• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Szul

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Dziennik Telewizyjny (DT, do końca lat 70. DTV) – główny program informacyjny TVP w czasach PRL, nadawany w latach 1958-1989. W 1989 roku został zastąpiony przez Wiadomości TVP1. W latach 70. i 80. był głównym ośrodkiem propagandy władz PRL i PZPR, mogącym oddziaływać na całe społeczeństwo.
  Elżbieta Jaworowicz z domu Latawiec (ur. 31 marca 1946 w Nisku) – dziennikarka TVP, autorka programu interwencyjnego Sprawa dla reportera.

  Jan Szul (ur. 1 maja 1959 w Sieniawie) − polski dziennikarz.

  Wychował się we wsi Leżachów. Tam ukończył też szkołę podstawową. Następnie kształcił się w szkole zawodowej o profilu telekomunikacyjnym w Przemyślu. Kolejne trzy lata to Technikum Elektroniczne w Radomiu. Po zdaniu matury podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale dziennikarskim. Zawodu uczył się przede wszystkim w praktyce.

  Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.Kuchnia nie tylko polityczna - cotygodniowy telewizyjny program publicystyczny, nadawany w TVP3 w każdą niedzielę o 10:00. Gospodarzem programu był Igor Janke. Polegał on na komentowaniu i ocenie najważniejszych wydarzeń tygodnia przez zaproszonych dziennikarzy i publicystów z różnych gazet i czasopism. Program trwał około pół godziny. Do kwietnia 2007 nazywał się Kuchnia polityczna.

  Od początku studiów współpracował jednocześnie z kilkoma redakcjami. Wpierw z redakcją: "Turniej Młodych Reporterów" - TVP pr.I (dawny program Elżbiety Jaworowicz), potem z redakcjami Programu I Polskiego Radia: "Tu radio-kurier", "Poranne Sygnały", "Sygnały Dnia", "Muzyka Nocą", "W Samo Południe", "Z Kraju i ze Świata" oraz "Zapraszamy do Trójki" w Trójce.

  Antysalon Ziemkiewicza (także Antysalon Rafała Ziemkiewicza i Antysalon) – dziennikarski program publicystyczny TVP Info prowadzony przez Rafała Ziemkiewicza. Program zastąpił audycję O co chodzi? i był emitowany od 7 września 2008 roku do 2 stycznia 2011 w niedziele o godz. 10:00. W "Antysalonie" komentowane były wybrane wydarzenia mijającego tygodnia.Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudniony został na etacie w redakcji "Cztery Pory Roku" - pr.I Polskiego Radia. Kiedy powstał "Teleexpress", jako pierwszy, newsowy program telewizyjny, wolny od cenzury i według zupełnie nowych zasad obiektywnego dziennikarstwa w Polsce. Jan Szul był w pierwszym jego założycielskim zespole, jako reporter. W 1988 roku odbył roczną służbę wojskową, w Wojskach Łączności w Zegrzu. W 1989 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Do kraju wrócił trzy lata później. Podjął pracę w TVP w redakcji "Wiadomości" (po likwidacji "Dziennika"). W "Wiadomościach" zaczął pracę jako reporter (ten rodzaj dziennikarstwa dawał mu największą satysfakcję). Był autorem reportażu, w którym wcielił się w osobę żebraka, by sprawdzić, w jakich sytuacjach ludzie są w stanie pomóc i współczuć. Jako jedyny dziennikarz dotarł do płonącego samolotu na lotnisku Okęcie).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zegrze – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Serock położona nad Zalewem Zegrzyńskim.

  W kolejnych latach był sprawozdawcą rządowym oraz prezenterem "Wiadomości Porannych" i "Wiadomości Południowych". W tym samym czasie był wydawcą "Diariusza Rządowego". Następnie został wydawcą głównego wydania "Wiadomości" i szefem działu politycznego. W 1998 r. został zastępcą szefa "Wiadomości", a w latach 1999-2000 szefem "Wiadomości". Kiedy powstał kanał informacyjny TVP3, stał się jednym z głównych wydawców ogólnopolskiego "Kuriera". Tę funkcję pełnił w latach 2001-2006. Z "Kuriera" został wyrzucony za to, że w jednym z wydań gość programu prof. Kazimierz Kik skrytykował 100 dni rządu PiS. Jednocześnie od 2004 do 2006 r. był jednym z wydawców "Teleexpressu" w TVP1. Od stycznia 2007 r. pełnił funkcję wydawcy programów publicystycznych w TVP3: "Gość dnia", "Rozmowa dnia", "Echa dnia", "3 wymiar" czy "Kuchnia Polityczna". Od 1 marca do września 2007 r. zastępca szefa publicystyki TVP3. Obecnie wydawca w kanale TVP Info między innymi - "Komentarze-kraj", "Rozmowa Dnia" oraz codziennego programu publicystycznego - "Minęła dwudziesta". Był także wydawcą niedzielnego programu Rafała Ziemkiewicza - "O co chodzi" (program z udziałem publicystów).

  TVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej (TVP), funkcjonujący w latach 2002-2007; "połączona sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym".Cenzura (łac. censere – osądzać) – świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.

  Od sierpnia 2008 do czerwca 2011 r. wydawca programu publicystycznego - "Minęła dwudziesta" w TVP Info oraz programu komentarzowego - "Antysalon Rafała Ziemkiewicza", gdzie publicyści omawiali wydarzenia wydarzenia tygodnia. Od czerwca 2011 roku pełnił obowiązki dyrektora anteny TVP Info. Od września 2011 dyrektor TVP Info. W lipcu 2013 został kierownikiem Redakcji Publicystyki Reportażu i Dokumentu TAI. Od marca 2016 sekretarz redakcji publicystyki TVP INFO .

  TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.Teleexpress – telewizyjny program informacyjny nadawany codziennie o godzinie 17:00 w TVP1, a o godz. 17:30 w TVP Polonia. Producentem programu jest Agencja Informacji TVP.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.Leżachów – wieś w południowo-wschodniej Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Sieniawa, oddalona od Sieniawy o 3 km.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Minęła dwudziesta to pierwszy wieczorny program informacyjno-publicystyczny TVP Info. Premierowe wydanie, prowadzone przez Martę Kielczyk, ukazało się 9 października 2007 roku. Porusza on najważniejsze tematy dnia. Do studia zapraszani są politycy, eksperci i publicyści, rzadziej inne osobowości. Program ten nadawany jest od 2 września 2013 o godzinie 20:20. W czasie przerwy wakacyjnej audycji "Forum" program jest nadawany także w piątki. Ten program trwa około 42 minut, w wyjątkowych przypadkach dłużej.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Matura (łac. maturus ‘dojrzały’) – polski egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) wybranych przedmiotów na poziomie szkoły średniej. Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu, lecz świadectwo jego zdania wymagane jest od kandydatów na wyższe uczelnie. Odpowiednio wysoki wynik egzaminu maturalnego jest jedynym kryterium podczas naboru na wiele kierunków studiów wyższych. Matura nie jest jednak dokumentem poświadczającym wykształcenie średnie – tę funkcję pełni świadectwo ukończenia szkoły średniej. Za przeprowadzenie egzaminu odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna, której podlegają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne zajmujące się przygotowaniem i przeprowadzeniem matury w danym regionie.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Sygnały Dnia – poranna audycja nadawana od 1 marca 1973 roku w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Początkowo nagrywana była na taśmę, jednak szybko zdecydowano się na prowadzenie jej na żywo.
  Kazimierz Kik (ur. 5 lutego 1947 w Gorzowie Śląskim) – polski politolog, doktor habilitowany, wykładowca akademicki, publicysta.
  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.