• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Winnicki

  Przeczytaj także...
  Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.Bitwa pod Grunwaldem – obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1875–1878, w 1878 wystawiony w pałacu Wielopolskich w Krakowie, od 1902 w zbiorach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, dar społeczeństwa Królestwa Polskiego; od 1945 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (nr inw. MP 443 MNW), w latach 1976–1982 w depozycie w Muzeum Zamkowym w Malborku.
  Profesor Ryszard Dąb-Rozwadowski - postać fikcyjna z serialu Alternatywy 4 odgrywana przez Mieczysława Voita. Profesor jest historykiem prawa, mieszka wspólnie z gospodynią Zosią, gdyż nie ma żony. Zostaje wybrany przez lokatorów bloku przy ul. Alternatywy 4 przewodniczącym rady mieszkańców. Posiada bardzo szeroką wiedzę z zakresu prawa i historii. Jest to powodem jego kontaktów z sąsiadem Majewskim, który ciągle obsypuje go opowieściami z czasów II wojny światowej. Profesor, choć uczony i inteligentny, podporządkowuje się Aniołowi, często cytując mu przedwojenne przepisy i rozporządzenia.
  Janusz Gajos, 2012 r.

  Jan Winnicki – postać filmowa odgrywana przez Janusza Gajosa w serialu Alternatywy 4, wyreżyserowanym przez Stanisława Bareję.

  Jan Winnicki to najważniejsza „figura” w bloku, wysoki funkcjonariusz partyjny, bogaty człowiek, któremu po odejściu od żony przyszło się wyprowadzić z pięknej willi do nowo powstałego budynku wielokondygnacyjnego na Ursynowie. Jego mieszkanie jest luksusowo wyposażone i urządzone z przepychem, znajduje się w nim wiele antyków i obrazów, m.in. Bitwa pod Grunwaldem Matejki i dzieła Malczewskiego. Samo znalezienie lokum odbywa się tak, jak na działacza partyjnego przystało, kosztem innych - w zamian za talony na samochód (Mirafiori dla prezesa i „sportowy wózek” dla syna prezesa) prezes spółdzielni przyznaje mu mieszkanie Cichockiego. W oczach mieszkańców jest przedstawicielem władzy z ludzką twarzą. Opowiada lokatorom nieprawomyślne dowcipy, pozwala na korzystanie z własnego telefonu działaczowi opozycji, profesorowi Rozwadowskiemu. Ma zawsze pełną lodówkę, telewizor na baterie i chętnie się tym dzieli, pod warunkiem jednak, że nie zakłóca to jego spokoju. Chętnie popiera różne inicjatywy, a swój punkt widzenia zmienia w zależności od zaistniałych okoliczności i osób, z którymi właśnie dyskutuje. Dużo obiecuje, mało daje. Jest hipokrytą, który co innego opowiada współmieszkańcom, a co innego na antenie telewizyjnej. W sytuacji trudnej (brak ogrzewania w bloku) wyprowadza się do byłej żony zostawiając lokatorów z problemem.

  Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.

  Po udzieleniu kontrowersyjnej wypowiedzi w telewizji o zaprzestaniu produkcji mięsa na okres trzech lat, został zesłany na polityczną banicję do Hondurasu.

  W serialu ważną rolę odgrywa również wizytówka Winnickiego, na której widnieje wyłącznie jego imię i nazwisko - wszyscy wiedzą, jak ważna jest to osoba.

  Postać Winnickiego oraz jego mieszkanie w bloku przy ul. Alternatywy 4 jest również wspomniane w innym serialu Stanisława Barei – „Zmiennicy”, a konkretnie w 12. odcinku pt. Obywatel Monte Christo. Pod koniec odcinka do mieszkania Winnickiego włamuje się złodziejaszek Ksywa (postać grana przez Jana Kobuszewskiego) i kradnie część przedmiotów, jak się później okazało, należących do byłego towarzysza Winnickiego (jak go określił jeden z urzędników prowadzących spis przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu) i przeznaczonych na licytację w związku z wyjazdem Winnickiego z Polski. Mieszkanie ostatecznie zostało zamurowane.

  Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.Jacek Malczewski herbu Tarnawa, (ur. 15 lipca 1854 w Radomiu, zm. 8 października 1929 w Krakowie) – polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Winnicki (towarzysz partyjny), Alternatyw 4 [dostęp 2016-05-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jan Winnicki (Janusz Gajos), TVP, 16 lipca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2015-10-02].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
  Alternatywy 4 – polski serial telewizyjny z 1983 w reż. Stanisława Barei, na skutek działań cenzury emitowany po raz pierwszy w 1986.
  Jan Kobuszewski (ur. 19 kwietnia 1934 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, także wokalista.
  Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.712 sek.