Jaskinia Rouffignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaskinia Rouffignac – znajdująca się we francuskim departamencie Dordogne jaskinia krasowa, zawierająca paleolityczne malowidła i ryty naskalne. Od 1957 roku posiada status monument historique, w kategorii classé (zabytek o znaczeniu krajowym).

Mezolit (gr. mesos „średni” i lithos „kamień”), środkowa epoka kamienia, epipaleolit – środkowy okres epoki kamienia trwający od około 11000–7000 p.n.e. na Bliskim Wschodzie i około 8000–4800 p.n.e. na terenach Niżu Środkowoeuropejskiego, stanowiący stopniowe przejście od paleolitu do neolitu i związany z postępującymi przemianami klimatycznymi (schyłek zlodowacenia). Jaskinia krasowa – jaskinia utworzona wskutek procesu krasowienia przez wody opadowe, rzadziej przez wody hydrotermalne. Jest to najczęściej na Ziemi występujący typ jaskiń – jaskinie krasowe stanowią około 90% wszystkich jaskiń. Jaskinie tego typu występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Znajdują się wśród nich najgłębsze i najdłuższe jaskinie świata. W jaskini Tham Konglor w Laosie jeden z korytarzy ma ponad 100 m wysokości i szerokości, Jaskinia Mamucia w USA ma łączną długość korytarzy wynoszącą ponad 649 km, a Jaskinia Krubera na Kaukazie w Gruzji ma głębokość 2190 m. W Polsce najdłuższa i najgłębsza jest Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach. Jaskinie krasowe mają też znacznie bogatszą szatę naciekową, niż inne jaskinie.

O istnieniu jaskini informował już w 1575 roku François de Belleforest, jej ponowne odkrycie przez archeologów nastąpiło jednak dopiero w 1956 roku. Pomimo pojawiających się oskarżeń o fałszerstwo, uczeni po długiej debacie uznali ostatecznie, iż zdecydowana większość malunków w jaskini jest autentyczna.

Monument historique – zabytek sklasyfikowany jako szczególnie cenny dla narodowego dziedzictwa we Francji. Jest to forma ochrony zabytków, która może odnosić się do budynku, jego określonej części, zespołu budynków, ogrodu, mostu lub innych konstrukcji, ze względu na ich znaczenie architektoniczne i historyczne dla Francji. Ochrona ta może obejmować zabytki publiczne jak i prywatne, może też dotyczyć obiektów ruchomych.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Na jaskinię składa się złożony szereg rozgałęziających się korytarzy, o łącznej długości ponad 1 kilometra. Malowidła i ryty znajdują się w prawie wszystkich częściach jaskini. Dominują przedstawienia mamutów, których jest ponad 100, co czyni z Rouffignac największe zbiorowisko przedstawień tych zwierząt okresu sztuki magdaleńskiej. Inne wizerunki przedstawiają żubry, konie, koziorożce, nosorożce oraz znaki geometryczne. Ich wiek szacowany jest na około 13 tysięcy lat p.n.e. Przed jaskinią znaleziono ślady osadnictwa mezolitycznego z okresu 9-8 tys. lat BP.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grotte du Cro de Granville ornée de peintures et de gravures pariétales (fr.). W: base Mérimée [on-line]. ministère français de la Culture. [dostęp 2020-05-11].
  2. Paul G. Bahn and Jean Vertut: Journey Through the Ice Age. Berkeley: University of California Press, 1997, s. 83.
  3. Barbara Ann Kipfer: Encyclopedic Dictionary of Archaeology. New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, 2000, s. 484.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Wielka Historia Świata. T. 1. Świat przed „rewolucją” neolityczną. Kraków: Wydawnictwo Fogra, 2004.
  • Reklama