• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Hajdun  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Niech no tylko zakwitną jabłonie – polska piosenka autorstwa Jerzego Afanasjewa (słowa) i Janusza Hajduna (muzyka); szlagier z repertuaru Haliny Kunickiej. Utwór tytułowy w widowisku muzycznym z 1964 roku według scenariusza Agnieszki Osieckiej.Zbigniew Rybczyński (ur. 27 stycznia 1949 w Łodzi) – polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, laureat Oscara.

  Janusz Hajdun (ur. 25 lutego 1935 we Lwowie, zm. 12 września 2008 w Gdańsku) – polski pianista i kompozytor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1945 r. jako przesiedleniec przybył do Gdyni, gdzie ukończył szkołę muzyczną I stopnia. Absolwent Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie fortepianu (1956). Następnie podjął studia w PWSM w Sopocie w klasie fortepianu (ukończone w 1965 r.). W czasie studiów związał się z teatrami "Wybrzeże" i Bim-Bom oraz teatrem rąk "Co to" kierowanym przez Romualda Frejera. W późniejszym okresie współpracował z "Cyrkiem Rodziny Afanasjeff", co zaowocowało m.in. szlagierem "Niech no tylko zakwitną jabłonie" (muzyka: Janusz Hajdun, słowa: Jerzy Afanasjew).

  Na mapach: 54°30′34″N 18°30′57″E/54,509444 18,515833 Cmentarz Witomiński – największa nekropolia w Gdyni.Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – wyższa szkoła muzyczna, wcześniej (od założenia w 1947 r. do zmiany nazwy w 1982 r.) nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej.

  Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w redakcji muzycznej Radia Gdańsk i podjął dalsze studia w PWSM w Gdańsku w klasie kompozycji (ukończone w 1974 r.). Był autorem muzyki do przeszło stu filmów (m.in. nagrodzone Oscarem Tango Zbigniewa Rybczyńskiego, Franz Kafka, Zbrodnia i kara, Bursztynowy las), a także utworów wokalno-instrumentalnych, muzyki baletowej, teatralnej, radiowej i telewizyjnej.

  Historia pewnej miłości – czarno-biały polski film fabularny w reżyserii Wojciecha Wiszniewskiego z 1974 roku. Film zaliczany do tzw. półkowników, którego wyświetlanie zostało opóźnione przez cenzurę PRL-u. Komedia obyczajowa zrealizowana została w 1974 roku, ale telewizyjną premierę miała dopiero w 1981 roku. Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Żoną artysty była malarka Elżbieta Hajdun. Imieniem muzyka zostało nazwane studio koncertowe Radia Gdańsk. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni (kwatera 60-27-20).

  Grób Janusza Hajduna na Cmentarzu Witomińskim


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bim-Bom – gdański teatr studencki, działający w latach 1954-1960. Od 1957 r. rezydował w historycznym budynku przy ul. Wały Jagiellońskie 1, będącym w l. 1957-1995 siedzibą Klubu Studentów Wybrzeża "Żak" (od listopada 2000 r. mieści się w nim Nowy Ratusz - siedziba Rady Miasta Gdańska).
  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie sprzyja opanowaniu gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy.
  Wysiedlenie Polaków z Kresów Wschodnich (1944–1946) w nowe granice Rzeczypospolitej Polskiej – fala przymusowych przesiedleń ludności polskiej ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej odebranych w wyniku porozumień jałtańskich na rzecz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przeprowadzona po podpisaniu układów republikańskich.
  Zbrodnia i kara – polski animowany film krótkometrażowy w reżyserii Piotra Dumały. Film jest adaptacją powieści Fiodora Dostojewskiego.
  Powrót – polski film obyczajowy z 1976 roku w reż. Filipa Bajona. Atrakcją i ciekawostką filmu jest występ dwóch czołowych polskich bokserów: Jana Szczepańskiego (w roli głównej) i Zbigniewa Pietrzykowskiego oraz ciężarowca Waldemara Baszanowskiego.
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Zapowiedź ciszy – polski film obyczajowy składający się z dwóch opowieści. Pierwsza opowiada o starym, który nie chce zniszczenia domu. Druga to historia o małżeństwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.