• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Zasłonka

  Przeczytaj także...
  Kardiochirurgia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. Jest podspecjalnością chirurgii. Obecnie wyodrębnia się kardiochirurgię dziecięcą, zajmującą się leczeniem wad wrodzonych układu sercowo-naczyniowego w życiu płodowym i w okresie dziecięcym oraz kardiochirurgię dorosłych, skierowaną na leczenie wad wrodzonych i nabytych układu sercowo-naczyniowego i choroby wieńcowej w okresie dorosłości (łączy się z nią transplantologia zajmująca się m.in. przeszczepianiem serca, jednocześnie serca i płuca lub obu płuc). Zyskała w Polsce status specjalności podstawowej od 2000.Jan Witold Moll (ur. 24 października 1912 w Kowalewie Pomorskim, zm. 2 czerwca 1990 we Wrocławiu) – kardiochirurg, dokonał jako pierwszy próby operacji przeszczepu serca w Polsce, bez powodzenia.
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Janusz Romuald Zasłonka (ur. 23 stycznia 1936, zm. 29 stycznia 2016) – polski kardiochirurg, prof. dr n. med., nauczyciel akademicki.

  Ulica Ogrodowa – ulica w Łodzi o długości ok. 1,4 km, przebiegająca w dzielnicach Bałuty i Polesie. Zaczyna się na skrzyżowaniu z ulicami Nowomiejską i Północną, której jest przedłużeniem, a kończy przy głównej bramie Starego Cmentarza, przechodząc w ulicę Srebrzyńską. Ulica na odcinku od ulicy Nowomiejskiej do ulicy Zachodniej oraz od ulicy Cmentarnej do Starego Cmentarza posiada torowisko tramwajowe.Stary Cmentarz w Łodzi – to jedna z najważniejszych nekropolii Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy – podzielony stosownie do wyznań na następujące części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha).

  Życie i działalność[]

  Był absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi. Od lat 60. XX wieku związany był ze Szpitalem Kliniczny nr 3 im. dr Seweryna Sterlinga w Łodzi. Był asystentem i wieloletnim współpracownikiem prof. Jana Molla. Brał udział między innymi w pierwszym w Polsce zabiegu transplantacji serca (1968) oraz w pierwszej operacji by-passów w krążeniu pozaustrojowym (1970). Od 1984 piastował funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii, a od 1990 funkcję dyrektora Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Łodzi. Jego pogrzeb odbył się 2 lutego 2016 na Cmentarzu Starym przy ul. Ogrodowej.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Nauczyciel akademicki – osoba wykształcona w określonej dziedzinie naukowej i prowadząca przedmiot kierunkowy kształcenia dla studentów w szkołach wyższych lub (Akademii, Uniwersytecie), przy czym należy odróżnić nauczyciela np. przedszkola czy szkoły elementarnej od nauczyciela akademickiego.

  Przypisy

  1. prof. dr hab. Janusz Romuald Zasłonka (pol.). nauka-polska.pl. [dostęp 2016-02-01].
  2. Zasłonka, Janusz (1936-2016) (pol.). Wirtualny Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-02-01].
  3. Zmarł prof. dr n. med. Janusz Zasłonka (pol.). umed.pl. [dostęp 2016-02-01].
  4. Zmarł prof. Janusz Zasłonka, wybitny kardiochirurg. lodz.wyborcza.pl. [dostęp 2016-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-01)].
  5. Prof. dr hab. Janusz Zasłonka. wyborcza.pl. [dostęp 2016-02-01].
  Pomostowanie aortalno-wieńcowe (ang. Coronary Artery Bypass Graft, CABG) – operacja kardiochirurgiczna wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. by-passów) omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej stosowana w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej choroby wieńcowej.Przeszczepianie narządów, transplantacja (z łac. transplantare – szczepić i plantare – sadzić) – przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem narządów zajmuje się medyczna dziedzina naukowa nazywana transplantologią.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Medyczny w Łodzi – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym, która rozpoczęła działalność 1 października 2002 roku. Uczelnia powstała po połączeniu - na mocy Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - dwóch łódzkich uczelni: Akademii Medycznej (zał. 1 stycznia 1950) oraz Wojskowej Akademii Medycznej (zał. 1 lipca 1958), kontynuując przy tym kilkudziesięcioletnią historię obu akademii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.