• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Tkocz - geograf

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.
  Instytut Śląski w Opolu – państwowy instytut naukowy, powstały z inicjatywy Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk 9 maja 1957 r. w Opolu, jako jedyny spadkobierca istniejącego przed II wojną światową Instytutu Śląskiego w Katowicach. Pierwszym przewodniczącym rady został prof. Stanisław Rospond, dyrektorem zaś Roman Lutman (pełnił tę funkcję do 1963 roku).

  Jan Karol Tkocz (ur. 8 lipca 1939 w Czerwionce) – polski geograf, specjalizujący się w geografii społeczno-ekonomicznej.

  W 1959 roku ukończył liceum ogólnokształcące dla pracujących w Nowych Tychach i podjął studia geograficzne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po ich ukończeniu, w 1964 roku, został zatrudniony w Instytucie Śląskim w Opolu. W 1970 roku uzyskał, na Uniwersytecie Wrocławskim, stopień doktora, tematem jego rozprawy było Kształtowanie się przestrzennego układu szachownicy gruntów województwa opolskiego w ostatnim stuleciu, a promotorem Wojciech Walczak. W 1982 roku uzyskał, na podstawie rozprawy Osiedle rolnicze na Śląsku Opolskim w procesie uspołeczniania ziemi, stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk o ziemi otrzymał w 2001 roku.

  Czerwionka – (śl. Czyrwjůnka, niem. Rotenau) – dzielnica miasta Czerwionka-Leszczyny, dawna samodzielna miejscowość, położona w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie rybnickim.Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  W Instytucie Śląskim pracował do 1987 roku, w latach 1987-1994 zatrudniony był Zakładzie Geografii Społecznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1994 do 2006 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie jest profesorem emerytowanym.

  Wojciech Walczak (ur. 6 kwietnia 1916 w Kowalowych, zm. 31 stycznia 1984 we Wrocławiu), polski geograf, geomorfolog, profesor w Zakładzie Geografii Regionalnej Instytucie Geograficznym Uniwersytetu Wrocławskiego.Tychy (niem. Tichau) – miasto na prawach powiatu na południu Polski, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.

  Wybrane publikacje[edytuj kod]

 • Funkcje i typy rolnicze miast: hipoteza (1966)
 • Niektóre teoretyczne problemy rolniczego osadnictwa (1971)
 • Rozłogi województwa opolskiego : studium genezy i oceny (1971)
 • Osiedle rolnicze na Śląsku Opolskim w procesie uspołeczniania ziemi(1980), Opole, Instytut Śląski
 • Statystyczna charakterystyka wsi i miast województwa toruńskiego w 1988 roku (1995), Katowice,Wydaw. UŚ., ISBN 83-226-0638-9
 • Obszary wiejskie i grunty rolnicze w Polsce. Wyniki badań ankietowych-1988, T. 1-4, (1990) razem z: M. Stelmach, R. Malina i B. Żukowski.
 • Organizacja przestrzenna wsi w Polsce (1998), Katowice, Wydaw. UŚ., ISBN 83-226-0831-4
 • Empiryczna charakterystyka ludności wsi zurbanizowanej województwa śląskiego w 2000 roku (2005), Katowice, Wydaw. UŚ. ISBN 83-226-1484-5
 • Podstawy geografii społeczno-ekonomicznej: wykład teoretyczny (2005), Katowice, Wydaw. UŚ., ISBN 83-226-1455-1
 • Bibliografia[edytuj kod]

 • Sławomir Kalembka (red.): Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945-2004. Materiały do biografii. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2006, s. 692. ISBN 83-231-1988-0.
 • Jan Tkocz (geograf) w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.