Janusz Zaorski (ur. 19 września 1947 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, w latach 1994–1995 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jest synem Tadeusza Zaorskiego, zajmującego w latach 60. stanowiska wiceministra kultury i sztuki oraz szefa kinematografii polskiej, a także młodszym bratem aktora Andrzeja Zaorskiego.
VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie o tradycjach sięgających 1905.Dziecinne pytania – polski film obyczajowy z nurtu kina moralnego niepokoju wyreżyserowany przez Janusza Zaorskiego. Premiera obrazu odbyła się w 1981 roku.
Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1965). W 1969 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako reżyser debiutował w 1970. W około dziesięciu filmach wystąpił również jako aktor.
Jezioro Bodeńskie - film psychologiczny z 1985 roku w reżyserii Janusza Zaorskiego. Scenariusz do filmu powstał na podstawie dwóch utworów Stanisława Dygata: powieści "Jezioro Bodeńskie" oraz opowiadania "Karnawał".Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
W 1987 został przewodniczącym Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a rok później kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Dom”. W latach 1987–1989 zasiadał w Komitecie Kinematografii, od 1991 do 1993 sprawował urząd prezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, a od 1994 do 1995 przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Zezem – cykl humorystycznych miniatur telewizyjnych, ujętych w formę wykładów ilustrowanych przykładami scenek filmowych. W roli prelegenta występował Jan Tadeusz Stanisławski, który omawiał wady i przywary Polaków.
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Powołany w skład kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa.
Odznaczenia i wyróżnienia[ | edytuj kod]
W 2011 został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W tym samym roku otrzymał nagrodę Tele-Splendor (za dar mówienia o tym, czego nie widać, za umiejętność pokazywania tego, czego nie słychać, za najbardziej telewizyjne słuchowisko).
Bogdan Andrzej Zdrojewski (ur. 18 maja 1957 w Kłodzku) – polski polityk i samorządowiec, w latach 1990–2001 prezydent Wrocławia, senator IV kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, były przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, od 2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Reżyser, scenarzysta lub producent[ | edytuj kod]
1970: Na dobranoc
1971: Uciec jak najbliżej
1972: Kaprysy Łazarza
1974: Awans
1975: Partita na instrument drewniany
1977: Pokój z widokiem na morze
1977: Zezem
1981: Dziecinne pytania
1982: Matka Królów
1984: Baryton
1985: Jezioro Bodeńskie
1985: Zabawa w chowanego
1987: Do domu
1988: Piłkarski poker
1991: Panny i wdowy
1997: Szczęśliwego Nowego Jorku
2002: Haker
2004: Cudownie ocalony
2005: Lekarz drzew
2011: Syberiada polska
1970: Na dobranoc − wampir w filmie Dusząca bestia
1972: Palec Boży − Alfred Cyganiewicz
1976: Zdjęcia próbne − recepcjonista w hotelu
1976: Klara i Angelika − dziennikarz w domu Klary
1977: Rebus − działacz młodzieżowy, znajomy Marka
1980: Mniejsze niebo − doktor Barcz
1981: Człowiek z żelaza − Mundek
1988: Piłkarski poker − cinkciarz
1991: Panny i wdowy − kupujący książki w księgarni polskiej w Paryżu (odc. 5)
1991: Panny i wdowy − kupujący książki w księgarni polskiej w Paryżu
2002: Haker − facet w kinie
2002: E=mc² − prorektor
- ↑ reżyseria
- ↑ scenariusz
- produkcja
Janusz Zaorski w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2020-12-25].

Dyskusyjny klub filmowy (DKF, ang. film society, fr. ciné club) to zrzeszenie miłośników sztuki filmowej, mające na celu pogłębianie wiedzy członków klubu na temat tej sztuki oraz jej popularyzację. Głównym sposobem realizacji tych celów są projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych lub poznawczych. Jednak z założenia DKF nie ogranicza się tylko do takiej formy, uzupełniając projekcje o prelekcje, dyskusje, spotkania z twórcami, publikacje.Matka Królów – film fabularny produkcji polskiej, dramat polityczny, w reżyserii Janusza Zaorskiego z 1982 roku. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1987 roku.
Warto wiedzieć że... beta
Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa – polska nagroda literacka przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe, translatorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Europejska Akademia Filmowa (ang. European Film Academy, EFA) – współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie przyznająca od 1988, co roku Europejskie Nagrody Filmowe.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kaprysy Łazarza – polski film telewizyjny (czarna komedia) z 1972 w reżyserii Janusza Zaorskiego z główną rolą Henryka Borowskiego. Film powstał na podstawie radiowego słuchowiska autorstwa Stanisława Grochowiaka pod tytułem Kaprysy Łazarza. Scherzo radiowe z 1965 (fakt ten jednak nie jest uwzględniony w czołówce filmu).