• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jason Newsted  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Voivod – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca w początkowym okresie działalności thrash metal, a następnie metal progresywny. Zespół był jedną z najbardziej wpływowych grup w metalowym undergroundzie lat 80. Powstał w Quebec w 1982 roku. Założycielami byli Michael „Away” Langevin (perkusja) i Denis „Piggy” D’Amour (gitara elektryczna). Voivod był jedną z pierwszych metalowych kanadyjskich grup, która stała się znana poza granicami swojego kraju. Muzykę formacji charakteryzowały oryginalne brzmienie gitar, teksty poruszały tematy futorologiczne, częstym wątkiem było przejęcie władzy nad światem przez maszyny.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Jason Curtis Newsted (ur. 4 marca 1963 w Battle Creek, Michigan) – amerykański basista i gitarzysta, były członek thrashmetalowych zespołów: Metallica oraz Flotsam and Jetsam. W latach 2012–2014 tworzył w ramach projektu Newsted, natomiast od 2016 roku występuje w grupie The Chophouse Band.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Newsted jest potomkiem Niemców z Badenii. Zanim związał się z Metalliką, był basistą w formacji Flotsam and Jetsam w latach 1982–1986. Pierwszą gitarę basową dostał w wieku trzynastu lat. Do Metalliki dołączył w 1986, po tragicznej śmierci Cliffa Burtona. Nagrał z zespołem osiem płyt do 2001 roku, w którym odszedł z grupy. Jak podawał, powodem było zmęczenie psychiczne i fizyczne grą z Metalliką. W tym czasie udzielał się również w zespole Spastik Children. 4 kwietnia 2009 roku wystąpił wraz z Metalliką podczas gali wprowadzenia zespołu do Rock and Roll Hall of Fame.

  Tommy Lee, właśc. Thomas Lee Bass (ur. 3 października 1962 w Atenach) – amerykański perkusista, głównie znany z glam metalowej grupy Mötley Crüe.2 of One – kaseta wideo wydana przez zespół Metallica, 6 czerwca 1989 roku, zawierająca dwie wersje teledysku do piosenki "One" z albumu ...And Justice for All.

  Po odejściu z Metalliki na rynek trafiła kompilacja dwóch archiwalnych materiałów Newsteda. Jednym z nich były nagrania projektu IR8 – wspólnego dzieła Newsteda, Devina Townsenda i Toma Huntinga z Exodus, drugim zaś była Sexoturica – połączone siły Metalliki, Sepultury i Exodus – oprócz Huntinga i Newsteda udziela się tu również Andreas Kisser. Oba materiały powstały w połowie poprzedniej dekady.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

  W 1998 roku współpracował z brazylijską formacją Sepultura, a w 2003 z Ozzym Osbourne’em.

  W roku 2002 dołączył do zespołu EchoBrain, z którym nagrał ich debiutancki album. Z zespołu odszedł już przed wydaniem drugiego albumu.

  Jason okresowo grał z grupą Voivod w latach 2002–2005, do czasu dwuletniej przerwy zespołu (spowodowanej śmiercią gitarzysty). Grał partie basowe w albumie Infini z 2009 roku, jednak nie był już członkiem zespołu.

  W okresie 1996 do 2002, wciąż należąc do Metalliki, grał we własnym zespole Papa Wheelie. Zespół doczekał się studyjnych wersji utworów - wydane zostały minialbumy: Live Lycantrophy i Unipsycho. Grupa została reaktywowana w 2011 roku.

  Rock Star Supernova - amerykańska supergrupa muzyczna wykonująca rock. Zespół powstał w 2006 roku w ramach reality show Rock Star: Supernova podczas którego odbył się casting na wokalistę grupy. W skład grupy weszli perkusista Tommy Lee znany z grupy Mötley Crüe, basista Jason Newsted znany z grupy Metallica, gitarzysta Gilby Clarke znany z grupy Guns N’ Roses i wybrany przez muzyków wokalista Lukas Rossi znany z grupy Rise Electric. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2006 roku muzyk wziął udział w reality show Rock Star: Supernova emitowanym na antenie stacji telewizyjnej CBS. Newsted wraz z uczestnikami audycji gitarzystą Gilby Clarkiem, perkusistą Tommym Lee, wokalistą i gitarzystą Lukasem Rossim utworzył zespół pod nazwą Rock Star Supernova. Muzyk nagrał wraz z grupą jedyny album tejże formacji – Rock Star Supernova, który trafił do sprzedaży w 2006 roku. Rok później Newsted opuścił zespół.

  EchoBrain to amerykański zespół muzyczny. Początkowy skład projektu stanowili: wokalista Dylan Donkin, perkusista Brian Sagrafena oraz ówczesny basista grupy Metallica - Jason Newsted. Pomysł współpracy między muzykami pojawił się w 1995 roku, podczas imprezy z cyklu Super Bowl.Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  W 2013 roku z zespołem Newsted wydał minialbum zatytułowany Metal oraz album Heavy Metal Music.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cliff Burton, właśc. Clifford Lee Burton (ur. 10 lutego 1962 w Castro Valley, zm. 27 września 1986 w Dörarp, gmina Ljungby) – amerykański gitarzysta basowy zespołu Metallica, wcześniej basista zespołu Trauma.
  Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Battle Creek – miasto (city) w hrabstwie Calhoun, w południowej części stanu Michigan, w Stanach Zjednoczonych, położone nad ujściem rzeki Battle Creek do Kalamazoo. W 2013 roku miasto liczyło 51 848 mieszkańców.
  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.975 sek.