• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jarema Klich

  Przeczytaj także...
  Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Jarema Klich (ur. 29 stycznia 1968 we Wrocławiu, zm. 10 stycznia 2013 tamże) – polski gitarzysta klasyczny i pedagog. Adiunkt Akademii Muzycznej we Wrocławiu i nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy.

  Biografia[]

  Urodził się 29 stycznia 1968 roku we Wrocławiu. Swoją profesjonalną przygodę z muzyką gitarową rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, gdzie był uczniem prof. Jana Prochownika. Następnie rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego.

  Kariera[]

  W 1989 roku został laureatem międzynarodowego konkursu gitarowego w Krakowie. Sukces ten powtórzył w 1995 roku podczas międzynarodowego konkursu gitarowego w Gdańsku. Koncertował w Europie, Egipcie, Indonezji, Tajlandii, Malezji, Singapurze i Chile, goszcząc również na prestiżowych festiwalach w Lyonie, Groningen, Brnie, Mikulovie czy Aalborg w Danii. Przez 25 lat współpracował z Krzysztofem Pełechem, z którym założył Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, aktywnie działające na rzecz promocji muzyki gitarowej. Współtworzył takie międzynarodowe projekty, jak: Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ czy Letni Kurs Gitary w Krzyżowej. Z Krzysztofem Pełechem nagrał również dwie płyty. Współpracował także z innymi czołowymi postaciami polskiej muzyki, takimi jak: Ewa Małas-Godlewska, Stefania Toczyska, Krzesimir Dębski, Waldemar Malicki. Jako pedagog prowadził liczne lekcje mistrzowskie, był też nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Jednym z jego ostatnich artystycznych projektów był cykl opowiadań "Portret Briana Brei".

  Dyskografia[]

 • Krzysztof Pełech & Jarema Klich (1996)
 • Kris & Yarema Duo "Classical Guitars" (2003) wyd. DUX
 • Książki[]

  Portret Briana Brei (2011) wyd. Marina

  Przypisy

  1. TopGuitar.pl: Nie żyje wrocławski gitarzysta Jarema Klich. TopGuitar.pl. [dostęp 2014-01-12].
  2. Rafał Zieliński: Nie żyje Jarema Klich, znany wrocławski gitarzysta. gazeta.pl. [dostęp 2014-01-12].
  3. TopGuitar.pl: Portret Briana Brei. TopGuitar.pl. [dostęp 2014-01-12].

  Linki zewnętrzne[]

 • wywiad z Jaremą Klichem • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.