• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Zylber

  Przeczytaj także...
  Polski Program Liberalny – klub poselski i senatorski w Sejmie I kadencji i Senacie II kadencji, istniejący w okresie od 6 listopada 1992 do 31 maja 1993, wchodzący w skład koalicji popierającej rząd Hanny Suchockiej.Niewinni czarodzieje – czarno-biały polski film fabularny z 1960, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Sam reżyser określił go "jednym z najbardziej obojętnych politycznie filmów, jakie zrealizowałem".
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  Jan Zylber (ur. 14 kwietnia 1936 w Kaliszu, zm. 23 kwietnia 1997 w Warszawie) – polski przedsiębiorca, muzyk jazzowy, animator kultury, menedżer muzyczny, w latach 1991–1993 poseł na Sejm I kadencji; ojciec Filipa.

  Życiorys[]

  Syn kaliskiego adwokata, pochodził z rodziny neofickiej, która w XIX wieku przeszła z wiary żydowskiej na chrześcijaństwo. W 1952 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu, a w 1956 studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Poznańskiej. Na przełomie lat 50. i 60. był perkusistą w Sekstecie Komedy i Jazz Believers (zespołach Krzysztofa Komedy i Jana Ptaszyna Wróblewskiego), z którymi występował m.in. na festiwalach jazzowych w Sopocie. W tym okresie statystował w filmie Andrzeja Wajdy Niewinni czarodzieje. Organizował Jazz Campingi na Kalatówkach.

  Marek i Wacek – duet fortepianowy założony przez Wacława Kisielewskiego (1943–1986) i Marka Tomaszewskiego (1943). Duet stworzył wiele nowatorskich kompozycji, m.in. Rytm czasu, Melodia dla Zuzi, Lato. Ma na swoim koncie także interpretacje utworów m.in. Moniuszki, Chopina, Griega czy Liszta.Posłowie na Sejm RP I kadencji zostali wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 27 października 1991.

  Po zakończeniu kariery muzycznej pracował w Polskiej Agencji Artystycznej Pagart. Był menedżerem Ewy Demarczyk, duetu Marek i Wacek, kabaretu Silna Grupa pod Wezwaniem. W latach 80. założył jedną z pierwszych tzw. firm polonijnych.

  W 1991 został posłem na Sejm I kadencji z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. W trakcie kadencji wstąpił do klubu Polski Program Liberalny.

  Bibliografia[]

 • Strona sejmowa posła I kadencji. [dostęp 2013-07-08].
 • Na początku i na końcu: jazz. kalisz.pl. [dostęp 2013-07-08].
 • Silna Grupa pod Wezwaniem – polski zespół muzyczny, założony w 1968 roku przez Kazimierza Grześkowiaka, Jacka Nieżychowskiego, Andrzeja Zakrzewskiego oraz Tadeusza Chyłę.Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Politechnika Poznańska – państwowa szkoła wyższa o profilu technicznym w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 8. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 865. pośród wszystkich typów uczelni.
  Ewa Demarczyk (ur. 16 stycznia 1941 w Krakowie) – polska piosenkarka, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej, w latach 1962–1972 związana z Piwnicą pod Baranami.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Jan Wróblewski pseudonim Ptaszyn (ur. 27 marca 1936 w Kaliszu) – polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.