• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jasień - Beskid Mały

  Przeczytaj także...
  Grupa Żurawnicy – najbardziej na południowy wschód wysunięta część Beskidu Małego. Zajmuje mniej więcej prostokątny teren pomiędzy doliną Skawy na wschodzie, Kocońki, Lachówki i Stryszawki na południu, Targoszówki na zachodzie oraz Tarnawki na północy. Najwyższym szczytem jest Żurawnica (727 m).Przełęcz Kocórowa Góra (470 m) – przełęcz w Beskidzie Małym. Znajduje się w Grupie Żurawnicy pomiędzy szczytami Prorokowa Góra (584 m) i Kocurowa Góra (540 m) – bliżej tej ostatniej. Północno-wschodnie stoki przełęczy opadają do dolinki niewielkiego potoku uchodzącego do Skawy, południowo-zachodnie do dolinki jednego z dopływów potoku Błądzonka. Przełęcz znajduje się w lesie w obrębie miejscowości Sucha Beskidzka. Przez przełęcz nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, ale jest droga leśną łącząca dwa należące do Suchej Beskidzkiej osiedla: Bacowie i Koźle.
  Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) – rzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich: przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.

  Kocurowa Góra (540 m) lub Jasień – góra w Grupie Żurawnicy w Beskidzie Małym, wznosząca się od północnego zachodu nad centrum Suchej Beskidzkiej. Pierwszą nazwę podaje mapa Compassu oraz przewodnik „Beskid Mały”, drugą mapa Geoportalu.

  Kocurowa Góra stanowi południowo-wschodnie zakończenie głównego grzbietu Pasma Żurawnicy, oddzielone płytkim lecz dość szerokim obniżeniem (przełęcz Kocurowa Góra) od położonej dalej na północny zachód Prorokowej Góry. Jej dość strome, zalesione w większości stoki opadają na wschód ku dolinie Skawy, na południe ku dolinie Stryszawki i na południowy zachód ku dolince potoku Błądzonka. Dość masywnym grzbiecikiem opada na południowy wschód w kąt dolin u zbiegu Skawy i Stryszawki, drugim zaś – znacznie mniej wyraźnym – ku północnemu wschodowi, w kierunku Zembrzyc.

  Kaplica Konfederatów Barskich na górze Jasień – kaplica wyznania rzymskokatolickiego pod szczytem góry Jasień w Suchej Beskidzkiej.Zamek w Suchej Beskidzkiej (Zamek Suski) – renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, magnacka rezydencja kolejnych właścicieli dóbr suskich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Nazywany często "Małym Wawelem" ze względu na podobieństwo (zwłaszcza dziedzińca) do krakowskiego zamku królewskiego. Obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

  Kocurowa Góra jest porośnięta lasem, ale na jej południowo-wschodnim grzbiecie znajduje się duża polana. Są tutaj pola uprawne i zabudowania należącego do Suchej Beskidzkiej osiedla Bacowie. W lesie na południowy wschód od niego znajduje się Kaplica Konfederatów Barskich. U podnóży południowo-wschodniego cypla Kocurowej Góry znajduje się Zamek Suski z XVI wieku.

  Beskid Mały (513.47) – pasmo górskie w Polsce, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10-15 km.Stryszawka – rzeka, lewy dopływ Skawy. Ma długość 16,2 km, powierzchnię dorzecza 139,7 km². Dolina górnej i środkowej Stryszawki oddziela od siebie dwa pasma górskie: Pasmo Jałowieckie i Pasmo Solnisk. Obydwa są częścią Pasma Przedbabiogórskiego i wraz nim wchodzą w skład Beskidu Makowskiego.

  Przypisy

  1. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978 83 89188-77-9.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  Widok z mostu na Skawie w Zembrzycach na Kocurową Górę i Grupę Żurawnicy
  Widok z mostu na Skawie w Zembrzycach na Kocurową Górę i Grupę Żurawnicy
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Sucha Beskidzka – miasto i gmina w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie suskim (siedziba starostwa). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.Zembrzyce – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zembrzyce, położona na północ od Suchej Beskidzkiej w szerokiej kotlinie, niedaleko ujścia rzeki Paleczka do Skawy, w Beskidzie Makowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.