• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jastarnia  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Jastarnia – stacja kolejowa w Jastarni, w województwie pomorskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca turystycznego.

  Jastarnia (kaszb. Jastarniô, niem. Putziger Heisternest) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Jastarnia, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i trzema przystaniami morskimi.

  Według danych z 31 grudnia 2016 r. obecny obszar miasta (wtedy w gminie miejskiej Jastarnia) miał 2734 mieszkańców.

  Lecznictwo uzdrowiskowe – zorganizowana działalność, która polega na świadczeniu przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu leczniczych właściwości surowców naturalnych, wód mineralnych i właściwości klimatu. Podstawową funkcją lecznictwa uzdrowiskowego jest odnowa sił biologicznych człowieka poprzez wykorzystanie wód leczniczych, kopalin naturalnych i zdrowotnych właściwości klimatu.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

  1 stycznia 2017 Jastarnia zmieniła charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wydzielenie osobnych miejscowości Juraty i Kuźnicy z Syberią.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Według danych z 1 stycznia 2017 r. powierzchnia miasta wynosiła 4,31 km², co stanowi 55,3% powierzchni gminy Jastarnia.

  Lądowisko Jastarnia (kod ICAO: EPJA) – małe trawiaste lądowisko turystyczne w Jastarni, na Mierzei Helskiej, w województwie pomorskim. Jest czynne w sezonie letnim, od maja do września. Długość pasa 900 m w użyciu 650 m, drzewa na podejściu 30 przycięte. Prowadzone są tu również loty widokowe nad półwyspem. Częstotliwość 125,025 MHz, oficjalna strona www.lotnisko-jastarnia.plKąpielisko – oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Najczęściej znajdują się na brzegu jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy.

  Wieś królewska w starostwie puckim w powiecie puckim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

  Infrastruktura turystyczna[ | edytuj kod]

  Na terenie miasta organizowane jest 6 letnich kąpielisk morskich:

 • kąpielisko Kuźnica „Kościół” – z wejściem na plażę nr 33 od ul. Helskiej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
 • kąpielisko Jurata „Międzymorze” – z wejściem na plaże nr 60 od ul. Międzymorze, obejmujące 100 m linii brzegowej;
 • kąpielisko Jastarnia „Ogrodowa” – z wejściem na plażę nr 44 od ul. Ogrodowej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
 • kąpielisko Jastarnia „Leśna” – z wejściem na plażę nr 52 od ul. Leśnej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
 • kąpielisko Jastarnia „Nadmorska-Plażowa” – z wejściem na plażę nr 47-48 od ul. Nadmorskiej i Plażowej, obejmujące 100 m linii brzegowej;
 • kąpielisko Jastarnia „Zdrojowa” – z wejścia na plażę nr 49 od ul. Sychty oraz nr 50 od ul. Zdrojowej, obejmujące 200 m linii brzegowej.
 • W 2013 r. sezon kąpielowy wyznaczono na okres od 1 lipca do 31 sierpnia.

  Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni – parafia położona w Jastarni. Należy do dekanatu morskiego Archidiecezji Gdańskiej.Cmentarzowa Góra w Jastarni - niewielkie wzniesienie będące przez kilka stuleci miejscem pochówku mieszkańców Boru, czyli wschodniej części dzisiejszej Jastarni. Grzebano tutaj także ciała wyrzucone przez morze. Obecnie góra jest zaledwie fragmentem tego czym była niegdyś - część jej zniszczono podczas budowy ulicy Mickiewicza, a największe szkody poczyniły wody Zatoki Puckiej ponieważ przed wybudowaniem portu w Jastarni Cmentarzowa Góra była położona bezpośrednio nad zatoką. Z tego powodu tutejszy grabarz miał obowiązek aby po każdym sztormie zbierać wymyte przez fale kości i zakopywać je ponownie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hotel SPA – hotel oferujący usługi odnowy biologicznej, relaksacyjne oraz wypoczynkowe, mające na celu zregenerowanie sił zarówno fizycznych jak i psychicznych, poprawę zdrowia i kondycji organizmu, zrelaksowanie się. Nazwa pochodzi o łacińskiego stwierdzenia Sanitas per aquam – co oznacza: zdrowie dzięki wodzie.
  Powiat pucki (kaszb. Pùcczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Puck. Jest to najdalej wysunięty na północ powiat Polski – w jego granicach znajduje się przylądek Rozewie (54°50′N).
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Kuźnica (kaszub. Kùsfeld, niem. Kussfeld; niem. Kusfeld) – osada nadmorska w Polsce, w województwie pomorskim, powiecie puckim, w gminie Jastarnia, położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim. Kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem i dwiema przystaniami morskimi dla rybaków. Według ewidencji ludności na 30 kwietnia 2013 Kuźnica liczyła 628 stałych mieszkańców. Została włączona w 1973 r. do Jastarni, a w 2017 z niej wyłączona.
  Bór – dawna wieś, obecnie północno-zachodnia część miasta Helu, położona na Mierzei Helskiej, w powiecie puckim, w woj. pomorskim. Położony jest nad Morzem Bałtyckim, pomiędzy (właściwym) Helem a należącą do Jastarni Juratą.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.