• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janina Ordężanka

  Przeczytaj także...
  Szczypiorno – dzielnica Kalisza znajdująca się na południowo-zachodnim krańcu miasta, przy wylocie na Ostrów Wielkopolski i dalej Wrocław, Katowice (droga krajowa nr 25, stacja kolejowa Kalisz Szczypiorno), włączona do miasta w 1976.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Zakazane piosenki – polski muzyczny film fabularny z 1946 roku, w reżyserii Leonarda Buczkowskiego według scenariusza Ludwika Starskiego. Film upamiętnia antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej, jednocześnie przedstawiając w epizodach historię okupacji niemieckiej od kapitulacji wrześniowej, aż po wkroczenie Armii Czerwonej do Warszawy. Przedstawione w nim piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych.
  Janina Ordężanka na planie Zakazanych piosenek

  Janina Ordężanka, właśc. Janina Róża Samborska z domu Ordęga herbu Łodzia (ur. 9 stycznia 1887 w Szczypiornie, zm. 24 lipca 1981 w Krakowie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Jako aktorka teatralna debiutowała w 1908. Rok później ukończyła Kursy Dramatyczno-Wokalne Hryniewieckiej w Warszawie. Do II wojny światowej była związana ze scenami warszawskimi, po wojnie krakowskimi, m.in. Starym Teatrem i Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Przeszła na emeryturę w 1968.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie.

  Po wojnie wystąpiła w kilku filmach, m.in. Zakazanych piosenkach (1946, w roli matki głównych bohaterów - Haliny i Romana).

  Filmografia[]

 • 1946: Zakazane piosenki - matka Haliny i Romana
 • 1950: Warszawska premiera
 • 1971: Trzecia część nocy - matka Olka
 • 1978: Aktorzy prowincjonalni - matka Andrzeja
 • Linki zewnętrzne[]

 • Janina Ordężanka w bazie e-teatr.pl
 • Janina Ordężanka w bazie filmpolski.pl
 • Janina Ordężanka na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Trzecia część nocy – polski film wojenny w reżyserii Andrzeja Żuławskiego z roku 1971. Film był reżyserskim debiutem. Tytuł filmu nawiązuje do Apokalipsy św. Jana.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Nazwisko rodowe – odnotowane w akcie urodzenia lub chrztu nazwisko rodu (rodziny), z którego pochodzi dana osoba. Najczęściej jest nim nazwisko ojca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.