obszar występowania taksonu lub zjawiska to kres lub granica zasięgu.Jaszczurnik (Gampsonyx swainsonii) – gatunek najmniejszego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, z podrodziny kaniuków. Jedyny przedstawiciel rodzaju Gampsonyx.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szponiaste, jastrzębiowe, drapieżne, dzienne ptaki drapieżne (Acciptriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje gatunki drapieżne prowadzące dzienny tryb życia, zamieszkujące cały świat. Wiele gatunków jest kosmopolitycznych. Szponiaste nie są spokrewnione z sowami, lecz tworzą wyraźnie odrębną grupę drapieżników i najbliżej spokrewnione są z blaszkodziobymi i grzebiącymi. Na świecie żyje ok. 290 gatunków ptaków szponiastych, z czego większość (ok. 220) występuje w tropikach. W Europie obserwuje się 38 gatunków lęgowych. Do ptaków szponiastych nie zalicza się sów, mimo że pazury sów (zwłaszcza dużych) są nazywane szponami.
  Jastrzębie (Accipitrinae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych. Obejmuje gatunki drapieżne, przeważnie zamieszkujące lasy. Mają stosunkowo krótkie i szerokie skrzydła oraz długi ogon, dzięki czemu uzyskują z jednej strony dużą prędkość zaraz po starcie, a z drugiej - zwrotność w locie. Charakteryzują się doskonałym wzrokiem. Podczas polowania atakują znienacka z zasadzki.
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.