• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Six II

  Przeczytaj także...
  Kupiec – dawna nazwa wędrownego handlarza, który przemieszczał się pomiędzy różnymi miastami i sprzedawał (ewentualnie kupował) towar. W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo, w tym samym czasie zrzeszali się również w organizacjach zwanych cechami. Jednym z obowiązków, który mieli spełniać w określonych przez króla miastach, było prawo składu. W Polsce okresu międzywojennego pojęcie kupca oznaczało podmiot, który we własnym imieniu prowadził przedsiębiorstwo zarobkowe (art.2§1 Kodeksu handlowego). W roku 1965 zgodnie z art. VI Przepisów wprowadzających Kodeks cywilny,art.2 KH został uchylony, w związku z czym zniknęło pojęcie kupca z prawa polskiego, a zamiast niego pojawiło się pojęcie jednostka gospodarki uspołecznionej i jednostka gospodarki nieuspołecznionej. W roku 1988 ustawa o działalności gospodarczej wprowadza pojęcie "podmiot gospodarczy", które w 1999 roku zostaje zastąpione pojęciem "przedsiębiorca".Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Jan Six II

  Jan Six II, pan na Hillegom i Vromade (ur.8 lutego 1668 w Amsterdamie, zmarły 8 stycznia 1750 również w Amsterdamie) – polityk amsterdamski, zamożny i wpływowy kupiec.

  Przodkiem rodziny Sixów, jednej z najpotężniejszych amsterdamskich rodów był francuski szlachcic, który jako hugenota opuścił Francję i zamieszkał w roku 1585 w Antwerpii.

  Jego ojcem był Jan Six I (1618-1700) sportretowany w 1654 roku przez Rembrandta. Jan Six II mieszkał w Amsterdamie przy Herrengracht 495. Na jego polecenie francuski architekt Jean Coulon przebudował około 1710 roku fasadę domu w stylu francuskiego baroku, którą można podziwiać do dziś. Jan Six II był jedną z centralnych postaci Amsterdamu przez wiele lat i szesnastokrotnym (wybieranym w latach: 1719, 1722, 1724, 1726, 1728, 1730, 1733, 1736, 1739, 1740, 1742, 1743, 1745, 1746 i 1748) burmistrzem tego miasta. Pod względem politycznym był zwolennikiem władzy regentów i antyoranżystą. Jego herb rodzinny można dziś zobaczyć na pompie w Hillegom.

  Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • o Janie Six II
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Przewodniki Pascala - Amsterdam
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.