• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janowo - osiedle w Bydgoszczy  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tryszczyn – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, na północ od zachodnich dzielnic Bydgoszczy, na trasie drogi krajowej nr 25. W miejscowości znajduje się zbiornik wyrównawczy jez. Tryszczyn na Brdzie o powierzchni 90 ha i Tryszczyn-Elektrownia przepływowa o mocy 3,3 MW.Bory Tucholskie (kasz. Tëchòlsczé Bòrë, niem. Tucheler Heide) – jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Od lasów tych wziął nazwę również mezoregion fizycznogeograficzny Bory Tucholskie znajdujący się we wschodniej części kompleksu oraz szereg powierzchniowych form ochrony przyrody: park narodowy, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000, a także leśny kompleks promocyjny. Bory Tucholskie dały również nazwy jednostkom różnych systemów podziału geobotanicznego, np. okręg Borów Tucholskich w systemie Szafera i Zarzyckiego lub dzielnica Borów Tucholskich w systemie Mroczkiewicza.
  Charakterystyka[]

  Osada letniskowa Janowo posiada znaczenie rekreacyjno-wypoczynkowe, głównie dla mieszkańców Bydgoszczy. Na otoczonej lasem polanie jest tu zlokalizowany jeden z większych w mieście kompleksów zabudowy letniskowej, a nad Brdą – oprócz „dzikich” kąpielisk – znajduje się camping (270 miejsc) i stanica wodna PTTK, gdzie możliwe jest wypożyczenie sprzętu wodnego. Brda podpiętrzona jest przez zaporę ziemną wraz z elektrownią wodną tworząc tzw Zalew Smukalski. Rzędna piętrzenia wody wynosi 50 m n.p.m., szerokość zalewu wynosi od 100 do 200 m, a jego długość 6-8 km.

  Bożenkowo (za II RP Borzenkowo) – miejscowość wypoczynkowa w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Bożenkowo obejmuje teren dawnych wsi Bożenkowo (Hammersmühle), Łącznica (Blumwiese) – dziś Bożenkowo; Młyńsk, Ostrowo, Woliniec (Wahlberg) – Bożenkowo II oraz Zdroje – Bożenkowo – Zdroje w południowej części sołectwa. (Dane za informatorem na bazie planu gminy "Gmina Osiesko" wyd. Vikam, rok 2005)Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.

  Tereny chronione[]

  Cały teren Janowa należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu Zalewu Koronowskiego. Teren ten leży także w strefie ochrony wód Brdy, które stanowią źródło wody pitnej dla mieszkańców Bydgoszczy. Znajdują się tu także dwa pomniki przyrody, dęby szypułkowe: przy ul. Olimpijskiej o obwodzie w pierśnicy 375 cm, oraz dąb "Magda" na terenie stanicy PTTK.

  Myślęcinek – osiedle położone w granicach miasta Bydgoszczy, w jego północnej części. Jego granicami są od zachodu i południa: linie kolejowe nr 18 i 131, od wschodu ulica Gdańska, a od północy – granica Bydgoszczy z gminą Osielsko.Północ (symbol N, ang. north; polski skrót płn.) – jedna z czterech stron świata, odnosi się do kierunku, w którym znajduje się północny biegun geograficzny Ziemi.

  Historia[]

  Janowo to dawna osada odnotowana już na mapie Schrottera z 1796-1802 r.. Spis miejscowości rejencji bydgoskiej z 1860 r. podaje, że w folwarku Janowo mieszkało 43 osób (6 ewangelików, 37 katolików) w 3 domach. Właścicielem majątku był A. Czerwiński. Dzieci ewangelickie uczęszczały do szkoły w Gumnowicach, a dzieci katolickie do szkoły w Tryszczynie. Miejscowość należała do parafii katolickiej we Wtelnie i ewangelickiej w Bydgoszczy. Z mapy okolic Bydgoszczy Schulza z 1857 r. wynika, że w połowie XIX w. zabudowa mieszkalna istniała w rejonie ul. Biwakowej nad Brdą, a na południe od osady istniała duża polana leśna. W miejscu tym w latach 70. XX w. powstał kompleks działek pracowniczych. Natomiast nad Brdą wybudowano stanicę wodną PTTK wraz z domkami turystycznymi, w których możliwe było wykupienie noclegów.

  Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.Gumnowice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Nakło nad Notecią.

  Szlaki turystyczne[]

  Przez osiedle Janowo poprowadzono szlaki turystyczne, m.in.

 • szlak turystyczny niebieski szlak „Brdy” z Brdyujścia w Bory Tucholskie;
 • szlak turystyczny czerwony szlak turystów pieszych „Talk” z Fordonu do Gościeradza wzdłuż Zbocza Fordońskiego;
 • szlak turystyczny czarny szlak im. dr Stanisława Meysnera z Myślęcinka do Tryszczyna wzdłuż doliny Brdy;


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolina Sandrowa Brdy (314.721) - mikroregion fizycznogeograficzny, stanowiący południową część mezoregionu Doliny Brdy.
  Smukała - jednostka urbanistyczna (osiedle) miasta Bydgoszczy, położona w jego północno-zachodniej części nad lewym brzegiem Brdy.
  Dolina Smukalska (314.722) - mikroregion fizycznogeograficzny, stanowiący południową część mezoregionu Doliny Brdy.
  Pojezierze Południowopomorskie (314.6-7) – obejmuje terytoria pomiędzy morenami fazy pomorskiej na północy, Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką na południu, doliną Odry na zachodzie i doliną Wisły na wschodzie, na szlaku odpływu lodowcowo-rzecznego, który spowodował powstanie rozległych piaszczystych równin w dorzeczach dopływu Noteci – Drawy oraz dopływów Wisły – Brdy i Wdy. Pomiędzy dolinami tych rzek występują liczne jeziora wytopiskowe. Klimatycznie jest to region bardziej suchy (średnia roczna 500-550 mm) i cieplejszy niż Pojezierza Wschodnio- i Zachodniopomorskie. W składzie lasów przeważają tu bory sosnowe na sandrach. Mieszane lasy liściaste na wysoczyznach morenowych przeważnie ustąpiły miejsca polom uprawnym. Makroregion zajmuje powierzchnię 17 789 km² (oznacza to, że powierzchnia Pojezierza Południowopomorskiego jest równa łącznej sumie powierzchni Pojezierza Zachodniopomorskiego i Wschodniopomorskiego) i dzieli się go na 12 następujących mezoregionów:
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Rejencja bydgoska (niem. Regierungsbezirk Bromberg) – rejencja Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Prowincji Poznańskiej, istniejąca w latach 1815–1920 ze stolicą w Bydgoszczy.
  Gościeradz – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, na północ od zachodnich dzielnic Bydgoszczy, na trasie drogi krajowej nr 25.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.