• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jason Connery

  Przeczytaj także...
  Diane Cilento (ur. 5 października 1933 w Mooloolaba, stan Queensland, zm. 6 października 2011 w Cairns, Queensland) − australijska aktorka filmowa i teatralna, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Przygody Toma Jonesa (1963).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .

  Jason Joseph Connery, bardziej znany jako Jason Connery (ur. 11 stycznia 1963 r. w Londynie) - brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy szkockiego i włosko-australijskiego pochodzenia.

  Życiorys[]

  Wczesne lata[]

  Urodził się w Londynie jako syn pary aktorskiej - szkockiego aktora Seana Connery'ego i australijskiej aktorki Diane Cilento. Uczęszczał do Millfield w Somerset, w Anglii, a później naukę kontynuował w szkole dla chłopców Gordonstoun School w Moray w Szkocji. Potem został przyjęty do Bristol Old Vic Theatre School.

  Filmy klasy B – tanie, amatorskie produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, pełne niewybrednego humoru czy scen przemocy (często bardziej drastycznych niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach to amatorzy, czasem bez szkoły aktorskiej. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.Laura Antonelli, właściwie Laura Antonaz (ur. 28 listopada 1941 roku w Puli, na Istrii, obecnie Chorwacja) – włoska aktorka filmowa.

  Kariera[]

  Zagrał wiele ról w teatrze, a następnie miał w kilku występów w filmach klasy B. Debiutował niewielką rolą MacKinnona w ekranizazji powieści Pata Conroy'a Bogowie dyscypliny (The Lords of Discipline, 1983) u boku Davida Keitha, Michaela Biehna, Billa Paxtona i Judge'a Reinholda. Potem zagrał tytłowego nastolatka w Nemo (1984) z udziałem Harvey'a Keitela, Mathildy May i Carole Bouquet. W dwóch odcinkach serialu BBC Doktor Who (1985) pojawił się jako Jondar.

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  We włoskim melodramacie Wenecjanka (La venexiana, 1986), którego akcja dzieje się w Wenecjw w XVI wieku, zagrał postać Giulio, obcokrajowca, który spędza pamiętną noc w mieście, gdzie spotyka dwie piękne kobiety: owdowiałą damę Angelę (w tej roli Laura Antonelli) i Valerię (Monica Guerritore), której mąż wyjechał do Florencji.

  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.

  Stał się znany w Wielkiej Brytanii w roli Robin Hooda w ostatnim sezonie serialu ITV Robin z Sherwood (Robin of Sherwood, 1986). Wcielił się również w postać twórcy Jamesa Bonda - Iana Fleminga w telefilmie Turner Pictures Sekretne życie Iana Fleminga (The Secret Life of Ian Fleming, 1990) z Kristin Scott Thomas.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

  Życie prywatne[]

  W latach 1996-2002 był żonaty z aktorką Mia Sarą, z którą ma syna Dashiella (ur. 1997).

  Filmografia[]

  Przypisy

  1. 'My father is NOT a tyrant,' says Sean Connery's son (ang.). Daily Mail Online. [dostęp 24-06-2015].
  2. Jason Connery (Actor) - Pics, Videos, Dating, & News (ang.). Spokeo. [dostęp 24-06-2015].
  3. Sean Connery's son Jason returns to TV on Celebrity (ang.). Daily Mail Online. [dostęp 24-06-2015].
  4. Jason Connery bio (ang.). The New York Times. [dostęp 24-06-2015].
  5. Jason Connery (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 24-06-2015].
  6. James Bond actor Sean Connery is not a monster, insists son (ang.). Telegraph. [dostęp 18-04-2016].
  7. Overview for Jason Connery (ang.). TCM.com. [dostęp 24-06-2015].
  8. Jason Connery (wł.). MYmovies. [dostęp 18-04-2016].
  9. Jason Connery - A room to manouvre (ang.). BBC. [dostęp 18-04-2016].
  10. Jason Connery - Bio, Facts, Family (ang.). Famous Birthdays. [dostęp 24-06-2015].

  Bibliografia[]

 • Jason Connery w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Jason Connery w bazie filmweb.pl
 • Jason Connery w bazie stopklatka.pl
 • Jason Connery w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Jason Connery w Internetowej Bazie Filmowej (fdb.pl)
 • Ian Lancaster Fleming (ur. 28 maja 1908 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1964 w Canterbury) – pisarz angielski, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci Chitty Chitty Bang Bang.Michael Connell Biehn (ur. 31 lipca 1956 roku w Anniston, w stanie Alabama) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Judge Reinhold, właśc. Edward Ernest Reinhold, Jr. (ur. 21 maja 1957 w Wilmington) – amerykański aktor i producent filmowy, telewizyjny i teatralny.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Mia Sara, właściwie Mia Sarapocciello (ur. 19 czerwca 1967 roku w Brooklyn Heights, w stanie Nowego Jorku) – amerykańska aktorka i modelka.
  Mathilda May właśc. Karima Mathilda Haïm (ur. 8 lutego 1965 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa i telewizyjna, laureatka Cezara.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.