• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Ekiert

  Przeczytaj także...
  Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.500 zagadek – seria popularnonaukowa wydawnictwa Wiedza Powszechna z czasów PRL-u. Tytuły były często wznawiane, a czasem pisane od nowa przez innych autorów.
  Wielka gra – teleturniej polski nadawany cyklicznie od 1962 do 2006, początkowo na antenie TVP1, następnie od II połowy lat 70. w TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.

  Janusz Ekiert (ur. 8 stycznia 1931 w Przemyślu, zm. 1 czerwca 2016 w Warszawie) – polski muzykolog, krytyk muzyczny, publicysta, popularyzator muzyki i wiedzy o muzyce.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1954 ukończył studia w klasie fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, zaś w 1959 ukończył studia w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.

  Recenzent i juror międzynarodowych festiwali muzycznych, m.in. w Amsterdamie, Rzymie, Dubrowniku. Jako osobowość telewizyjna występował w roli eksperta w programie Telewizji Polskiej Wielka gra. W latach 60. był związany z artystką Violettą Villas, do śmierci był mężem pianistki Lidii Grychtołówny. W 2008 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Był głównym ekspertem i autorem pytań ze wszystkich tematów o muzyce poważnej w teleturnieju „Wielka gra”, wspierali go Zbigniew Pawlicki i Józef Kański.

  Został pochowany na cmentarzu w Rybniku, mieście w którym urodziła się jego żona Lidia Grychtołówna.

  Wybrane książki[ | edytuj kod]

 • Wirtuozi (1957)
 • Gawędy o instrumentach muzycznych (1958)
 • W kręgu opery i baletu (1958)
 • 500 zagadek muzycznych (1966; w 1970 wyd. 2. poprawione)
 • Zagadki muzyczne 1995 (Wydawnictwo Alfa-Wero)
 • Pejzaże z fetyszem (1986)
 • Bilet do raju (1987)
 • Lustro epoki (1988)
 • Pochowam tu sekret (2004)
 • Bliżej muzyki. Encyklopedia (2006)
 • Fryderyk Chopin. Biografia ilustrowana (2009) (wydana także w j. angielskim jako Chopin. An Illustrated Biography)
 • Chopin wiecznie poszukiwany (2010) (wydana także w j. angielskim jako The Endless Search for Chopin)
 • Upamiętnienie[ | edytuj kod]

 • Tablica pamiątkowa na budynku przy ul. Marszałkowskiej 45/49 w Warszawie, w którym mieszkał w latach 1959–2016.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zmarł Janusz Ekiert. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. [dostęp 2016-06-01].
  2. Kto jest kim w Polsce: informator biograficzny. Lubomir Mackiewicz (red.), Anna Żołna (red.). Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1993, s. 149. ISBN 83-223-2644-0.
  3. J. Danielewicz, I. Michalewicz, Villas. Nic nie mam przecież do ukrycia (2011).
  4. Medale Gloria Artis dla wybitnych postaci
  5. Znała go cała Polska z teleturnieju „Wielka gra”. Spocznie na cmentarzu w Rybniku (pol.). Rybnik.com.pl, 2016-06-17. [dostęp 2017-09-18].
  Violetta Villas ("VV"), właściwie Czesława Maria Gospodarek de domo Cieślak (ur. 10 czerwca 1938 w Heusy, zm. 5 grudnia 2011 w Lewinie Kłodzkim) – polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.Zbigniew Pawlicki (ur. 17 grudnia 1929 w Poznaniu) – polski muzykolog, publicysta, popularyzator muzyki i organizator życia muzycznego; powstaniec warszawski.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.