• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jasiewo

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Województwo istniejące w latach 1975-1998, ze stolicą w Toruniu. Położone było w centralnej Polsce, sąsiadowało z województwami: bydgoskim, elbrąskim, włocławskim, ciechanowskim i olsztyńskim
  Droga wojewódzka nr 538 - droga wojewódzka łącząca Radzyń Chełmiński z Rozdrożem. W Nowym Mieście Lubawskim łączy się z DK15, która zapewnia dojazd w stronę Torunia i Ostródy.

  Jasiewowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Gruta.

  Podział administracyjny[]

  Jezioro Mełno (powierzchnia: 1,6 km²) leżące na południe od Jasiewa
  We wsi dominują pola uprawne
  Zabytkowy park dworski

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

  PKS Grudziądz Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo komunikacyjne powstałe 30 kwietnia 2004 po przekształceniu z Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Grudziądzu. Firma świadczy usługi przewozowe na terenach powiatów: grudziądzkiego, świeckiego oraz wąbrzeskiego, a także zapewnia połączenia z największymi miastami w województwie: Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem. Spółka realizuje także regularne kursy do Warszawy, Poznania i Gdańska.Łasin (niem. Lessen) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łasin.

  Demografia[]

  Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła 191 mieszkańców. Jest najmniejszą miejscowością gminy Gruta.

  Połączenia komunikacyjne[]

  Przez wieś przechodzi droga wojewódzka nr 538, przy której zlokalizowany jest przystanek autobusowy. Połączenia obsługuje PKS Grudziądz oraz PKS Brodnica. Autobusy kursują kilka razy dziennie do Grudziądza i do Łasina.

  Sklep[]

  We wsi funkcjonuje sklep spożywczo-przemysłowy, potocznie nazywany przez mieszkańców Baltona.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Parafia św. Anny w Słupie – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie radzyńskim, z siedzibą w Słupie. Do parafii należą miejscowości Jasiewo i Słupski Młyn.

  Zabytki[]

  Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisany jest park dworski, nr rej.: 517 z 16.02.1987.

  Zespół dworsko-parkowy położony jest kilkaset metrów od szosy wiodącej z Gruty do Łasina. Piętrowy dwór zbudowano na początku XX w. Jest murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony. Sześcioosiowa fasada ma od wschodu przybudówkę, w której znajduje się wejście do budynku. Dach czterospadowy, od strony parku taras. Od południowego wschodu do dworu prowadzi lipowa aleja dojazdowa.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Daglezja, jedlica (Pseudotsuga Carriere) – rodzaj zimozielonych drzew szpilkowych z rodziny sosnowatych, który obejmuje 5 gatunków. Dwa gatunki występują w Ameryce Północnej, jeden w Meksyku i dwa w Azji Wschodniej. Gatunkiem typowym jest daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco subsp. menziesii) , która w Polsce jest gatunkiem introdukowanym.

  Park dworski, o powierzchni około 1,7 ha, zatracił swój pierwotny układ. Oś główna parku prowadzi do niewielkiej polany położonej w południowej części założenia parkowego. Polana otoczona jest od wschodu skupiskiem około 80-letnich daglezji, natomiast od zachodu zamyka ją skupisko świerków. Oś główna parku zamknięta jest od północy stawem. Przy zachodnim skraju założenia parkowego częściowo zachowała się aleja wysadzana lipami i kasztanowcami.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Gmina Gruta – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie toruńskim.

  Spośród parkowego drzewostanu 3 okazy uznano za pomniki przyrody:

 • dąb szypułkowy o obwodzie 360 cm, wysokości 26 m, wieku około 350 lat
 • dąb o obwodzie 340 cm, wysokości 21 m, wieku około 250 lat
 • lipa o obwodzie 337 cm, wysokości 26 m, wieku około 200 lat.
 • Okazy uznane za pomniki przyrody stanowią pozostałości naturalnego zadrzewienia występującego na tych terenach przed założeniem parku. Ogółem w parku występuje 14 gatunków drzew i 4 gatunki krzewów.

  Powiat grudziądzki – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grudziądz. Największym miastem w powiecie jest Łasin.Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie – parafia rrzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w Dekanacie Radzyńskim, z siedzibą w Grucie

  Zobacz też[]

 • Parafia św. Anny w Słupie
 • Parafia Wniebowzięcia NMP w Grucie
 • Przypisy

  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.Mełno – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Gruta, leżące na terenie Pojezierza Chełmińskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.19 sek.