• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jasna Polana

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Anna Karenina (ros. Анна Каренина) – klasyczna powieść psychologiczna rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja]].

  Jasna Polana (ros. Ясная Поляна - Jasnaja Polana) – rodzinny majątek rodu Tołstojów, w tym pisarza Lwa Tołstoja, który w tym miejscu urodził się, mieszkał i tworzył przez dużą część swojego życia, tu też został pochowany. Jasna Polana położona jest 12 km na południowy wschód od miasta Tuła, w obwodzie tulskim i szczokinskim rajonie, w zachodniej Rosji.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wojna i pokój (ros. Война и мир, Wojna i mir) – powieść historyczna rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, pisana w latach 1865–1869, często uznawana za rosyjską epopeję narodową.

  Zaraz po śmierci Tołstoja posiadłość została przekazana jako miejsce na muzeum pamięci pisarza. Organizatorem muzeum była córka pisarza, Aleksandra Tołstaja. Obecny dyrektor muzeum jest również potomkiem rodu Tołstojów. Główne eksponaty to osobiste rzeczy pisarza, jak również jego biblioteka, zawierająca około 22 tys. tomów. W Jasnej Polanie powstały dwie najważniejsze powieści pisarza: Wojna i pokój oraz Anna Karenina.

  Tuła – miasto znajdujące się w europejskiej części Rosji nad rzeką Upą w podmoskiewskim zagłębiu węglowym. Posiada ok. 470 tysięcy mieszkańców.
  Lew Tołstoj z wnuczką w Jasnej Polanie

  Muzeum składa się z posiadłości pisarza, szkoły, którą założył dla chłopskich dzieci oraz parku, w którym znajduje się grób Lwa Tołstoja. Podczas II wojny światowej posiadłość była okupowana przez wojska niemieckie i częściowo zdewastowana, jednak większość cennych przedmiotów została ewakuowana przez radzieckie władze przed okupacją posiadłości.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona muzeum w Jasnej Polanie
 • Muzeum Lwa Tołstoja - materiał archiwalny, Polska Kronika Filmowa 44/48, Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.