• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Sondel

  Przeczytaj także...
  Wacław Osuchowski (ur. 26 stycznia 1906 w Tarnopolu, zm. 23 listopada 1988 w Zamościu) – polski prawnik, adwokat, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego.Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej (WSTiE) – niepubliczna wyższa uczelnia z siedzibą w zamku suskim zwanym Małym Wawelem. Powstała w 2001 roku i prowadzi studia na trzech wydziałach: Turystyki i Rekreacji, Informatyki oraz Nauk Społecznych, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Rektorem uczelni jest prof. dr hab. Janusz Sondel, kanclerzem Maria Grzechynka. Wśród kadry dydaktyczno-naukowej są m.in. prof. dr hab. Jan Hertrich-Woleński, prof. dr hab. Jan Rusek, prof. dr hab. Andrzej Pankowicz (do 2011 roku, zmarł).
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:

  Janusz Marian Sondel (ur. 30 kwietnia 1937 we Lwowie, zm. 12 września 2017) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i prawa w turystyce.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1953 rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończył w 1957. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki. W 1964 uzyskał na rodzimym wydziale stopień doktora nauk prawnych za napisaną pod kierunkiem Wacława Osuchowskiego rozprawę Szczególne rodzaje depozytu w prawie rzymskim, odznaczoną srebrnym medalem na międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Centro di Studi Romanistici w Neapolu. Habilitował się w 1972. W 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora.

  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  W 2001 został rektorem Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

  Zasiadał w Komitecie Redakcyjnym „Czasopisma Prawno-Historycznego”.

  Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki (2007).

  18 września 2017 został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków (2006, wyd. UNIVERSITAS)
 • Zawsze wierny. Uniwersytet Jagielloński a Kościół rzymskokatolicki
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Śp. prof. Janusz Sondel. uj.edu.pl. [dostęp 2017-09-13].
  2. Witold Wołodkiewicz, Leges sapere. Na marginesie księgi poświęconej profesorowi Januszowi Sondlowi. palestra.pl. [dostęp 2017-09-13].
  3. Czasopismo Prawno-Historyczne. amu.edu.pl. [dostęp 2017-04-23].
  4. Nekrolog prof. Janusza Sondla od prezydenta Miasta Krakowa. wyborcza.pl, 14 września 2017. [dostęp 2017-09-19].
  5. Janusz Sondel. wyborcza.pl, 12 września 2017. [dostęp 2017-09-19].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Chair of Faculty of Law and Administration Jagiellonian University, 2006, s. 21
 • Janusz Sondel, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006
 • Nagroda Miasta Krakowa 2007 dla profesora Janusza Sondela, Wiadomości Uniwersytetu Jagiellońskiego, 09.11.2007 [1] (ostatni dostęp 09.12.2009)
 • Prof. zw. dr hab. Janusz Sondel, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-05-25].
 • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny (redaktor naukowy Janusz Kapuścik), tom IV: S–Ż, Warszawa 2002, s. 181–182 (z fotografią)
 • Wydział Prawa i Administracji UJ – najstarsza jednostka naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1364, kiedy erygowano UJ, na 11 katedr nowej akademii, aż 8 przeznaczono naukom prawnym. Początkowo, wykładano jedynie prawo kanoniczne i prawo rzymskie.Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Czasopismo Prawno-Historyczne – czasopismo naukowe (półrocznik) wydawane od 1948, poświęcone historii prawa. Jego założycielem był Zygmunt Wojciechowski. Wydawcą jest Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tematyka pisma: prawo rzymskie, historia prawa, historia doktryn polityczno i prawnych. Pismo znajduje się w części „B” wykazu czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (8 punktów za publikację).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.