• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jane Avril

  Przeczytaj także...
  Szpital Salpêtrière – szpital w Paryżu. Pierwotnie był fabryką prochu (stąd nazwa - fr. Salpêtrière od łac. salpetrae czyli sól kamienna, saletra - jeden ze składników prochu strzelniczego). W 1656 roku na mocy kwietniowego edyktu wydanego przez Ludwika XIV został przekształcony w przytułek dla ubogich. Służył także jako więzienie dla przestępców, prostytutek, niepełnosprawnych psychicznie, chorych psychicznie, epileptyków, libertynów. Był znany ze swej wielkiej populacji szczurów. W latach 1848-1893 w szpitalu praktykował Jean-Martin Charcot.Jean-Martin Charcot (ur. 29 listopada 1825 w Paryżu, zm. 16 sierpnia 1893 w Montsauche-les-Settons) – francuski lekarz, neurolog, jeden z twórców psychiatrii.
  Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.
  Jane Avril, fotografia z 1893 roku
  Jane Avril na plakacie wykonanym przez Henri de Toulouse-Lautreca

  Jane Avril (ur. 31 maja 1868, zm. 16 stycznia 1943) – francuska tancerka kankana. Sławę zyskała m.in dzięki obrazom oraz plakatom z jej wizerunkiem wykonanym przez Henriego de Toulouse-Lautreca.

  PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.P.O. Enquist (właśc.Per Olov Enquist) (ur. 23 września 1934 w Hjoggböle) – szwedzki pisarz, prozaik, autor sztuk teatralnych, publicysta i scenarzysta filmowy.

  Jane Avril urodziła się w Belleville (obecnie znajdującej się w 20. dzielnicy Paryża), w 1868 roku jako Jeanne Beaudon. W dzieciństwie emocjonalnie przeżywała nieobecność ojca, który nie odegrał w jej życiu znaczącej roli. Matka alkoholiczka często znęcała się fizycznie nad małą Jeanne. Przemoc domowa spowodowała, że dziewczynka uciekła z domu, jednakże została złapana przez funkcjonariuszy policji i osadzona w szpitalu Salpêtrière. Wówczas zaopiekował się nią doktor Jean-Martin Charcot. Pod jego opieką młoda Jeanne opanowała swoje napady histerii oraz rozpoczęła pierwsze występy taneczne dla personelu szpitala. Opuściła szpital w wieku 16 lat i przeprowadziła się do dzielnicy łacińskiej, gdzie zamieszkiwała ówczesna elita artystyczna Paryża.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Kankan, cancan – francuski taniec z 2. połowy XIX wieku, pochodzenie niepewne. Według jednej z hipotez rozwinął się z kadryla, według innej był początkowo karykaturą tańców murzyńskich, istnieje również przypuszczenie, że do Francji przywieźli go wracający z Algieru żołnierze. Towarzyszy mu muzyka bardzo szybka, w rytmie galopu, w metrum 2/4.

  Za dnia Jeanne podejmowała się praktycznie każdej pracy, w nocy natomiast rozwijała karierę tancerki w jednym z paryskich klubów. W 1888 roku poznała pisarza René Boylesve, przyjęła wówczas pseudonim artystyczny Jane Avril oraz rozpoczęła karierę pełnoetatowej tancerki. W 1889 roku Avril zaczęła występować w kabarecie Moulin Rouge. Występując w kabarecie poznała Henriego de Toulouse-Lautreca, stając się jego inspiracją – stworzył on wiele plakatów z jej podobizną.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1895 roku właściciele Moulin Rouge zaproponowali Avril intratny kontrakt pieniężny, w myśl którego miała zastąpić Louise Weber, najsłynniejszą paryską tancerkę ówczesnych lat, występującą pod pseudonimem „La Goulue”. Jane Avril, mimo że prezentowała inny styl występów niż Weber, szybko stała się popularna, zostając jedną z najpopularniejszych artystek występujących na deskach Moulin Rouge. W tym samym czasie urodziła swoje pierwsze dziecko, lecz wkrótce po jego narodzinach wróciła do tańca.

  Zsa Zsa Gabor, właściwie Sári Gábor (ur. 6 lutego 1917 roku w Budapeszcie) – amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia. Znana zdecydowanie bardziej z podbojów miłosnych niż filmów. Należy do tych kobiet w Hollywood, które przeszły do historii kina nie z racji dokonań artystycznych, ale licznych i głośnych małżeństw, rozwodów, towarzyskich powiązań, brylowania na salonach, urody, ale też oryginalnych sądów, radości życia i ogromnego poczucia humoru.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W wieku 42 lat Avril poznała i poślubiła niemieckiego artystę Maurice'a Biaisa. Para wkrótce zakupiła dom i przeprowadziła się do Jouy-en-Josas, na przedmieściach Paryża. Wkrótce po ślubie Biais zaczął opuszczać dom, co wpłynęło negatywnie na stan psychiczny Avril, która żyła w ciągłym stresie. Wraz ze śmiercią męża, Jane stanęła na progu ubóstwa, żyjąc z niewielkich oszczędności, które jej zostały.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Jane Avril zmarła w domu starców w 1943 roku w wieku 75 lat, pochowano ją na cmentarzu Père-Lachaise.

  Postać Jane Avril została wykorzystana w filmie Moulin Rouge z 1952 roku, w rolę Avril wcieliła się wówczas Zsa Zsa Gabor, a także w książce Pera Olova Enquista Opowieść o Blanche i Marie, która jest także poświęcona m.in. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Blanche Wittman.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jane Avril (ang.). www.findagrave.com. [dostęp 2013-01-15].
  2. Bonduelle M, Gelfand T. Hysteria behind the scenes: Jane Avril at the Salpetriere. „J Hist Neurosci”. 8. 1, s. 35-42, 2000. PMID: 11624134. 


  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Moulin Rouge (pol. Czerwony Młyn) – tradycyjny kabaret otwarty 5 października 1889 przez Josepha Ollera, właściciela paryskiej Olympii. Położony w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre w Paryżu, jest znany z wielkiej, czerwonej imitacji młyna na dachu.
  Dzielnica Łacińska (fr. Quartier latin) - uniwersytecka dzielnica Paryża. W VI wieku założono tu opactwo Sainte-Geneviève, w XII Saint-Victor. Poza tym znajdują się tu m.in. kompleks klasztorny benedyktynów Val-de-Grâce, zamieniony po rewolucji francuskiej w szpital wojskowy, dawne opactwo Port-Royal, Kolegium Francuskie, Sorbona, Panteon, muzeum Cluny.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Montfa /ɑ̃ʁi də tuluz loˈtʁɛk/ (ur. 24 listopada 1864 w Albi, zm. 9 września 1901 w Saint-André-du-Bois) – francuski malarz i grafik. Przedstawiciel postimpresjonizmu, swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Cmentarz Père-Lachaise (fr. Cimètiere du Père-Lachaise) – największy i najsławniejszy cmentarz paryski, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis, podarowanej przez Ludwika XIV swojemu spowiednikowi, Père Lachaise (ojcu Lachaise), francuskiemu jezuicie, François de Lachaise.
  René Boylesve, MAF ʀəne bwalɛv, właśc. René Marie Auguste Tardiveau, MAF ʀəne maʀi ogüst taʀdivo (ur. 14 kwietnia 1867 w La Haye-Descartes, zm. 14 stycznia 1926 w Paryżu) – francuski powieściopisarz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.903 sek.