• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janowiec Kościelny - gmina

  Przeczytaj także...
  Zbyluty – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Safronka.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Bukowiec Mały – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.

  Janowiec Kościelny (do 1954 gmina Szczepkowo) – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim. Została utworzona 1 stycznia 1973.

  Siedziba gminy to Janowiec Kościelny.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 3490 osób.

  Wiłunie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.Zabłocie Kanigowskie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Janowiec Kościelny ma obszar 136,25 km², w tym:

 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 14,18% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Żabino-Gąsiory – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Piotrkowo.Szczepkowo-Iwany – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Janowiec Kościelny w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Janowiec Koscielny.png

  Sołectwa[]

  Bielawy, Bukowiec, Cygany, Gwoździe, Iwany, Jabłonowo, Janowiec Kościelny, Janowiec-Jastrząbki, Kołaki, Krusze, Kuce, Leśniki, Miecznikowo-Gołębie, Napierki, Nowa Wieś-Dmochy, Nowa Wieś Wielka, Pawełki, Piotrkowo, Pokrzywnica Wielka, Połcie Młode, Połcie Stare, Powierz, Safronka, Smolany, Szczepkowo Borowe, Szczepkowo-Zalesie, Trząski, Waśniewo, Zabłocie, Zaborowo.

  Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.Leśniewo Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Janowiec-Jastrząbki.

  Pozostałe miejscowości[]

  Bukowiec Mały, Gniadki, Grabowo Leśne, Jabłonowo-Adamy, Jabłonowo-Maćkowięta, Janowiec Szlachecki, Janowiec-Zdzięty, Kownatki-Falęcino, Krajewo Małe, Krajewo-Kawęczyno, Krajewo Wielkie, Leśniewo Wielkie, Miecznikowo-Miąchy, Miecznikowo Siwe, Miecznikowo-Sowy, Szczepkowo-Skrody, Szczepkowo-Kukiełki, Szczepkowo-Sołdany, Szypułki-Zaskórki, Wiłunie, Zbyluty, Żabino-Arguły, Żabino-Gąsiory.

  Janowiec-Leśniki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.Szczepkowo-Skrody – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.

  Sąsiednie gminy[]

  Dzierzgowo, Iłowo-Osada, Janowo, Kozłowo, Nidzica, Wieczfnia Kościelna

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona gminy
 • Gmina Nidzica – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Miecznikowo-Sowy – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Miecznikowo-Cygany.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janowiec-Zdzięty – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Janowiec-Jastrząbki.
  Piotrkowo – (niem. Peterkau) wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.
  Górowo-Trząski – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.
  Gmina Kozłowo – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Nowa Wieś Wielka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny.
  Gmina Szczepkowo (od 1973 gmina Janowiec Kościelny) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. warszawskim (dzisiejsze woj. warmińsko-mazurskie). Nazwa gminy pochodzi od wsi Szczepkowo, lecz siedzibą władz gminy był Janowiec (Kościelny).
  Miecznikowo-Cygany ( Mecznikowo, Miecznikowy, Myecznykowo Pyerdonye, Myeczynykowo Cygany ) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny, położona 10 km na południowy-wschód od Nidzicy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.