• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Wojnowski

  Przeczytaj także...
  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz – wielosekcyjny bydgoski klub sportowy, założony w 1946 roku. Stowarzyszenia wchodzące w skład związku:
  XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.

  Jan Wojnowski (ur. 23 grudnia 1946 w Torzewie, zm. 9 lutego 1990 w Bydgoszczy) - polski sztangista, mistrz Europy.

  Ciężarowiec wagi piórkowej Zawiszy Bydgoszcz. Wielokrotny medalista zawodów mistrzowskich. Mistrz Europy w 1971 oraz srebrny medalista kontynentu w 1970. Dwukrotny medalista mistrzostw świata: srebrny (1970) oraz brązowy (1973). Trzykrotny mistrz oraz 15-krotny rekordzista Polski.

  Startował dwa razy na igrzyskach olimpijskich. W 1968 w Meksyku zajął 4 miejsce z rezultatem 397,5 kg (120+122,5+155). Cztery lata później w Monachium z powodu spalenia wszystkich podejść w podrzucie nie został sklasyfikowany.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Polski Komitet Olimpijski: Jan Wojnowski – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.