• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Tęgowski

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.Oswald Marian Balzer (ur. 23 stycznia 1858 w Chodorowie, zm. 11 stycznia 1933 we Lwowie) – polski historyk ustroju i prawa polskiego.
  Zapiski Historyczne - czasopismo historyczne, poświęcone historii Pomorza i krajów bałtyckich. Ukazuje się od 1908. Jego wydawcą jest Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Redaktorem naczelnym jest Bogusław Dybaś.

  Jan Tęgowski (ur. 1947) – polski historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku.

  W 1975 roku ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tej samej uczelni uzyskał tytuł doktora (1986), a następnie się habilitował (2000). Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2012. Od 2006 roku dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku, obecnie (2014) kierownik Zakładu Historii Średniowiecza i Nauk Pomocniczych w ramach IH UwB.

  Przegląd Historyczny - polskie czasopismo historyczne. Jest wydawane od lat 1905 - 1907 . Obecnie jest wydawane przez Wydawnictwo DiG we współpracy z Towarzystwem Miłośników Historii w Warszawie oraz Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszym redaktorem naczelnym był Jan Karol Kochanowski.Uniwersytet w Białymstoku (UwB) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Białymstoku powstała w wyniku przekształcenia w samodzielną uczelnię Filii Uniwersytetu Warszawskiego założonej w 1968 roku. Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 powołała go do życia jako trzynasty państwowy uniwersytet w Polsce.

  Główne obszary badawcze to genealogia oraz historia średniowiecza. Jego artykuły ukazywały się w takich periodykach jak "Przegląd Historyczny", "Studia Źródłoznawcze", "Zapiski Historyczne" i "Genealogia. Studia i materiały historyczne"

  Wybrane publikacje[]

 • Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań - Wrocław: Wydawnictwo Historyczne 1999.
 • (wstęp) Oswald Balzer, Genealogia Piastów, wstęp do 2 wyd. Jan Tęgowski, Kraków: Wydawnictwo Avalon 2005.
 • (wstęp) Zygmunt Wdowiszewski, Genealogia Jagiellonów i Domu Wazów w Polsce, wstęp Jan Tęgowski, Kraków: Wydawnictwo Awalon 2005.
 • (wstęp) Stanisław Smolka, Mieszko Stary i jego wiek, wprow. Jan Tęgowski, Kraków: Wydawnictwo Avalon T. Janowski 2009.
 • Rodowód kniaziów Świrskich do końca XVI wieku, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2011.
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacje o Janie Tęgowskim na stronie Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku
 • Jan Tęgowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Studia Źródłoznawcze - polskie czasopismo, poświęcone naukom pomocniczym historii i źródłoznawstwu. Ukazuje się od 1957, jego wydawcą jest Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.Zygmunt Wdowiszewski (ur. 10 września 1894 w Krakowie, zm. 25 sierpnia 1978 w Nieborowie) – historyk, genealog, heraldyk, archiwista, numizmatyk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Stanisław Smolka (ur. 29 czerwca 1854 we Lwowie, zm. 27 sierpnia 1924 w Nowoszycach (Polesie) – polski historyk, współtwórca i przedstawiciel krakowskiej szkoły historycznej, syn wybitnego adwokata i polityka – Franciszka Smolki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.