• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janusz Żmija

  Przeczytaj także...
  Agrobiznes – zespolone ze sobą działania człowieka mające na celu wytwarzanie finalnych produktów żywnościowych, począwszy od pozyskania surowców pierwotnych, a na gotowej żywności na stole konsumenta skończywszy.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Wydział Rolniczo-Ekonomiczny Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – największy i najstarszy wydział tej uczelni. Jego początki sięgają 1890 roku, kiedy na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego utworzono 3-letnie Studium Rolnicze, przekształcone w 1923 r. w samodzielny Wydział Rolniczy UJ. Wydział ten stał się podstawą powołania w 1953 r. Wyższej Szkoły Rolniczej, od 1972 r. Akademii Rolniczej. Odegrał on dużą rolę, nie tylko w kształceniu studentów, ale również kadry naukowej, która przyczyniła się do rozwoju Uczelni i powstania w jej strukturach nowych wydziałów. W 2001 r. nazwę Wydziału Rolniczego zmieniono na Rolniczo-Ekonomiczny.

  Janusz Jerzy Żmija (ur. 6 września 1949 w Rudnie) – polski ekonomista, profesor nauk rolniczych, rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (w kadencjach 2005–2008 i 2008–2012).

  W 1968 został absolwentem Technikum Rolniczego w Nakle Śląskim. W 1973 ukończył studia z zakresu ekonomiki rolnictwa na Akademii Rolniczej w Krakowie. W 1981 na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym tej uczelni uzyskał stopień doktora nauk rolniczych. Habilitował się w 1992 na Uniwersytecie w Rostocku. Postanowieniem Prezydenta RP z 19 kwietnia 2002 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Zajmuje się ekonomiką rolnictwa, organizacją produkcji rolniczej, agrobiznesem oraz zagadnieniami rozwoju obszarów wiejskich.

  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Zawodowo związany z Akademią Rolniczą, w 2008 przekształconą w Uniwersytet Rolniczy. Został kierownikiem Katedry Agrobiznesu, był prodziekanem Wydziału Rolniczego (1996–2002) i dziekanem Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego (2002–2005). W 2005 objął stanowisko rektora tej uczelni. Został członkiem m.in. Komisji Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Członek PAU oraz Komitetu Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich PAN.

  Rudno (niem. Rudnau, Braunbach) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec.Nakło Śląskie (niem. Naklo, do 2010 Nakło) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Świerklaniec.

  Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

  Przypisy

  1. Sylwetka na stronie sejm-wielki.pl. [dostęp 2012-03-28].
  2. Rektor. ur.krakow.pl. [dostęp 2012-03-28].
  3. M.P. z 2002 r. Nr 22, poz. 381
  4. Janusz Żmija w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-03-28].
  5. M.P. z 2011 r. Nr 111, poz. 1131
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – państwowa uczelnia wyższa w Krakowie. Powstała w 1953 roku jako Wyższa Szkoła Rolnicza – samodzielna jednostka naukowo-dydaktyczna wobec Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wydziału którego została wyodrębniona.Polska Akademia Umiejętności (w skrócie PAU, do 1919 pod nazwą Akademia Umiejętności, w skrócie AU) – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet w Rostocku (niem. Universität Rostock (UR)) – niemiecki uniwersytet, założony w 1419 r. w Rostocku (Meklemburgia-Pomorze Przednie), zajmujący w 2012 roku 52 miejsce na liście 370 uniwersytetów niemieckich; w UR typowy dla uniwersytetów zakres badań naukowych i edukacji rozszerzono na obszary interdyscyplinarne.
  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.