• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jasov

  Przeczytaj także...
  Sztukateria – stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.Niemcy karpaccy (niem. Karpatendeutsche, słow. karpatskí Nemci, również Mantacy) – mniejszość narodowa, zamieszkała na terytorium Węgier i Słowacji, w obrębie Spiszu, Szarysza, Zemplina i Zakarpacia włącznie, po II wojnie światowej na mocy dekretów Beneša (lata 1945–1950) zostali w większości wysiedleni do Niemiec i Austrii.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  Jasov (niem. Jossau/Joss, węg. Jászó) – wieś na Słowacji, położona na zachód od Koszyc. Leży w dolinie Bodvy na pograniczu Rudaw Słowackich i Krasu Słowackiego, na zachodnim skraju Kotliny Koszyckiej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Tereny wsi i jej najbliższe okolice były zamieszkane nieprzerwanie od epoki kamiennej. W XI wieku obszar ten został zajęty przez króla Węgier Kolomana. Po okresie najazdów tatarskich w 1241, dolina Bodvy została skolonizowana przez królów węgierskich osadnikami niemieckimi oraz węgierskimi, którzy zaczęli rozwijać tu górnictwo rud, hutnictwo i obróbkę metali.

  Łańcuch Rudaw Słowackich (515.2) – makroregion geograficzny w środkowej Słowacji, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Najwyższy szczyt to Stolica (1476 m n.p.m.). Długość łańcucha wynosi 140 km, szerokość – około 40 km, powierzchnia – ok. 4000 km².Bodva (węg. Bódva) – rzeka w środkowej Słowacji i północno-wschodnich Węgrzech, w dorzeczu Dunaju. Długość – 114,5 km (z tego 48,4 km na Słowacji, 56,1 km na Węgrzech), powierzchnia zlewni – 1727 km² (z tego 858 km² na Słowacji, 869 km² na Węgrzech), średni roczny przepływ na granicy – 5,8 m³/s.

  26 grudnia 1487 r. Jasov przystąpił do związku siedmiu wolnych miast górniczych wschodniej Słowacji i północnych Węgier (słow.: Zväz hornouhorských banských miest), tzw. drugiej (późniejszej) Heptapolitany.

  Po roku 1846 w okolice Jasova przybyła liczna grupa polskich osadników z powiatu sanockiego, zatrudnianych w nowo powstałych hutach i kopalniach. Do roku 1918 i od 1938 do 1945 Jasov znajdował się w Królestwie Węgier.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Późnobarokowy kompleks klasztorny zakonu norbertanów, zaprojektowany przez Franza Antona Pilgrama, zbudowany w latach 1750-1766. Wykonanie wystroju zespołu, zwłaszcza kościoła klasztornego, jest dziełem malarza Johanna Lukasa Krackera, rzeźbiarza Johanna Antona Kraussa i sztukatora Johanna Hennevogela.
 • Budynek wejściowy Jaskini Jasowskiej

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Franz Anton Pilgram (ur. 7 czerwca 1699 r., Feldkirchen in Kärnten – zm. 28 października 1761 r., Wiedeń) – austriacki architekt epoki baroku, uczeń Johanna Lukasa von Hildebrandta.
 • Sztuczne stawy w Jasovie (Jasovské rybníky)

 • Sztuczne stawy w Jasovie (Jasovské rybníky)

 • Jasov - wnętrza klasztoru

 • Jasov - wnętrza klasztoru

 • Inne atrakcje[ | edytuj kod]

  Na terenie wsi leży Jaskinia Jasowska - pierwsza turystycznie udostępniona (w 1846 r.) jaskinia na terenie dzisiejszej Słowacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zoznam zvolených starostov a primátorov podľa obcí, miest a mestských častí (słow.). Štatistický úrad Slovenskej republiky, 2014. [dostęp 2017-11-02].
  2. Registre obnovenej evidencie pozemkov (słow.). Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, 2017-08-10. [dostęp 2017-11-02].
  3. Slovakia: Košický kraj (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2017-11-02].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat sanocki – powiat w Polsce (południowo-wschodnia część województwa podkarpackiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sanok. Od wschodu graniczy z powiatem leskim, od południa ze słowackim powiatem Medzilaborce kraju preszowskiego.
  Heptapolitana (z gr. "siedem miast") - nazwa dwóch związków miast (hanz) Górnych Węgier (dzisiejszej Słowacji), powstałych w średniowieczu.
  Królestwo Węgier (węg. Magyar Királyság, niem. Königreich Ungarn, słow. Uhorské kráľovstvo, rum. Regatul Ungariei, chorw. Kraljevina Ugarska, serb. Краљевина Угарска, łac. Regnum Hungariae) – państwo istniejące w Europie Środkowej od roku 1000 do 1946, z krótką przerwą w latach 1918-1920 (Węgierska Republika Ludowa oraz komunistyczna Węgierska Republika Rad) oraz 1944-1945, kiedy to władzę przejęli faszyści (tzw. Państwo Węgierskie).
  Koszyce (słow. i czes. Košice, węg. Kassa, łac. Cassovia, niem. Kaschau, cyg. Kasza) – drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców (234 tys. mieszkańców w 2008), trzecie – po Wysokich Tatrach (Vysoké Tatry) i Bratysławie – pod względem powierzchni (243,8 km²) oraz największe miasto wschodniej Słowacji. Koszyce to siedziba władz kraju koszyckiego (Košický kraj) i powiatu Koszyce-okolice (Košice-okolie), a także centralny ośrodek metropolitalny aglomeracji koszycko-preszowskiej (Košicko-prešovská aglomerácia). Stanowią one również centrum kulturowe, edukacyjne, rekreacyjno-turystyczne, gospodarcze. Położone są w historycznym regionie Abov (20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską). Nazywane są „żelaznym lub stalowym sercem” Słowacji, dzięki największej na Słowacji hucie żelaza, która znajduje się na terenie miasta.
  Jaskinia Jasowska (słow. Jasovská jaskyňa) – jaskinia krasowa na pograniczu północno-wschodniego skraju Krasu Słowacko-Węgierskiego i Kotliny Koszyckiej na Słowacji. Leży tuż na południe od wsi Jasov w powiecie Koszyce-okolice w kraju koszyckim. Jest udostępniona turystom.
  Koloman I Uczony, węg: Könyves Kálmán (ur. ok. 1070, zm. 3 lutego 1116) - król węgierski w latach 1095-1116 i chorwacko-dalmatyński w latach 1102-1116.
  Norbertanie (Premonstratensi) – zakon rzymskokatolicki założony w roku 1120 przez św. Norberta z Xanten w miejscowości Prémontré koło Laonu we Francji. Oparty jest na regule św. Augustyna z Hippony.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.