• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Janina - miasto

  Przeczytaj także...
  Janina (gr. Δήμος Ιωαννιτών, Dimos Ioaniton) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Epir-Macedonia Zachodnia, w regionie Epir, w jednostce regionalnej Janina. W 2011 roku liczyła 112 486 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Janina, Anatoli, Perama, Pamwotida i Bizani oraz wspólnoty Nisos Janinon. Siedzibą gminy jest Janina.Pierwsza wojna bałkańska (8 października 1912 – 30 maja 1913) – konflikt zbrojny pomiędzy Ligą Bałkańską, czyli antytureckim sojuszem państw bałkańskich (Bułgaria, Czarnogóra, Grecja, Serbia), a samą Turcją.
  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  Janina (gr. Ιωάννινα trb. Joanina trl. Iōánnina, potocznie Γιάννενα trb. Janena trl. Giánnena lub Γιάννινα trb. Janina trl. Giánnina) – miasto w północno-zachodniej Grecji, w Epirze, na zachodnim brzegu jeziora Janina, siedziba administracyjna jednostki Epir-Macedonia Zachodnia, regionu Epir, jednostki regionalnej Janina oraz gminy Janina. W 2011 roku liczyło ok. 65 574 mieszkańców.

  Ajia Napa (gr.: Αγία Νάπα, tur.: Aya Napa) - miasto i jedna z gmin (gr.: Δήμος) dystryktu Famagusta. Populacja wynosi 2500 miejszkańców (2010). Według legendy wybrzeże miasta zamieszkuje potwór.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Ośrodek przemysłowy i handlowy Epiru. Przemysł skórzany, obuwniczy, wyrób dywanów. Rzemiosło artystyczne, jubilerstwo, uniwersytet (1966), port lotniczy.

  Miasto założone w czasach bizantyjskich, prawdopodobnie w X wieku. W 1081 roku na krótko opanowane przez Normanów. Od 1204 roku jedno z głównych miast despotatu Epiru. W 1262 roku ponownie w granicach Bizancjum. W 1345 roku podbite przez Serbów, w 1431 opanowane przez Turków. Okres rozkwitu przeżyło w latach 1788–1822 pod rządami Alego Paszy z Tepeleny. W 1913 roku, w trakcie I wojny bałkańskiej, przyłączone do Grecji.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).

  Zabytki: twierdza, mury obronne, meczet (muzeum) Aslan Aga z 1619 roku, rezerwat geologiczny.

  Kapitulacja garnizonu tureckiego w Janinie - włączenie miasta do Grecji

  Współpraca[ | edytuj kod]

 • Albania Korcza, Albania
 • Albania Himara, Albania
 • Cypr Ajia Napa, Cypr
 • Cypr Limassol, Cypr
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kompromis z Janiny
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • "HΠΕΙΡΟΣ" – kompletny przewodnik turystyczny po Epirze, praca zbiorowa, wyd. EXPLORER, Ateny 2002, ​ISBN 960-8214-02-5
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Muzeum Gminne w Janinie
 • Wyspa na jeziorze Joaninon (Pamwotida)
 • Krajowy Port Lotniczy w Janinie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Epir (grecki Ήπειρος – Ipiros, co po polsku oznacza kontynent lub wnętrze dużego lądu) – górzysta kraina położona w północno-zachodniej części Grecji, nad Morzem Jońskim, na północy graniczy z Albanią, na wschodzie z Tesalią, a na południu z Etolią i Akarnanią. Ponadto istnieje także Epir Północny, czyli zamieszkały przez Albańczykow, Greków i Wołochów obszar, położony po albańskiej stronie granicy.
  Epir-Macedonia Zachodnia (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Region Epir – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północno-zachodniej części kraju i w dużej mierze na terenie greckiej części historycznej krainy Epir. W ujęciu historyczno-kulturowym Epir jest jednak dużo większym obszarem niż ten, który zajmuje współczesny grecki region administracyjny o tej nazwie.
  Himara, (al. Himarë, gr. Χειμάρρα, Chimara) – miasto w Albanii, położone nad Morzem Jońskim. Miasto liczy około 2 tysiące mieszkańców. W Himarze znajduje się duża mniejszość grecka, spowodowana bliskością tego kraju. Skutkiem tego, język grecki jest drugim w hierarchii językiem tego regionu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.