• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Szturc

  Przeczytaj także...
  Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.Wojskowy Klub Sportowy Zakopane – wojskowy klub sportowy działający od roku 1950 w Zakopanem. Prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży. Obecnie klub ten posiada sekcję skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.
  C-klasa polska w piłce nożnej – jest dziewiątą w hierarchii klasą męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, stanowiąca najniższy szczebel rozgrywkowy. W niektórych województwach rozgrywki te w ogóle nie są prowadzone. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla polskich klubów piłkarskich z jednego okręgu piłkarskiego (OZPN-u), grających w kilku lub kilkunastu grupach okręgowych (swym zasięgiem obejmują one kilka leżących obok siebie gmin danego województwa). Zwycięzcy każdej z grup polskiej klasy C uzyskują awans do polskiej klasy B, zaś pozostałe zespoły utrzymują się na tym szczeblu lub nie zostają zgłoszone do rozgrywek w nowym sezonie (mogą jednak do nich wrócić w kolejnych sezonach). Zarządzana przez – działające w imieniu Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej – Delegatury Podokręgowych Związków Piłki Nożnej.

  Jan Szturc (ur. 1958) – polski skoczek narciarski, kombinator norweski i piłkarz, reprezentant KS Wisła oraz trener skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w tymże klubie; wujek i pierwszy trener Adama Małysza.

  Kariera zawodnicza[]

  Jako członek Wisły-Start, w sezonie 1972/1973 wystąpił na Centralnych Igrzyskach Młodzieży w Zakopanem, gdzie zajął 6. miejsce w biegu i to samo w kombinacji norweskiej, dwukrotnie upadając w skokach. W następnym sezonie uplasował się na 6. miejscu na mistrzostwach Polski juniorów. Na Zimowych Igrzyskach Szkół zdobył złoty medal w sztafecie szkół średnich. Rok później na Centralnej Zimowej Spartakiadzie Młodzieży zdobył złoty medal w kombinacji norweskiej juniorów młodszych i srebro w biegu sztafetowym. Rok później zdobył złoto w Mistrzostwach Polski w kombinacji norweskiej. W 1978 został powołany do wojska i reprezentował klub WKS Zakopane.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Wisła (cz. Visla, niem. Weichsel) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w Beskidzie Śląskim. Ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła.

  W sezonie 1977/1978 występował w sekcji piłkarskiej Wisły-Start, która zadebiutowała wówczas w klasie C. W 1983/1984 drużyna awansowała do klasy A.

  Kariera trenerska[]

  W 1984 został trenerem w Wiśle Ustroniance, wraz z Andrzej Sobolem opiekując się skoczkami i kombinatorami norweskimi. Po weryfikacji etatów w 1991, Szturc został jednym z dwóch trenerów w klubie (Bronisław Cieślar zajął się biegaczami). W latach 1992–1996 podopieczni Szturca, wśród nich Adam Małysz, Aleksander Bojda, Mariusz Wantulok, Grzegorz Śliwka i Tomisław Tajner, zdobyli kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych.

  A-klasa polska w piłce nożnej jest siódmą pod względem ważności - po Ekstraklasie, I lidze polskiej, II lidze polskiej, III lidze polskiej, IV lidze polskiej i klasie okręgowej - klasą ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między klasą okręgową a klasą B, będąc jednocześnie trzecim szczeblem typowo regionalnym (wojewódzkim).Liberec (niem. Reichenberg, cyg. Libercys) – miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie. Liberec zamieszkany jest przez 106 187 osób (2013).

  Trener został zwolniony w grudniu 1997, jednak został przyjęty z powrotem we wrześniu następnego roku. Mimo pogorszenia ogólnej formy klubu, jego czołowy zawodnik – Adam Małysz rozpoczął karierę międzynarodową, a klub zdobył złoto na Mistrzostwach Polski w 1998.

  Mieszkał z Adamem Małyszem pod jednym dachem, kiedy ten był dzieckiem. Szkolił go do skończenia przez skoczka 16 lat. W późniejszych latach wielokrotnie trenował go, gdy ten miał kryzysy formy lub problemy z techniką skoku. Oprócz niego szkolił również Piotra Żyłę, Tomasza Byrta i Aleksandra Zniszczoła.

  Wujek (wuj) – współcześnie nazwa relacji rodzinnej zachodzącej w stosunku do krewnego, który jest bratem matki lub ojca albo mężem siostry matki lub ojca. Czasami wujkiem nazywa się również każdego dalszego krewnego lub powinowatego wyższego pokolenia.Piotr Żyła (ur. 16 stycznia 1987 w Cieszynie) – polski skoczek narciarski. Reprezentant Polski oraz zawodnik klubu KS Wisła Ustronianka, współrekordzista Polski wraz z Kamilem Stochem w długości lotu narciarskiego, drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata z 2013.

  W 2002 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 25 września 2011 odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą jego osobie w Wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu. Wydarzeniu temu towarzyszyła tamtejsza grupa śpiewacza Tkocze.

  Szturc wyjechał na X Zimowy Europejski Festiwal Młodzieży do Liberca, jako trener skoczków.

  W maju 2015 został asystentem trenera kadry młodzieżowej Polski w kombinacji norweskiej, Mateusza Wantuloka.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Spartakiada (ros., od łac. imienia Spartacus, które nosił gladiator-powstaniec Spartakus) – forma masowych zawodów sportowych, której głównym celem było rozpowszechnianie sportu. Początkowo spartakiady odbywały się w Związku Radzieckim, po II wojnie światowej organizowano je również w innych krajach bloku wschodniego. Utożsamiano je tam z robotniczymi zawodami sportowymi.

  Przypisy

  1. Maciej Kmiecik: Wybitny sportowiec i wielki człowiek (pol.). Sportowe Fakty, 2011-03-31. [dostęp 2012-01-13].
  2. Sekcja narciarska w latach 1973–83 (pol.). KS Wisła. [dostęp 2012-01-13].
  3. Sekcja piłki nożnej, lata 1976–2003 (pol.). KS Wisła. [dostęp 2012-01-13].
  4. Sekcja narciarska w latach 1984–96 (pol.). KS Wisła. [dostęp 2012-01-13].
  5. Sekcja narciarska w latach 1997–1998 (pol.). KS Wisła. [dostęp 2012-01-13].
  6. Jan Szturc: Jan Szturc o Adamie. W: Adam Małysz, Szt: Moje życie. Kraków: Wydawnictwo M, 2004, s. 167–169. ISBN 83-7221-729-7.
  7. Adrian Dworakowski: Jan Szturc w Wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu (pol.). Skijumping.pl, 2011-09-21. [dostęp 2012-01-13].
  8. M.P. z 2002 r. Nr 25, poz. 414
  9. Wisła: Jan Szturc odsłonił swoją tablicę (pol.). Radio 90, 2011-09-27. [dostęp 2012-01-13].
  10. Reprezentacja Polski - Skład misji na EYOWF 2011 (pol.). Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2012-01-14].
  11. Kadra Młodzieżowa w kombinacji norweskiej na sezon 2015/2016 (pol.). Polski Związek Narciarski. [dostęp 2015-06-12].
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich – doroczne zawody indywidualne i drużynowe wyłaniające mistrza Polski. Mistrzostwa odbywają się zimą na śniegu oraz latem na igelicie, na skoczniach normalnych i dużych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kombinacja norweska (zwana też nordycką oraz klasyczną) - sport zimowy, popularny w Europie, a także Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Kombinacja jest połączeniem dwóch innych sportów zimowych: skoków i biegów narciarskich. Wraz z biegami i skokami kombinacja należy do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
  Tomisław Tajner (ur. 14 maja 1983 w Cieszynie) – polski skoczek narciarski, olimpijczyk z 2002 roku. Syn trenera reprezentacji Polski i prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera.
  Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Dyscyplina ta cieszy popularnością głównie w Europie, szczególnie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii) i Europy Środkowej (w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), a poza Europą dyscyplina ta jest popularna głównie w Japonii.
  Adam Henryk Małysz (ur. 3 grudnia 1977 w Wiśle) – polski skoczek narciarski, multimedalista olimpijski, najbardziej utytułowany skoczek w historii indywidualnych konkursów mistrzostw świata w skokach narciarskich, po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego kierowca rajdowy, międzynarodowy rajdowy mistrz Polski i Czech z roku 2012, dwukrotny uczestnik Rajdu Dakar.
  Tomasz Byrt (ur. 25 stycznia 1993 w Cieszynie) – polski skoczek narciarski, wicemistrz Polski w 2011, trzykrotny zwycięzca Lotos Cup w kategoriach Junior C i Junior B. Członek polskiej kadry młodzieżowej w sezonie 2007/2008 i 2010/2011 i kadry A w sezonie 2011/2012, obecny rekordzista pięciu skoczni.
  Aleksander Zniszczoł (ur. 8 marca 1994 w Cieszynie) − polski skoczek narciarski, trzykrotny w tym raz indywidualny wicemistrz świata juniorów z 2012 i 2013 roku, zwycięzca Letniego Pucharu Kontynentalnego 2011, reprezentant klubu Wisła Ustronianka, członek kadry młodzieżowej w skokach narciarskich od sezonu 2010/2011. Rekordzista skoczni Zakucie w Zagórzu, Areal Horečky we Frenštácie pod Radhoštěm oraz Biła w Szczyrku.
  Szkoła średnia – w systemie edukacyjnym wielu państw typ szkoły, często nieobowiązkowej, do której można uczęszczać po zakończeniu elementarnej edukacji. Bywa zakończona egzaminem maturalnym (dawniej egzaminem dojrzałości).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.