Jan Rybkowski
Podstrony: 1 [2] [3]
Chłopi – film z 1973 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego powstały na podstawie powieści Chłopi Władysława Reymonta. Jest to kinowa wersja serialu telewizyjnego z 1972 roku. Film składa się z dwóch części: pt. "Boryna" i "Jagna".Order Sztandaru Pracy, pierwotnie order „Sztandar Pracy” – polskie wysokie odznaczenie państwowe Polski Ludowej ustanowione ustawą z dnia 2 lipca 1949 roku ... w celu nagrodzenia wyjątkowych zasług położonych dla Narodu i Państwa... Ostatni raz nadano go w 1991. Został zniesiony w 1992.
Jan Izydor Rybkowski (ur. 4 kwietnia 1912 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 29 grudnia 1987 w Konstancinie-Jeziornie) – polski reżyser, scenarzysta i pedagog.
Życiorys[ | edytuj kod]
Syn Bolesława. Uczył się w szkole powszechnej w Częstocicach oraz w ostrowieckim Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza. W 1935 ukończył szkołę plastyczną w Poznaniu z dyplomem architekta wnętrz, następnie Instytut Sztuki Teatralnej Schillera. Do wybuchu wojny pracował w teatrach warszawskich Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej. Tuż przed oblężeniem Warszawy wyjechał do Wilna, a stamtąd do Grodna, gdzie działał polski teatr w ZSRR. Po zbombardowaniu teatru wrócił do Białegostoku, a stamtąd do Ostrowca. Wywieziony na roboty do Drezna. Po bombardowaniu Drezna do końca wojny przebywał w Czechach. Po wyzwoleniu przyjechał do Krakowa, a następnie do Łodzi, gdzie zaangażował się w Teatrze Wojska Polskiego, potem w teatrze Axera. W latach 1974–1977 pełnił funkcję dziekana Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
Od 1948 roku należał do PZPR. W 1952 roku otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia.
Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera A33-1-9).
Janowi Rybkowskiemu został poświęcony film Warszawskie gołębie z 1988 roku (informują o tym napisy na początku filmu).
31 stycznia Rada Miasta Ostrowiec Świętokrzyski jednogłośnie podjęła uchwałę ustanawiającą rok 2012 rokiem Jana Rybkowskiego. 30 marca 2012 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Jana Rybkowskiego w 100. rocznicę Jego urodzin. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim (1954) Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Sztandaru Pracy II klasy oraz Medalem 40-lecia Polski Ludowej.
Podstrony: 1 [2] [3]