• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jan Rojek

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.
  Gabriel Narutowicz herbu własnego (ur. 17 marca 1865 w Telszach, zm. 16 grudnia 1922 w Warszawie) – inżynier hydrotechnik, elektryk, profesor Politechniki w Zurychu, minister robót publicznych, minister spraw zagranicznych, pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Jan Rojek (ur. 1962, zm. 16 lipca 2011 w Krakowie) – polski dziennikarz, antropolog i działacz opozycyjny.

  Biografia[]

  Absolwent antropologii na UJ. Podczas studiów działał w organizacjach opozycyjnych (Wolność i Pokój, Niezależne Zrzeszenie Studentów).

  Od 1991 związany z krakowskim ośrodkiem telewizyjnym. Był wydawcą i reporterem serwisu informacyjnego "Kronika", szefem programów informacyjnych (1994–1996 i 2004). Przygotowywał reportaże i filmy dokumentalne z Afryki, Ameryki Południowej, Europy.

  Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) – stowarzyszenie studentów powstałe 22 września 1980 w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980, będących sprzeciwem społeczeństwa wobec ówczesnego reżimu politycznego w Polsce.

  Zmarł w krakowskim szpitalu im. Narutowicza. Uroczystości pogrzebowe dziennikarza odbyły się 21 lipca 2011 w krakowskim Kościele Mariackim. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim.

  Przypisy

  1. Zmarł Jan Rojek, szef krakowskiego oddziału TVP. onet.pl, 16 lipca 2011.
  2. Pożegnanie Jana Rojka. tvp.pl, 21 lipca 2011.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ruch Wolność i Pokój (WiP) – polskie pacyfistyczne, opozycyjne wobec władz komunistycznych ugrupowanie społeczno-polityczne działające w latach 1985-1992. Ruch przeprowadził liczne akcje propagandowe i protestacyjne i liczył w szczytowym okresie rozwoju kilkuset członków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.