• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Daab ps. Robur

  Przeczytaj także...
  Edward Leonard Daab (ur. 1873 w Firlejówce k. Lublina, zm. w sierpniu 1944 w Warszawie) – warszawski przedsiębiorca pochodzenia niemieckiego, optyk i współwłaściciel stolarni, w czasie II wojny światowej zaangażowany w działalność konspiracyjną.Kłomnice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Kłomnice. Leży na północny wschód od Częstochowy, przy drodze krajowej nr 91 Częstochowa – Piotrków Trybunalski.
  Volkslista (niem. Deutsche Volksliste DVL) – niemiecka lista narodowościowa wprowadzona 2 września 1940 na podstawie reskryptu Heinricha Himmlera. Na terenach Rzeczypospolitej Polskiej anektowanych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej, volkslistę wprowadzono zarządzeniem z 4 marca 1941.

  Janusz Daab ps. Robur (ur. 18 grudnia 1918 w Kłomnicach k.Radomska, zm. 22 lutego 1988 w Piekarach Śląskich) – polski lekarz ortopeda.

  Był synem Adolfa i Stefanii z domu Wantuchowicz, ewangelików oraz dalszym kuzynem Adolfa Daab, warszawskiego przemysłowca i radnego Warszawy.

  Janusz Daab w latach 1928-1936 mieszkał w Katowicach i tam ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Podczas nauki szkolnej udzielał się społecznie. Działał w Szkolnym Kole Sportowym i był redaktorem gazetki szkolnej. Studia medyczne rozpoczął w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a ukończył w Bolonii. W 1939 przyjechał do Warszawy i w Szpitalu Ewangelickim przy zbiegu ulic Mylnej i Karmelickiej odbywał staż jako lekarz ortopeda.

  Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich – placówka specjalizująca się w leczeniu schorzeń i urazów narządów ruchu, stosuje wiele bardzo nowoczesnych lub aktualnie najnowocześniejszych metod leczenia złamań stawów biodrowego, kolanowgo i barkowego.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  We wrześniu 1939 brał udział w obronie Warszawy. Po wkroczeniu Niemców do stolicy przedostał się do Katowic. Tam był nakłaniany do podpisania volkslisty. W 1940 opuścił Katowice i przeniósł się na stałe do Warszawy, kontynuując pracę w Szpitalu Ewangelickim. Włączył się w nurt pracy konspiracyjnej na terenie szpitala. W 1942 ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych i działał w AK. Brał udział w powstaniu warszawskim w szeregach AK, w tym na terenie szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej. Został ranny podczas przeprowadzanej operacji. Ewakuowany z powstania był jeńcem obozu oficerskiego w Murnau.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Po wojnie z delegacją służbową wyjechał do Korei i tam organizował zakłady opieki zdrowotnej. Po powrocie otrzymał przydział w Piekarach Śląskich, gdzie utworzył Szpital Urazowo-Ortopedyczny dla Górników (obecny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dra Janusza Daaba), którego był dyrektorem i ordynatorem. Został pochowany w Piekarach Śląskich (podobnie jak jego żona). Jest również patronem ulicy w tym mieście.

  Piekary Śląskie (niem. Deutsch Piekar, śląs. Pjekary Ślůnske) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Mieczysław Feliks Daab (ur. 19 sierpnia 1908 w Warszawie, zm. 22 sierpnia 1980 w Warszawie) - kapitan obserwator Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

  Ponadto w Piekarach Śląskich działa "Fundacja Paraplegii im. dra Janusza Daaba".

  Doktor Janusz Daab był także autorem metody stabilizacji urazów kręgosłupa płytką zębatą zwaną "Płytką Daaba".

  Zobacz też[]

 • Edward Leonard Daab
 • Janusz Daab ps. Maj
 • Katarzyna Daab
 • Leopold Daab
 • Mieczysław Daab
 • Witold Karol Daab
 • Bibliografia[]

 • Ewangelicy warszawscy w walce o niepodległość Polski 1939-1945 Słownik biograficzny Komisja Ochrony Pamiątek Społeczny Instytut Historyczny oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Warszawie, Warszawa 2007 t.I s. 123-124
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Leopold Zdzisław Daab (ur. ok. 1875? w Warszawie, zm. w sierpniu 1944 w Warszawie) - warszawski przedsiębiorca i działacz społeczny pochodzenia niemieckiego, współwłaściciel stolarni, działacz praskiego samorządu lokalnego, właściciel posesji i kamienic na warszawskiej Pradze.Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran, kalwinów oraz od kilkunastu lat metodystów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janusz Daab, ps. "Maj" (ur. 14 września 1924 w Warszawie, zm. 3 lub 6 marca 1945 k. Drawska Pomorskiego) - kapral, żołnierz batalionu Parasol i Ludowego Wojska Polskiego, s. Leopolda i Stefanii - ewangelików.
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Witold Karol Daab ps. "Stefan" (ur. 18 listopada 1903 w Warszawie, zm. 10 października 1982 w Warszawie) s. Juliusza (Juliana) i Matyldy z d. Risbild, ewangelików.
  Adolf Daab (ur. 28 kwietnia 1872 w Warszawie, zm. 27 stycznia 1924 w Paryżu) – warszawski przedsiębiorca budowlany pochodzenia niemieckiego, działacz społeczności luterańskiej, społeczny i sportowy, radny Warszawy.
  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.