• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Rzeszewski

  Przeczytaj także...
  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Janusz Rzeszewski (ur. 10 lutego 1930 w Kożangródku, zm. 2 października 2007 w Warszawie) – polski reżyser filmowy, od 1958 związany z Telewizją Polską.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1948 rozpoczął studia na PWSF w Łodzi na Wydziale Reżyserii, a w 1952 ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Historii Sztuki. W 1958 rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej, w 1967 ukończył studia na PWSF i w 1968 otrzymał dyplom tej uczelni.

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W latach 1966–1969 był naczelnym reżyserem Ośrodka TVP w Łodzi, w latach 1969–1971 zastępcą naczelnego reżysera TVP, a następnie w latach 1971–1973 redaktorem naczelnym Redakcji Rozrywkowej TVP. W latach 1975–1980 był współtwórcą i kierownikiem artystycznym Music-hallu TVP w Chorzowie. Realizował wiele programów telewizyjnych, a także festiwale piosenki w Opolu, Sopocie i Zielonej Górze.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Bajka dla dorosłych – cykliczny telewizyjny wieczorny program humorystyczny z lat 70. Emitowany w niedziele o 20:20 lub 20:30, po Dzienniku Telewizyjnym, w odróżnieniu od dobranocki dla dzieci, emitowanej przed nim. Był to kilkuminutowy satyryczny teatrzyk z narratorem, który przedstawiał prolog, epilog i morał. Fabuły bajek rozgrywały się najczęściej dawno, dawno, temu..., ale pojawiały się również historyjki współczesne. Istotą bajki była zaskakująca pointa-morał wygłaszany w ostatnim zdaniu przez narratora, po którym następowało już tylko "Dobranoc Państwu!".

  W 1977 został uhonorowany "Złotym Ekranem" (za Bajki dla dorosłych w kategorii "program rozrywkowy"), w 2002 statuetką "Gwiazda Telewizji Polskiej" nadaną z okazji 50-lecia TVP (za reżyserię programów rozrywkowych i widowisk telewizyjnych), a w 2004 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Mąż kostiumografki, Lidii Rzeszewskiej (zm. 1989) i ojciec aktorki Joanny Agaty Rzeszewskiej.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1978: Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy
 • 1981: Miłość ci wszystko wybaczy
 • 1983: Lata dwudzieste... lata trzydzieste...
 • 1987: Misja specjalna
 • Inne[ | edytuj kod]

 • Lata 70.: Bajka dla dorosłych
 • 1974: 3000 sekund z Ewą Wiśniewską
 • 1978: Powróćmy jak za dawnych lat
 • 1984: Sylwestrowy program rozrywkowy:
 • Minęło dni 366 czyli Jerzy Bończak i... Przed nami 365 dni czyli Ewa Kuklińska i jej goście
 • 1988: 3000 sekund z Ewą Kuklińską
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Janusz Rzeszewski w bazie filmpolski.pl
 • Janusz Rzeszewski w bazie Filmweb
 • Kożangródek (biał. Кажан Гарадок) – majątek i wieś na Białorusi, w rejonie łuninieckim obwodu brzeskiego, na Polesiu.Uniwersytet Łódzki – polska wyższa uczelnia utworzona 24 maja 1945 jako kontynuatorka dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921–1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924–1928) oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928–1939). W 2007 znalazł się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie według rankingu magazynu The Times.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Festiwal Piosenki Radzieckiej – festiwal muzyczny, organizowany od 1965 do końca lat 80. w Zielonej Górze przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poprzedzały go ogólnopolskie eliminacje piosenkarzy amatorów. Głównymi nagrodami były Złote, Srebrne i Brązowe Samowary. Odpowiednikiem festiwalu zielonogórskiego w ZSRR był Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. Od 1992 zmienił on nazwę na festiwal "Słowiański Bazar" i został zorientowany głównie na wykonawców wykonujących utwory we wszystkich językach słowiańskich.
  Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w okresie 1977-1980 Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 do 2009 Sopot Festival, od 2012 Sopot Top of the Top Festival) – polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.
  Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy – musical komediowo-kryminalny produkcji polskiej. Inspiracją dla filmu była działalność Stanisława Cichockiego, przedwojennego polskiego kasiarza (złodzieja zawartości kas pancernych).
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.