• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jarovce

  Przeczytaj także...
  Podpisany 10 lutego 1947 roku układ pokojowy pomiędzy sojusznikami III Rzeszy: Rumunią, Węgrami, Austrią, Finlandią, Bułgarią i Włochami a aliantami. Dotyczył on też innych członków koalicji hitlerowskiej i antyhitlerowskiej. Traktaty zostały przygotowane przez Radę Ministrów Spraw Zagranicznych i konferencję 21 państw.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.
  Gerulata – rzymski obóz wojskowy znajdujący się w bratysławskiej dzielnicy Rusovce; współcześnie oddział Muzeum Miasta Bratysławy.

  Jarovce (węg. Horvátjárfalu, niem. Kroatisch Jahrndorf, chor. Hrvatski Jandrof) – niewielka dzielnica Bratysławy położona w południowej części miasta, w powiecie Bratysława V. W pobliżu znajdowało się słowacko-austriackie przejście graniczne Jarovce – Kittsee.

  Fryderyk III (ur. 21 września 1415 w Innsbrucku, zm. 19 sierpnia 1493 w Linz) – król Niemiec od 1440, Święty Cesarz Rzymski od 1452, arcyksiążę austriacki od 1457 (jako Fryderyk V), z dynastii Habsburgów. Syn księcia Styrii Ernesta Żelaznego i Cymbarki, córki Siemowita IV, księcia mazowieckiego.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Historia[ | edytuj kod]

  Teren Jarovców był zasiedlony już w okresie rzymskim, kiedy to w niedalekich Rusovcach znajdował się obóz Gerulata. Po raz pierwszy były wzmiankowane w 1208 pod nazwą Ban. W XV wieku wieś przestała istnieć w wyniku epidemii oraz prowadzonych wojen Macieja Korwina z cesarzem rzymsko-niemieckim Fryderykiem III.

  Deutsch Jahrndorf (węg. Németjárfalu, słow. Nemecké Jarovce) – gmina wiejska we wschodniej Austrii, w kraju Burgenland, w powiecie Neusiedl am See, tuż przy granicy ze Słowacją i Węgrami (tzw. trójstyk graniczny).Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Kolejną osadę założyli Chorwaci, uciekający w XVI przed Turkami ze swoich ojczystych stron i przesiedlani w okolice Bratysławy przez swoich panów. Miejscowość nazwali Chorvatska Ves – Horváth falu. Stąd wzięły się także nazwy niemieckie (Kroatisch-Jarendorf, Kroatisch-Jándorf czy współczesna Kroatisch Jahrndorf). W XVIII wieku obok społeczności chorwackiej pojawili się Niemcy i Węgrzy.

  Chorwaci – naród południowosłowiański, liczący około 9 mln ludzi. Zamieszkują głównie Chorwację (około 4 mln) oraz Bośnię i Hercegowinę (0,6 mln). Większe skupiska Chorwatów znajdują się też w Austrii (Burgenlandzcy Chorwaci) i Serbii. Na emigracji żyje około 2,5 mln Chorwatów, głównie w USA (0,3 mln), Chile (0,3 mln), ale również w takich krajach jak Argentyna, Niemcy, Kanada, Australia, Szwecja, i Brazylia.Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).

  Pod koniec Austro-Węgier oraz w dwudziestoleciu międzywojennym Chorwaci stanowili 80% mieszkańców (ok. 17% Niemców, pozostali to głównie Węgrzy).

  Na Węgrzech Jarovce leżały w komitacie Moson (niem. Wieselburg), po reformie administracyjnej w 1925 w komitacie Győr-Moson-Pozsony, a w latach 1945–1947 – Győr-Moson. W 1947 po paryskim traktacie pokojowym przyłączono je do Czechosłowacji wraz z sąsiednimi wsiami Rusovce (Oroszvár) i Čunovo (Dunacsún) jako część tzw. przyczółka bratysławskiego. Nie miało to żadnego uzasadnienia narodowościowego, gdyż Słowacy tutaj nie mieszkali, ale jedynie strategiczne (chęć odsunięcia granicy węgierskiej od rogatek Bratysławy). W latach 1947–1950 Jarovce należały administracyjnie do Rusovców, a od 1950 jako samodzielna wieś do powiatu Bratislava-vidiek. W 1972 włączono je w granice Bratysławy.

  Powiat Bratysława V (słow. okres Bratislava V) – słowacka jednostka administracyjna znajdująca się w kraju bratysławskim, obejmująca bratysławskie dzielnice Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo.Przyczółek bratysławski (węg. Pozsonyi hídfő, niem. Pressburger (Bratislavaer) Brückenkopf) – dawna potoczna nazwa jedynej części Słowacji (wcześniej - Czechosłowacji) położonej na południe od Dunaju. W całości leży w granicach Bratysławy.

  Obecnie (w 2001) Chorwaci stanowią 20% mieszkańców (najliczniejsza chorwacka społeczność na Słowacji), jest też niewielka grupa Niemców, Węgrów oraz Czechów.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • kościół rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja z 1765, zniszczony całkowicie pod koniec II wojny światowej przez wycofujące się oddziały niemieckie. Odbudowa trwała przez wiele lat po wojnie.
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

  W pobliżu, za granicą austriacką, znajduje się miejscowość Deutsch Jahrndorf (węg. Németjárfalu, słow. Nemecké Jarovce). Mimo identycznego trzonu nazwy nie była to nigdy część słowackich Jarovców.

  Čunovo (niem. Sarndorf, węg. Dunacsún, chor. Čunovo) – dzielnica Bratysławy, położona na prawym brzegu Dunaju, w powiecie Bratysława V. Znajduje się tuż przy granicy węgierskiej i austriackiej, oraz w pobliżu zbiornika wodnego Gabčíkovo (Vodné dielo Gabčíkovo).Dwudziestolecie międzywojenne – okres między zakończeniem I wojny światowej (11 listopada 1918) a wybuchem II wojny światowej (1 września 1939).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Starosta (słow.). W: Oficjalna strona internetowa dzielnicy [on-line]. [dostęp 2017-12-04].
  2. Registre obnovenej evidencie pozemkov (słow.). Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, 2017-08-10. [dostęp 2017-12-03].
  3. Slovakia: Bratislava (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2017-12-03].
  4. Dokładne dane: 765 Słowaków, 244 Chorwatów, 160 Węgrów, 9 Czechów, 6 Niemców.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa dzielnicy (sk)
 • Komitat (z łac. commitatus; węg. megye, chorw. županija, słowacki župa) - jednostka administracyjna I rzędu w podziale administracyjnym Węgier oraz Chorwacji, odpowiadająca polskiemu województwu.Mosonmagyaróvár (niem. Wieselburg-Ungarisch Altenburg) – miasto w północno-zachodnich Węgrzech, w pobliżu granicy ze Słowacją i Austrią, w komitacie (okręgu) Győr-Moson-Sopron. Stanowi ośrodek administracyjny powiatu Mosonmagyaróvár. Leży przy ujściu rzeki Litawy do Dunaju. W roku 2011 miasto liczyło 32 493 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kittsee (węg. Köpcsény, słow. Kopčany, chor. Gijeca) - gmina w północno-wschodniej Austrii, w Burgenlandzie, w powiecie Neusiedl am See. W 2005 liczyła 1854 mieszkańców.
  Maciej Korwin, łac. Matthias Corvinus, węg. Hunyadi Mátyás, zwany Sprawiedliwym, węg. Igazságos (ur. 23 lutego 1443 w Koloszwarze (obecnie Cluj-Napoca w Rumunii), zm. 6 kwietnia 1490 w Wiedniu) – król Węgier od 1458 i Czech od 1469 roku, drugi syn Jana Hunyadyego, brat Władysława Hunyadyego.
  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.
  Rusovce - (węg. Oroszvár, niem. Karlburg, chor. Rosvar) to dzielnica Bratysławy położona na prawym brzegu Dunaju, w 1947 roku przyłączona do ówczesnej Czechosłowacji.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
  Język chorwacki (chorwacki standardowy wariant serbochorwackiego języka policentrycznego) – należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest głównie w Chorwacji, w sąsiednich krajach oraz przez część Chorwatów na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.