• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jaskier trawiasty

  Przeczytaj także...
  Pireneje Wysokie (fr. Hautes-Pyrénées) – francuski departament, położony w regionie Midi-Pyrénées. Departament oznaczony jest numerem 65.Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:
  Liście odziomkowe (łac. basalis, ang. basal) – liście, które wyrastają z modyfikacji łodygi – kłącza, podziemnej nasady łodygi, lub pełzających po ziemi rozłogów.

  Jaskier trawiasty (Ranunculus gramineus L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w południowo-zachodniej części Europy.

  Rozmieszczenie geograficzne[]

  Rośnie naturalnie w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii oraz Włoszech (łącznie z Sardynią). Według niektórych źródeł występuje również w Afryce Północnej (w Maroku i Algierii). We Francji rośnie w jej południowej, zachodniej oraz środkowej części – jego północny zasięg sięga aż po departament Orne oraz okolice Paryża. We Włoszech występuje w regionach Piemont, Liguria, Toskania, Marche, Umbria, Lacjum, Abruzja, Kampania oraz Sardynia.

  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.Znamię (ang. stigma) – część słupka roślin okrytonasiennych przyjmująca ziarna pyłku w trakcie zapylenia (przed zapłodnieniem). Zazwyczaj znajduje się na szczycie szyjki słupka, gdy szyjki brak – wykształca się znamię siedzące. Liczba znamion w słupku jest różna u różnych gatunków i zwykle zależy od liczby owocolistków budujących słupek.
  Kwiat

  Morfologia[]

  Pokrój Bylina o nagich pędach. Pokrój ma wyprostowany, jest prosty, nieco rozgałęziony. Dorasta do 10–40 cm wysokości. Liście Liście odziomkowe są ciemnosiwe i podobne do liści traw – mają kształt od równowąskiego do lancetowatego, są całobrzegie. Użyłkowanie jest równoległe. Mierzą 10–20 cm długości. Rośliny mają też od jednego do trzech mniejszych liści łodygowych. Kwiaty Są zebrane po kilka w kwiatostanach. Osadzone na długich szypułkach. Dorastają do 18–30 mm średnicy. Mają 5 nagich, wąsko owalnych i zielonkawych działek kielicha, często na brzegach zabarwionych na żółto. Płatków jest 5 jajowato trójkątnych, o złotożółtej barwie. Dno kwiatowe jest nagie. Słupek ma znamię jajowate, jest bezwłosy, opuchnięty, pomarszczony, z krótkim, lekko wygiętym dziobem. Owoce Nagie niełupki, zawierające jedno nasiono.

  Biologia i ekologia[]

  Rośnie na obszarze górskim na suchych łąkach. Występuje na wysokości do 2100 m n.p.m. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na żyznym, wapiennym i dobrze przepuszczalnym podłożu. Lubi gleby o odczynie zasadowym.

  Dno kwiatowe, oś kwiatowa (ang. receptacle, łac. receptaculum) – element budowy kwiatu roślin okrytonasiennych będący przeważnie mniej lub bardziej rozszerzonym końcem szypułki. Na dnie kwiatowym osadzone są wyrastające spiralnie lub w okółkach pozostałe elementy budowy kwiatu – okwiat, pręcikowie i słupkowie. Dno kwiatowe stanowi twór homologiczny do osi kłosa zarodnionośnego roślin zarodnikowych i osi strobili nagonasiennych.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Ochrona[]

  Gatunek nie jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych. We Francji znajduje się pod ochroną na poziomie lokalnym – w departamentach Ain, Ariège, Górna Garonna i Pireneje Wysokie oraz w regionach Poitou-Charentes, Île-de-France i Centralnym.

  Zobacz też[]

 • lista gatunków z rodzaju jaskier
 • Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  2. Ranunculus gramineus L. (ang.). The Plant List. [dostęp 6 czerwca 2015].
  3. Ranunculus gramineus – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 6 czerwca 2015].
  4. Ranunculus gramineus (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 6 czerwca 2015].
  5. Taxon: Ranunculus gramineus L. (ang.). Germplasm Resources Information Network - (GRIN). [dostęp 6 czerwca 2015].
  6. Ranunculus gramineus (ang.). Alpine Garden Society. [dostęp 6 czerwca 2015].
  7. Ranunculus gramineus L. (fr.). Tela Botanica. [dostęp 6 czerwca 2015].
  8. Ranunculus gramineus L. (wł.). Altervista. [dostęp 6 czerwca 2015].
  9. Ranunculus gracilis E.D.Clarke (ang.). Rock Garden Plants. [dostęp 6 czerwca 2015].
  10. Renoncule à feuilles de graminées (fr.). Flore Alpes. [dostęp 16 maja 2015].
  Wiechlinowate, trawy (Poaceae (R. Br.) Barnh., Gramineae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu wiechlinowców. Liczy ok. 11 tys. gatunków. Stanowi ona główny komponent roślinności stepowej, łąkowej i pastwiskowej. Należą do niej również ważne rośliny uprawne, w tym zboża. W Polsce występuje ponad 150 gatunków traw.Korona (łac. corolla, ang. corolla) – element kwiatu składający się z okółka barwnych płatków korony (petala), które stanowią powabnię dla owadów, lub innych zwierząt zapylających kwiaty. Korona stanowi wewnętrzną część okwiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Użyłkowanie liścia, nerwacja, układ waskularny liścia (ang. nervation, nervature, venation, łac. nervatio, venatio) – układ żyłek (nerwów) liściowych zawierających wiązki przewodzące w liściach (nie tylko asymilacyjnych, ale także w działkach i płatkach kwiatu). Ze względu na stały układ żyłek w poszczególnych grupach systematycznych roślin, ma on znaczenie w identyfikacji taksonów. Głównym zadaniem wiązek przewodzących w liściu jest dostarczenie do jego tkanek wody i odprowadzenie asymilatów, a także usztywnienie blaszki liściowej.
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.
  Owoc (łac. fructus) − w znaczeniu botanicznym występujący u okrytozalążkowych organ powstający z zalążni słupka, zawierający w swym wnętrzu nasiona, osłaniający je i ułatwiający rozsiewanie.
  Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.
  Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.
  Ariège - francuski departament położony w regionie Midi-Pyrénées. Departament oznaczony jest liczbą 09. Swoją nazwe przyjął od płynącej przez niego rzeki.
  Słupek, słupkowie (łac. pistyllum, ang. pistil) – żeński organ płciowy w kwiecie okrytonasiennych. Zbudowany jest ze zrośniętych ze sobą lub wolnych owocolistków (carpellae), które są zmodyfikowanymi liśćmi (najprawdopodobniej utworami homologicznymi do makrosporofili). Słupki zajmują zawsze centralne miejsce w kwiecie, gdzie mogą występować pojedynczo lub w większej liczbie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.