• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jana Tichá

  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.Obserwatorium Kleť – obserwatorium astronomiczne usytuowane w Czechach na południowym stoku góry Kleť, na wysokości 1070 m n.p.m., w niedużej odległości od miasta Czeskie Budziejowice. Obserwatorium zostało wybudowane w 1957 roku. W ciągu roku jest tu ok. 150 pogodnych nocy. Dwa główne teleskopy znajdujące się w tym obserwatorium to KLENOT o średnicy głównego zwierciadła 1,06 m oraz reflektor o średnicy 0,57 m.
  (8307) Peltan (1995 EN) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 68 dni w średniej odległości 2,16 j.a. Została odkryta 5 marca 1995 roku w Kleť Observatory w pobliżu Czeskich Budziejowic przez Janę Tichą. Nazwa planetoidy pochodzi od panieńskiego nazwiska odkrywczyni.
  Jana Tichá

  Jana Tichá (ur. 1965) – czeska astronom. W 1987 ukończyła studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Pradze. W 1992 została dyrektorem obserwatorium astronomicznego Kleť. Zajmuje się głównie poszukiwaniem planetoid i komet, zwłaszcza obiektów NEO – o orbitach przebiegających w pobliżu Ziemi. Odkryła 104 planetoidy (5 samodzielnie oraz 99 wspólnie z byłym mężem, Milošem Tichým).

  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.

  Od 2000 roku jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

  Jej nazwiskiem nazwano planetoidę (5757) Tichá, z kolei odkrytą przez siebie planetoidę (8307) Peltan nazwała swoim nazwiskiem panieńskim w celu upamiętnienia kilku członków swojej rodziny.

  Przypisy

  1. astronomické objevy (cz.). W: Encyklopedie Českých Budějovic [on-line]. [dostęp 2016-08-18].
  2. Pavel Suchan. Cena Zdeňka Kvíze za rok 2004. „KOSMICKÉ ROZHLEDY”. 6, s. 38, 2004 (cz.). 
  3. (5757) Tichá w bazie Minor Planet Center (ang.)
  4. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-06-22. [dostęp 2016-08-02].
  5. (8307) Peltan w bazie Minor Planet Center (ang.)

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona Jany Tichej w obserwatorium Kleť (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obiekty bliskie Ziemi (NEO od ang. Near-Earth objects) – planetoidy, komety i meteoroidy, których orbity przechodzą blisko orbity Ziemi. Przyjmuje się, że są to obiekty, których część orbity jest w odległości mniejszej niż 1,3 j.a. od Słońca. Zależnie od ich rozmiarów i bliskości, obiekty NEO są też łatwiejsze w dostępie dla sond kosmicznych z Ziemi i są ważne dla przyszłych badań naukowych i rozbudowy komercyjnej. Niektóre planetoidy bliskie Ziemi mogą być osiągane ze znacznie mniejszą zmianą prędkości (ΔV) niż Księżyc.
  (5757) Tichá – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 12 dni w średniej odległości 2,94 j.a. Została odkryta 6 maja 1967 roku w obsewatorium El Leoncito przez Carlosa Cesco i Arnolda Klemola. Nazwa planetoidy pochodzi od Jany Tichej, czeskiej astronom. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (5757) 1967 JN.
  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.
  Miloš Tichý (ur. 1966) – czeski astronom, odkrył 181 planetoid (30 samodzielnie oraz 151 wspólnie z innymi astronomami). Odkrył również kometę okresową 196P/Tichý.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.