• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jason Giambi

  Przeczytaj także...
  New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.
  Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

  Jason Gilbert Giambi (ur. 8 stycznia 1971) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego.

  Giambi studiował na Long Beach State University, gdzie w latach 1990–1992 występował na pozycji trzeciobazowego w drużynie uniwersyteckiej Long Beach State 49ers. W 1992 został wybrany w drugiej rundzie draftu przez Oakland Athletics i początkowo grał w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Edmonton Trappers, reprezentującym poziom Triple-A. W 1992 wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich, gdzie reprezentacja Stanów Zjednoczonych zajęła czwarte miejsce.

  Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.Bay Area Laboratory Co-operative (BALCo) – kontrowersyjne centrum odżywania dla sportowców w Burlingame w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Firma ta stała się głośna po długim dochodzeniu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej oskarżającej laboratorium o dostarczenie wielu znanym sportowcom sterydów anabolicznych oraz innych niedozwolonych środków zwiększających wydajność organizmu.

  W Major League Baseball zadebiutował 8 maja 1995 jako designated hitter w meczu przeciwko Texas Rangers. W sezonie 2000 po raz pierwszy w karierze wystąpił w Meczu Gwiazd i został wybrany MVP American League. W latach 2000–2001 miał najlepszy w lidze wskaźnik on-base percentage (odpowiednio 0,476 i 0,477).

  Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.Hormon wzrostu, somatotropina, STH (ang. Growth Hormone, GH) – hormon polipeptydowy produkowany przez komórki kwasochłonne przedniego płata przysadki mózgowej. Wydzielanie hormonu wzrostu odbywa się pulsacyjnie, a częstość i intensywność pulsów zależna jest od wieku i płci.

  W grudniu 2001 podpisał siedmioletni kontrakt jako wolny agent z New York Yankees wart 120 milionów dolarów. W związku z aferą w firmie BALCo, trzy lata później zeznawał w sprawie zażywania niedozwolonych środków dopingujących i przyznał się do stosowania sterydów, które otrzymał od Grega Andersona, trenera kontroli wagi Barry'ego Bondsa, a także wstrzykiwania sobie hormonu wzrostu i testosteronu podczas sezonu 2003. W marcu 2009 zeznawał przeciwko Barry'emu Bondsowi w procesie dotyczącym zażywania niedozwolonych środków dopingujących.

  Trzeciobazowy (ang. third baseman, w skrócie 3B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu trzeciej bazy. W zapisie meczowym trzeciobazowy odnotowywany jest jako numer 5.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

  Występował jeszcze ponownie w Oakland Athletics, a następnie w Colorado Rockies. W lutym 2013 podpisał kontrakt z Cleveland Indians. 8 września 2013 w meczu międzyligowym z New York Mets zaliczył 2000. uderzenie w MLB.

  W lutym 2015 oficjalnie ogłosił zakończenie kariery zawodniczej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Baseball Program Picks its All-Time Greats (ang.). longbeachstate.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  2. Jason Giambi Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  3. Jason Giambi Minor Stats (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  4. Jason Giambi Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  5. Jason Giambi Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  6. Rangers - Athletics Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  7. 2000 AL MVP Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  8. How the NY Yankees Fell from Grace, Part Two: The Signing of Jason Giambi (ang.). bleacherreport.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  9. Giambi admitted taking steroids (ang.). sfgate.com. [dostęp 17 listopada 2012].
  10. Court Documents Show Barry Bonds Tested Positive for 3 Types of Steroids (ang.). foxnews.com. [dostęp 2 września 2016].
  11. Tribe signs veteran slugger Giambi to Minors deal (ang.). mlb.com. [dostęp 16 lutego 2013].
  12. Indians fall two back in Wild Card after loss to Mets (ang.). mlb.com. [dostęp 22 czerwca 2014].
  13. Jason Giambi retires from MLB (ang.). espn.com. [dostęp 22 lutego 2015].
  Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.Designated hitter (pol. wyznaczony pałkarz, w skrócie DH) – w baseballu jest to zawodnik, który figuruje na liście pałkarzy, jednak nie gra w defensywie. Wyznaczony jest w miejsce miotacza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Testosteron (17β-hydroksy-4-androsten-3-on, ATC: G03 BA03) – organiczny związek chemiczny, podstawowy męski steroidowy hormon płciowy należący do androgenów. Jest produkowany przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem LH, a także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko.
  Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Uderzenie (ang. Hit) – w baseballu polega na wybiciu piłki przez pałkarza i zajęciu przez niego co najmniej pierwszej bazy. Niezaliczany do statystyk w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu fielder`s choice przez drużynę broniącą. Wyróżnia się cztery rodzaje hitów:
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  Colorado Rockies - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, ma siedzibę w Denver w stanie Kolorado.
  On-base percentage (OBP) - jeden z elementów statystycznych w baseballu określający skuteczność pałkarza w osiąganiu bazy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.