• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jastarnia  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Okręg wyborczy nr 1 – okręg wyborczy obejmujący teren województwa pomorskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Gdańsku.Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.

  Jastarnia (kaszb. Jastarniô, niem. Heisternest) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Mierzei Helskiej. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi.

  Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 3970 mieszkańców.

  1 stycznia 2017 Jastarnia zmieni charakter z gminy miejskiej na miejsko-wiejską przez wyłączenie z jej granic Juraty i Kuźnicy z Syberią.

  Baabe – gmina w Niemczech w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Rügen, siedziba urzędu Mönchgut-Granitz.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Infrastruktura turystyczna
 • 3 Toponimia
 • 4 Historia
 • 5 Transport wodny
 • 6 Demografia
 • 7 Atrakcje turystyczne
 • 8 Pieniądz lokalny
 • 9 Sport
 • 10 Administracja
 • 11 Gminy partnerskie
 • 12 Galeria
 • 13 Przypisy
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 7,80 km². Miasto stanowi 1,35% powierzchni powiatu.

  Według danych z 2002 roku użytki leśne w mieście stanowią 36%.

  Lecznictwo uzdrowiskowe – zorganizowana działalność, która polega na świadczeniu przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu leczniczych właściwości surowców naturalnych, wód mineralnych i właściwości klimatu. Podstawową funkcją lecznictwa uzdrowiskowego jest odnowa sił biologicznych człowieka poprzez wykorzystanie wód leczniczych, kopalin naturalnych i zdrowotnych właściwości klimatu.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

  W skład Jastarni wchodzą części miasta: Kuźnica i Jurata, a także osiedle mieszkaniowe Syberia.

  Wieś królewska w starostwie puckim w powiecie puckim województwa pomorskiego w II połowie XVI wieku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

  Lądowisko Jastarnia (kod ICAO: EPJA) – małe trawiaste lądowisko turystyczne w Jastarni, na Mierzei Helskiej, w województwie pomorskim. Jest czynne w sezonie letnim, od maja do września. Długość pasa 900 m w użyciu 650 m, drzewa na podejściu 30 przycięte. Prowadzone są tu również loty widokowe nad półwyspem. Częstotliwość 125,025 MHz, oficjalna strona www.lotnisko-jastarnia.plKąpielisko – oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Najczęściej znajdują się na brzegu jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni – parafia położona w Jastarni. Należy do dekanatu morskiego Archidiecezji Gdańskiej.
  Cmentarzowa Góra w Jastarni - niewielkie wzniesienie będące przez kilka stuleci miejscem pochówku mieszkańców Boru, czyli wschodniej części dzisiejszej Jastarni. Grzebano tutaj także ciała wyrzucone przez morze. Obecnie góra jest zaledwie fragmentem tego czym była niegdyś - część jej zniszczono podczas budowy ulicy Mickiewicza, a największe szkody poczyniły wody Zatoki Puckiej ponieważ przed wybudowaniem portu w Jastarni Cmentarzowa Góra była położona bezpośrednio nad zatoką. Z tego powodu tutejszy grabarz miał obowiązek aby po każdym sztormie zbierać wymyte przez fale kości i zakopywać je ponownie.
  Hotel SPA – hotel oferujący usługi odnowy biologicznej, relaksacyjne oraz wypoczynkowe, mające na celu zregenerowanie sił zarówno fizycznych jak i psychicznych, poprawę zdrowia i kondycji organizmu, zrelaksowanie się. Nazwa pochodzi o łacińskiego stwierdzenia Sanitas per aquam – co oznacza: zdrowie dzięki wodzie.
  Powiat pucki (kaszb. Pùcczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Puck. Jest to najdalej wysunięty na północ powiat Polski – w jego granicach znajduje się przylądek Rozewie (54°50′N).
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Jurata – wschodnia część miasta Jastarni, położona na Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim. Kurort wypoczynkowy z letnim kąpieliskiem morskim, w powiecie puckim, w woj. pomorskim.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.