• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Cichalewski

  Przeczytaj także...
  Teleferie - telewizyjny blok programowy dla młodych widzów, emitowany przez Telewizję Polską w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, do drugiej połowy lat 90.. Później stopniowo zanikał i obecnie prawie nie istnieje.Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni.
  Dulscy - polski film z 1975 roku, zrealizowany według wątków zaczerpniętych z dramatu Gabrieli Zapolskiej pod tytułem Moralność pani Dulskiej.

  Janusz Cichalewski (ur. 24 maja 1935 roku w Krakowie) – polski dziennikarz, prezenter i redaktor telewizyjny, aktor i reżyser estradowy.

  Edukacja[]

  Uczęszczał do Szkoły Podstawowej Św. Mikołaja w Krakowie, a następnie do II Gimnazjum im. Św. Jacka. Naukę kontynuował w Liceum im. Tadeusza Kościuszki, gdzie zdał maturę w 1952 roku. Studiował na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczo–Hutniczej, a później na Politechnice Gdańskiej i Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (późniejsza Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), gdzie w 1960 roku otrzymał dyplom magistra. Studiował na Podyplomowym Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1972 roku zdał państwowy egzamin aktorski przed komisją, której przewodniczył Kazimierz Rudzki.

  Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.

  Kariera[]

  Początkowo pracował jako nauczyciel, a od 1962, po wygraniu wraz z Markiem Grabowskim i Jerzym Boduchem konkursu na operatora kamery, w OTV Kraków najpierw jako operator, potem redaktor. Przez dwa lata prowadził autorski program „Jazz i Piosenka” w Redakcji Muzycznej Jerzego Kaszyckiego. Potem w Warszawie redagował i prowadził liczne programy w ramach magazynów: Telewizyjny Ekran Młodych, Teleferie i Zwierzyniec.

  Telewizyjny Ekran Młodych – program rozrywkowy w Telewizji Polskiej nadawany na przełomie lat 60. i 70., który promował nowo powstałe zespoły muzyczne.Program ten prowadził między innymi Janusz Weiss , Bogusław Wołoszański i Bożena WalterUniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Po studiach związał się z Estradą Wojewódzką i Miejską oraz Z.P.R. w Krakowie i pracował jako autor, aktor, reżyser i konferansjer imprez i widowisk estradowych i teatralnych. W latach 60. i 70. współpracował ze Skaldami i Wawelami.

  W 1962 roku należał do grupy pomysłodawców i realizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenkarzy Studenckich, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Studencki Festiwal Piosenki. Reżyserował i prowadził I, II i VIII edycję festiwalu.

  W 1989 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Prowadził też wiele imprez polonijnych.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[]

 • Wodzirej
 • Dulscy
 • Noce i Dnie
 • Sanatorium pod Klepsydrą
 • Błękitny krzyż
 • Żeglarstwo[]

  Pierwszy patent uzyskał w 1948 roku. Na początku lat pięćdziesiątych był członkien AZS Politechnika Gdańska. Potem LPŻ Kraków. Doszedł do stopnia kapitana klasy II (odpowiednik późniejszego Kapitana Bałtyckiego). Był kapitanem wielu rejsów po oceanach i morzach świata. Jest współzałożycielem Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku.

  Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie – uczelnia publiczna utworzona w Krakowie w 1950 roku.Sanatorium pod Klepsydrą – polski film fabularny z 1973 roku, wyreżyserowany przez Wojciecha Jerzego Hasa. Swobodna adaptacja prozy Brunona Schulza, oparta głównie na opowiadaniu tytułowym ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą (1936) oraz opowiadaniu Wiosna z tego samego zbioru. Powstał oryginalny dramat poetycki znany i lubiany na całym świecie.

  Odznaczenia[]

 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Złota Odznaka za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej
 • Przypisy

  1. Spotkanie Swiateczne 2004. krakowiacy.org. [dostęp 2012-10-24].
  2. Kurier Plus numer 230 (566). Kurier Plus, 30 stycznia 1998. [dostęp 2012-10-24].
  3. Janusz Cichalewski w bazie filmweb.pl
  4. Grzegorz Stefaniak: Wspomina Kpt. jachtowy Grzegorz Stefaniak „Admirał”. Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku, Listopad 2006. [dostęp 2012-10-24].
  5. Jerzy Jacek Pilchowski: Tee–tee–time. Kurier Plus, 22 maja 1999. [dostęp 2012-10-24].
  Jerzy Kaszycki (ur. 10 lipca 1926 w Krakowie) – polski pianista, kompozytor, reżyser dźwięku i wizji; także pedagog.Kazimierz Rudzki (ur. 6 stycznia 1911 w Warszawie, zm. 2 lutego 1976 w Warszawie) – polski aktor, reżyser, konferansjer i pedagog.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Studencki Festiwal Piosenki – festiwal o charakterze konkursu piosenki, organizowany co roku w Krakowie, odbywający się od roku 1962. Studencki Festiwal Piosenki jest imprezą o dużym znaczeniu, a zdobycie nagrody to szczególne wyróżnienie, które nierzadko otwiera laureatom drogę do dalszej kariery estradowej. Ze względu na wydarzenia polityczne w kraju, festiwal w latach 1968, 1971 i 1982 nie odbył się.
  Wodzirej – polski film z 1977 roku w reżyserii Feliksa Falka, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Jeden z kultowych filmów kina moralnego niepokoju. Akcja rozgrywa się w miasteczku, gdzie ma się odbyć bal estradowy. Głównym negatywnym bohaterem jest Lutek Danielak, który dla kariery gotów jest poświęcić wszystko.

  Reklama