• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Józefowicz  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Beata Wyrąbkiewicz (ur. 16 stycznia 1972 w Toruniu) – polska aktorka dubbingowa, musicalowa, teatralna, a także filmowa, piosenkarka warszawskich teatrów.Kraj Świata - film obyczajowy w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. Film jest satyrycznym spojrzeniem na Polskę w chwili przemian w końcu lat 80. XX wieku.

  Janusz Władysław Józefowicz (ur. 3 lipca 1959 w Świeciu) – polski choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser, z wykształcenia magister sztuki.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Asystentki Janusza Józefowicza
 • 3 Filmografia
 • 4 Ważniejsze opracowania choreograficzne i reżyseria przedstawień teatralnych
 • 5 Ważniejsze produkcje telewizyjne z choreografią i w reżyserii Janusza Józefowicza
 • 6 Dyskografia
 • 7 Ważniejsze nagrody
 • 8 Koncerty w których wziął udział
 • 9 Życie prywatne
 • 10 Uwagi
 • 11 Przypisy
 • 12 Bibliografia
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Maria Fołtyn (ur. 28 stycznia 1924 w Radomiu, zm. 2 grudnia 2012 w Warszawie) – polska śpiewaczka i reżyser operowy, założycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

  Życiorys[]

  Absolwent Szkoły Podstawowej w Borzechowie i III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a następnie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

  Janusz Józefowicz

  Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymał wyróżnienie za rolę dyplomową (Marco) w spektaklu „Widok z mostu” Artura Millera. Tańca uczył się w Szkole Wokalno -Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena. Jego spektakl dyplomowy PWST/1984 r. w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego pt. "Złe zachowanie" był wydarzeniem artystycznym roku. Grano go w warszawskim teatrze "Ateneum", a od roku 1987 w teatrze "Rampa", którego Józefowicz został głównym choreografem. Przedstawienie prezentowano prawie w całej Europie i zdobyło szereg liczących się nagród. W lipcu 1990 roku otrzymał od rządu amerykańskiego stypendium na sześciotygodniowy staż dla choreografów z całego świata. Tam pracował z grupą amerykańskich tancerzy nad etiudą własnego pomysłu. Przez rok prowadził również zajęcia choreograficzne w Berlinie Zachodnim – wykładał na berlińskiej Kunst – Forum. Przez dwa lata organizował tzw. Mode-Theater, czyli imprezy w kilku miastach niemieckich, w których uczestniczyli awangardowi plastycy. Angażował do tego również polskich tancerzy i aktorów.

  Romeo i Julia to musical teatru Studio Buffo w reżyserii Janusza Józefowicza, oparty na podstawie dramatu Romeo i Julia Williama Shakespeare’a. Muzykę skomponował Janusz Stokłosa, a teksty napisał Jan Wermer.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.

  Od listopada 1992 dyrektor artystyczny teatru Studio Buffo. W latach 1999/2000 pedagog w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Studio Buffo stworzył studio artystyczne "METRO", gdzie dzieci i młodzież mają możliwości uczenia się m.in. tańca klasycznego, współczesnego, śpiewu, stepu czy akrobatyki.

  W tym czasie zaczął realizować swoje plany przygotowania polskiego musicalu o ludziach jego pokolenia. Temat taki znalazł w sztuce autorstwa Agaty i Maryny Miklaszewskich zatytułowanej Metro. Skomponowanie muzyki powierzył Januszowi Stokłosie. Przez rok szukał wykonawców, przesłuchania odbywały się w całej Polsce i sąsiednich państwach. Premiera musicalu odbyła się 30 stycznia 1991 w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Sukces spektaklu pozwolił na debiut na Broadwayu w kwietniu kolejnego roku. 16 kwietnia 1992 roku w "Minskoff Theatre" na Broadwayu odbyła się amerykańska premiera musicalu, gdzie przy pełnej widowni na 1600 miejsc zagrano 38 przedstawień. Za muzykę i libretto musical Metro zostało nominowane do broawayowskiej Tony Award w kategorii: najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992. 22 października 1999 roku odbyła się premiera musicalu w Moskwie, a po pozytywnych recenzjach grano go także w Petersburgu. Był wystawiany w Rosji do marca 2002 roku, do kiedy zagrano łącznie 190 spektakli.

  Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.Niania – polski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 (oraz od V sezonu w TVN HD) do 24 października 2009. Zdobywca Telekamery 2007 i 2008 z rekordową ilością głosów, w kategorii serial komediowy.
  Józefowicz podczas występu

  W 2001 roku Janusz Józefowicz otrzymał Złotą Maskę (najważniejszą nagrodę kulturalną w Rosji) dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical). Musical Metro stał się pierwszym w Polsce „kultowym” spektaklem muzycznym. 30 maja 1998 roku Kompania muzyczna POMATON EMI wręczyła twórcom i zespołowi musicalu METRO podwójną płytę platynową. 21 listopada 1999 roku odbyło się tysięczne przedstawienie.

  Taniec współczesny – taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp. W latach 70. XX wieku za sprawą Piny Bausch powstał teatr tańca, opierający się o technikę tańca współczesnego.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół musicalu, w którym śpiewali m.in.: Katarzyna Groniec, Anna Frankowska, Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Anna Mamczur, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Dariusz Kordek, Mariusz Czajka, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda i inni.

  Józefowicz podczas spektaklu w 2010 roku

  Od września do listopada 2007 roku Józefowicz razem z Nataszą Urbańską prowadzili swój debiutancki, dwunastoodcinkowy program taneczno-muzyczny Przebojowa noc. Program został zrealizowany na podstawie serii widowisk artystycznych tzw. Wieczorów w Buffo wystawianych w teatrze muzycznym Studio Buffo. Gwiazdą każdego show była aktorka, tancerka i piosenkarka Natasza Urbańska. Każdy odcinek był poświęcony muzyce innego kraju. Podczas programu widzowie wybierali swoją ulubioną zagraniczną piosenkę. Oprócz tego w programie pojawiały się także gwiazdy pochodzące z kraju, któremu poświęcony był odcinek. Kolejną wspólną produkcją była Złota sobota emitowana w TVP 1 w 2007 roku.

  Teatr Współczesny w Warszawie - warszawski teatr, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście przy ul. Mokotowskiej 13 w rejonie placu Zbawiciela.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  W 2009 roku Józefowicz przygotował choreografię i prezentację sceniczną występu Piotr Jafminał, reprezentanta Białorusi w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Moskwie. W trakcie konsultacji z polskim choreografem Jałfimowi nie spodobały się jego pomysły i wokalista zrezygnował ze współpracy. Kilka dni później ogłoszono jednak, że Józefowicz przygotuje białoruski występ.

  Sztos – polska komedia sensacyjna w reżyserii Olafa Lubaszenki, wyprodukowana w 1997. Część scen kręcona była w plenerach Pułtuska.Chwila nieuwagi, czyli drugi sztos – polska komedia sensacyjna z 2011 roku w reżyserii Olafa Lubaszenki. Kontynuacja filmu Sztos z 1997 roku.

  Był jurorem w programie Show!Time, a od września do listopada 2011 roku zasiadał za panelem jurorskim w trzynastej edycji programu Taniec z gwiazdami transmitowanego na kanale TVN.

  Oprócz musicalu Metro, Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, w tym m.in. do polskich inscenizacji musicali Piotruś Pan,Romeo i Julia, a także do komedii muzycznej Panna Tutli Putli na podstawie dramatu Witkacego, sztuk Halka, Krakowiacy i górale, Zemsta nietoperza oraz do opery Rogera Watersa Ca Ira (premiera: 25 sierpnia 2006 roku. Ma na swoim koncie także przygotowanie choreografii oraz reżyserie musicali Prorok (premiera w Petersburgu) i Czarownice z Easwick (Moskwa).

  Stepowanie - (ang. step - krok) rodzaj tańca polegający na wystukiwaniu rytmu za pomocą butów podkutych metalowymi blaszkami. Oprócz ruchu stóp tancerz może także poruszać całym ciałem, w zależności od stylu stepowania, bądź efektu jaki chce się uzyskać. W stepie irlandzkim tancerze tradycyjnie trzymają ręce splecione za sobą utrzymując korpus wyprostowany, w stepie amerykańskim wraz z plastycznym korpusem biorą czynny udział w tańcu.Trójkąt Bermudzki – polski film sensacyjny z 1987 roku na podstawie powieści Jonathana Trencha Wieczór przy Oak Line.

  31 grudnia 2011 w warszawskiej Hali Torwar odbyła się premiera pierwszego na świecie musicalu realizowanego w technologii 3D live Polita, którego Janusz Józefowicz jest twórcą. Spektakl doczekał się także rosyjskiej wersji, której premiera miała miejsce 18 grudnia 2013 roku w Petersburgu. Zdaniem „Die Welt” ten rewolucyjny projekt, zrealizowany wraz ze studiem Platige Image, jest początkiem nowej ery światowego musicalu. Kolejne realizacje w tej technologii to: „Pola Negri” (Moskwa, Petersburg, Stuttgart), „Julietta&Romeo” (Petersburg), „Piotruś Pan” (TM Gdynia).

  Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

  11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.
  Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.
  Arthur Asher Miller (ur. 17 października 1915 w Nowym Jorku, zm. 10 lutego 2005 w Roxbury) – amerykański dramaturg, scenarzysta, eseista i autor słuchowisk radiowych, zdobywca Nagrody Pulitzera.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Teatr Polski - szczeciński teatr dramatyczny założony w 1946 r. Siedziba teatru od 1949 r. mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ul. Swarożyca 5. Ciekawostką jest, że budynek był siedzibą dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami i został wybudowany przez wolnomularzy.
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Ukochany Kraj… czyli PRL w piosence – spektakl teatru muzycznego Studio Buffo w reżyserii Janusza Józefowicza.Premiera przedstawienia odbyła się 21 marca 2001 roku w teatrze Buffo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.