• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan z Salerno

  Przeczytaj także...
  Reginald z Orleanu, również Reginald z Saint-Gille (ur. 1180-1183 w Saint-Gilles lub w Orleanie, zm. 1220 w Paryżu) – francuski dominikanin (OP), błogosławiony Kościoła katolickiegoWłochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Jan z Salerno (ur. ok. 1190 w Salerno; zm. 1242 we Florencji) − błogosławiony Kościoła katolickiego, włoski dominikanin.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Już po przyjęciu święceń kapłańskich, pod wpływem mów Reginalda z Orleanu wstąpił do zakonu dominikanów w 1219 r. Do zakonu przyjął go sam Dominik Guzmán, a następnie wysłał go do Florencji w celu założenia klasztoru Santa Maria Novella. Założył również klasztor dla dominikanek w okolicach Ripoli.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Jego kult zatwierdził Pius VI 2 kwietnia 1783 r.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bł. Jan z Salerno. [dostęp 2015-05-25].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Holy Dominicans Biographical Summaries & Feast Days of Dominican Saints and Blesseds with Selected Patrons and Commemorations. The Dominican Province of St. Joseph, New York, 1997, s. 28. [dostęp 2015–05-23]. (ang.)

 • Dominik Guzmán hiszp. Domingo de Guzmán Garcés (ur. ok. 1170 w Caleruega, zm. 6 sierpnia 1221 w Bolonii) – hiszpański prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, święty Kościoła katolickiego.Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.
  Warto wiedzieć że... beta

  Salerno – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, nad zatoką Morza Tyrreńskiego.
  Pius VI (łac. Pius VI, właśc. Giovanni Angelo Braschi; ur. 25 grudnia 1717 w Cesenie, zm. 29 sierpnia 1799 w Valence) – papież w okresie od 15 lutego 1775 do 29 sierpnia 1799.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.