• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Tacina

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Jan Tacina (ur. 25 października 1909 w Oldrzychowicach, zm. 16 grudnia 1990 w Katowicach) – polski muzykolog, etnograf i pedagog.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Naukę rozpoczął w polskim gimnazjum w Cieszynie, kontynuował w seminarium nauczycielskim w Bobrku. Początkowo pracował jako nauczyciel w Ustroniu, potem w Hołdunowie pod Lędzinami, jednocześnie rozpoczął studia w Konserwatorium w Katowicach, które ukończył w roku 1938. W okresie II Rzeczypospolitej zebrał i przekazał Polskiej Akademii Umiejętności kolekcję cieszyńskich pieśni ludowych. Zebrał też ponad 600 pieśni i tańców śląskich oraz 50 zapisów fonograficznych, przekazanych do archiwum fonograficznego w Poznaniu. Wiosną 1940 został aresztowany przez Gestapo i uwięziony w obozach koncentracyjnych w Dachau i Gusen do końca 1941, a następnie pracował w hucie w Linzu. W okresie wojny zebrał wspólnie z Aleksandrem Kulisiewiczem 550 pieśni i wierszy obozowych.

  Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej – najstarszy i największy Kościół ewangelicki (protestancki) w Polsce, kościół luterański prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem takich organizacji, jak Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Konferencja Kościołów Europejskich, Polska Rada Ekumeniczna. Organem prasowym jest Zwiastun Ewangelicki. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.Aleksander Tytus Kulisiewicz (ur. 7 sierpnia 1918, Kraków, zm. 12 marca 1982, Kraków) – polski dziennikarz i śpiewak.

  Po II wojnie światowej zamieszkał w Bielsku-Białej i podjął pracę w szkolnictwie. W latach 1950–1961 był pracownikiem Instytutu Sztuki PAN, gdzie gromadził pieśni i tańce ludowe z terenu Śląska Cieszyńskiego, Górnego i Opolskiego. W roku 1956 ukończył Konserwatorium w Katowicach i zajął się stworzeniem nowej metody wychowania muzycznego w szkole podstawowej. W roku 1967 rozpoczął pracę w dziale etnografii Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej. Opublikował wiele artykułów na temat folkloru śląskiego w periodykach śląskich. W roku 1976 przeszedł na emeryturę. Zajął się opracowaniem chorałów dla parafii polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie – jedna z najstarszych na Śląsku polska publiczna szkoła średnia o charakterze świeckim.

  W roku 1983 otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zmarł w 1990. Spoczywa na Nowym Cmentarzu Ewangelickim w Bielsku-Białej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Tacina (pol.). historia.luter2017.pl. [dostęp 2017-03-01].
  2. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wyróżnieni Nagrodą im. Karola Miarki [dostęp 2016-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-03].
  3. Ewidencja Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego (pol.). www.katowice.uw.gov.pl. [dostęp 2017-03-01].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Turek, K. Jan Tacina jako śląski folklorysta muzyczny. w: Z zagadnień folkloru muzycznego na Śląsku Cieszyńskim. Katowice 1977, s. 138–16?.
 • Pieczka, K.: Na 70-lecie urodzin Jana Taciny – folklorysty i pedagoga. Kalendarz Ewangelicki, 1980, s. 293–297.
 • Tomiczek, M.: Jan Tacina - śląski folklorysta muzyczny. Podbeskidzie, 1983, zesz. 1–2, s. 40–42.
 • B. Turno, In Memoriam. Jan Tacina 1909–1990, "Lud", tom 75, 1992, s. 349–350
 • Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.Hołdunów (niem. Anhalt) – dawna wieś, obecnie część miasta (dzielnica) Lędziny w województwie śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Reichswerke Hermann Göring (pol. Zakłady Hermanna Göringa) zostały założone w 1937 roku i były własnością III Rzeszy.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Polska Akademia Umiejętności (w skrócie PAU, do 1919 pod nazwą Akademia Umiejętności, w skrócie AU) – instytucja naukowa mająca status stowarzyszenia, korporacja uczonych skupiająca elitę kadry naukowej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.