• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janne Tuohino

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Škoda Fabia - czeski samochód osobowy klasy B, produkowany przez firmę Škoda Auto od 1999 roku. Obecnie produkowana jest druga generacja pojazdu.
  Rajd Finlandii (wcześniej pod nazwą Rajd Tysiąca Jezior) – rajd samochodowy organizowany pośród gęstych lasów środkowej Finlandii z bazą rajdu w Jyväskyli. Odbywa się od 1951 roku, a od 1973 jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd odbywa się na szutrowych leśnych drogach, na których często występują tzw. hopy.

  Janne Tuohino (ur. 22 maja 1975) – fiński kierowca rajdowy.

  Zadebiutował w rajdach w 1996 roku w Finlandii, pierwszy większy sukces odniósł w 1999 roku zdobywając mistrzostwo Finlandii grupy N w Mitsubishi Carisma GT. Po następny tytuł sięgnął w 2001 roku, tym razem było to mistrzostwo Finaldnii grupy A w Toyocie Corolli WRC.

  W latach 2002-2003 startował w prywatnym Fordzie zajmując siódme miejsce w Finlandii (2002) i siódme w Szwecji (2003). W 2004 roku startując dla zespołu Forda w rajdach Szwecji i Finlandii zajął kolejno czwarte i piąte miejsce. Następnie został ściągnięty do prywatnego zespoły, w którym startował Škodą Fabią WRC na rajdach szutrowych. Od 2006 roku jeździł w nowym teamie PH-SPORT Citroënem Xsara WRC.

  Toyota Corolla — samochód osobowy segmentu B a następnie segmentu C produkowany pod japońską marką Toyota od roku 1966. W 1997 Corolla wyprzedziła model Typ 1 Volkswagena w rankingu na najlepiej sprzedający się modeli w historii. Do 2012 roku sprzedano ponad 39 milionów egzemplarzy wszystkich generacji. Oznaczeniem kodowym dla Corolli jest "E".Rajd – zawody sportowe polegające na przebyciu określonej trasy w wyznaczonym czasie przy ustalonych warunkach regulaminu. Rozróżniamy:

  Licząc statystyki do końca 2004 roku zdobył 18 punktów.

  Sezon 2005: (0 punktów)

  Sezon 2006: (3 punkty)

 • Rajd Finlandii 2006 – 6. miejsce • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grupa N (nazywana też grupą samochodów seryjnych lub produkcyjnych) – grupa samochodów spotykana na rajdach samochodowych. Grupa ta charakteryzuje się bardzo ograniczoną liczbą przeróbek dostosowującą samochód do rywalizacji w rajdzie. Podstawę do budowy aut tej grupy stanowią zawsze samochody sprzedawane seryjnie.
  Rajd Szwecji (oficjalnie Rally Sweden) – rajd samochodowy organizowany corocznie w środkowej Szwecji w regionie Värmland. Rajd odbywa się zwykle w lutym na zaśnieżonych drogach. Trasa wiedzie przez lasy i ma około 1600 km podzielonych na odcinki specjalne i łączące je odcinki dojazdowe.
  Mitsubishi Carisma – samochód segmentu D (klasa średnia), produkowany w fabryce NedCar w Sittard-Geleen (Holandia) z przeznaczeniem na rynek europejski przez Mitsubishi Motors w latach 1995-2004. W 1999 roku przeprowadzono gruntowną modernizację, która przez niektóre źródła uważana jest jako nowa generacja.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.