• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janina Weneda

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Janina Weneda, właściwie Janina Perathoner z domu Wdzięczna (ur. 26 czerwca 1926 w Koninie, zm. 29 stycznia 2014 tamże) – polska pisarka powieści historycznych. Związana z Koninem. Napisała piętnaście książek, w tym pozycje dla dzieci, legendy o Koninie oraz powieści historyczne.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu szkoły średniej studiowała filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim. Tytuł magistra uzyskała 11 grudnia 1951. Pracowała jako nauczyciel w Technikum i Szkole Zasadniczej w Koninie. Była też wicedyrektorem tej szkoły, a następnie kierowała biblioteką szkolną. Twórczość pisarską podjęła po przejściu na emeryturę.

  Powieść historyczna – jedna z odmian powieści, której powstanie w nowożytnej formie datuje się na początek XIX wieku. Jej korzenie, według niektórych badaczy, sięgają starożytności (Odyseja), a przede wszystkim – średniowiecznych romansów rycerskich, czy późniejszych XVI lub XVII-wiecznych romansów awanturniczych. Powieść historyczna jest utworem dymorficznym, powstałym na dwóch podstawowych płaszczyznach konstrukcji fabuły – historycznej i literackiej, przy czym w zależności od obowiązujących nurtów czy prądów literackich, zdolności pisarskich twórców i oczekiwań czytelniczych, wzajemny stosunek tych dwóch płaszczyzn w trakcie ewolucji gatunku ulegał zmianie.Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  17 kwietnia 2012 roku cały swój majątek – dom piętrowy z ogrodem przy ul. Staszica oraz prawa autorskie do swoich książek przekazała miastu.

  Zmarła 29 stycznia 2014 r. Pochowana została w grobie rodzinnym na cmentarzu przy ulicy Kolskiej w Koninie. Jedno z rond Konina uhonorowano jej imieniem W muzeum w Gosławicach 25 września 2014 roku odbyła się wystawa poświęcona jej działalności literackiej.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Janina Weneda: Dla nas nie ma róż. Powieść z czasów powstania styczniowego. Konin: 1997.
 • Janina Weneda: Doktor Zemelius. Powieść biograficzna. Konin: 1996.
 • Janina Weneda: Miecz i miłość. Konin: 1997.
 • Janina Weneda: Opowieści milowego słupa. Konin: 1993.
 • Janina Weneda: Powrót do Enklawy Przeszłości. Powieść futurystyczna. Konin: 2001.
 • Janina Weneda: Słowiana. Powieść legenda. Konin: 1987.
 • Janina Weneda: Światło w cieniach puszczy. Powieść-legenda z przełomu X i XI wieku. Konin: 1998.
 • Janina Weneda: Zmierzch chwały. Konin: 1995.
 • Janina Weneda: Zofia Kamila. Vie romancée. Konin: 1999.
 • Janina Weneda: Zapomniany mocarz. Konin: 2014.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Janina Perathoner (ul. Stanisława Staszica) (pol.). onakonin.pl. [dostęp 2014-09-26].
  2. Janina Perathoner (pol.). zlp.poznan.pl. [dostęp 2014-09-26].
  3. Informacje z Konińskiej Gazety Internetowej.
  4. Nota biograficzna.
  5. Katalog Biblioteko Narodowej.
  Konin – miasto na prawach powiatu w środkowej Polsce, w województwie wielkopolskim, położone w Dolinie Konińskiej, nad rzeką Wartą. Siedziba powiatu konińskiego. Według danych GUS z czerwca 2012, w mieście zameldowanych jest 78 008 mieszkańców.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.778 sek.