• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jasienica - przystanek kolejowy

  Przeczytaj także...
  Przejazd kolejowo-drogowy (również przejazd kolejowy) – skrzyżowanie w jednym poziomie linii kolejowej lub bocznicy z drogą.Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Gunica (do 1945 niem. Aalbach) – rzeka o długości ok. 32 km, lewy dopływ Odry, płynąca w powiecie polickim (województwo zachodniopomorskie), jedna z głównych rzek Puszczy Wkrzańskiej.

  Jasienica – kolejowy przystanek osobowy położony przy ul. Kolejowej w dzielnicy Polic, Jasienicy (województwo zachodniopomorskie).

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.Jasienica (do 1945 niem. Jasenitz, po 1945 Jasienice) – część miasta i osiedle administracyjne Polic, położone w północnej części miasta przy drodze nr 114, ok. 17 km na północ od centrum Szczecina. Jasienica leży nad rzeką Gunicą.

  Informacje ogólne[ | edytuj kod]

  W latach 1898–1910 ostatnia stacja na linii. Obecnie jest jednym z trzech przystanków kolejowych w granicach administracyjnych Polic. Zlokalizowana kilka metrów przed przejazdem kolejowo-drogowym w ciągu ul. Piotra i Pawła i mostem nad rzeką Gunicą. Oddalona o ok. 250 m od ul. Dworcowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 114. Budynek dworcowy jest obecnie zniszczony. Mimo przyłączenia Jasienicy do Polic w 1973 r. nazwa stacji nie została zmieniona. Najbliższy przystanek ZDiTM – „Police Jasienica Krzyżówka”.

  Droga wojewódzka nr 114 – droga wojewódzka o długości 42 km biegnąca w północnej części woj. zachodniopomorskiego w powiecie polickim. Łączy Nowe Warpno z DW115 w Tanowie.Przystanek osobowy (publiczny) – miejsce na szlaku kolejowym odpowiednio przystosowane do obsługi pasażerów, w którym zatrzymują się rozkładowo wyznaczone pociągi pasażerskie, wyłączając postoje dla potrzeb technicznych i pracowniczych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stacja „Jasienica” w serwisie www.kolej.one.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.